Matthias N'Gartéri Mayadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Matthias N'Gartéri Mayadi (ur. 1942, zm. 19 listopada 2013) – czadyjski duchowny katolicki, arcybiskup archidiecezji ndżameńskiej od 2003 r. Pierwszy Czadyjczyk, który otrzymał godność biskupa rzymskokatolickiego.

Święcenia kapłańskie N'Gartéri Mayadi przyjął 30 grudnia 1978 r. Sakrę biskupią otrzymał 13 kwietnia 1986 r. Od października 1985 r. pełnił funkcję pomocniczego biskupa Sarhu będąc jednocześnie biskupem tytularnym Thuburniki[1] W marcu 1987 r. został biskupem diecezji Sarh a następnie, od 11 czerwca 1990 do 31 lipca 2003 pełnił funkcję biskupa Moundou. 31 lipca 2003 został następcą Charles Louisa Josepha Vandame na stanowisku arcybiskupa Ndżameny. Jest również wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Czadu.

Na przełomie stycznia i lutego 2008 r. N'Gartéri Mayadi przebywał w Polsce z wizytą, związaną z rozpoczęciem przez polskich żołnierzy pokojowej misji w Czadzie od lutego 2008. N'Gartéri Mayadi spotkał się w Bydgoszczy z żołnierzami, przygotowującymi się do wyjazdu na misje. Program pobytu objął również spotkania m.in. z przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Misji biskupem Wiktorem Skworcem oraz z ordynariuszem rzeszowskim, biskupem Kazimierzem Górnym.

Podczas jego pobytu w Polsce wybuchła rebelia, której celem było obalenie urzędujące prezydenta Idrissa Deby (zob. Bitwa pod Ndżameną). Wybuch rebelii opóźnił powrót biskupa do Ndżameny.[2]

Przypisy

  1. Thuburnica, łac. Thuburnicensis - tytularne biskupstwo położone w północnej Afryce na terenie dzisiejszej Tunezji, mające swe korzenie jeszcze w czasach rzymskich. Po podboju północnej Afryki przez Arabów w VII w. straciło na znaczeniu.
  2. Tygodnik Katolicki Niedziela

Linki zewnętrzne[edytuj]