Maulaj Raszid (książę)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maulaj Raszid
‏مولاي رشيد‎
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1970
Rabat

Zawód, zajęcie

dyplomata

Alma Mater

Uniwersytet Muhammada V w Rabacie

Rodzice

Hassan II i księżna Lalla Latifa Hammou

Maulaj Raszid (arab. مولاي رشيد, fr. Moulay Rachid, ur. 20 czerwca 1970 roku w Rabacie) – książę marokański, syn króla Hassana II i księżnej Lalli Latify Hammou, brat obecnie panującego króla Maroka Muhammada VI. Poświęcił się służbie dla narodu, wykorzystując swoje doświadczenia jako dyplomata. Po objęciu tronu przez brata był pierwszy w kolejności do korony, jednak w 2005 roku Muhammad VI na następcę wyznaczył swojego dwuletniego wówczas syna Maulaja Hassana.

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Książę Maulaj Raszid pobierał naukę w Rabacie. W 1989 roku ukończył szkołę średnią Royal College.

W roku 1995 otrzymał tytuł magistra nauk politycznych na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Rabacie. W latach 1993-1994, w ramach przygotowań do edukacji podyplomowej pracował odbył staż w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W 2001 obronił doktorat z prawa na Uniwersytecie Montesquieu-Bordeaux IV we Francji.

Książę marokański[edytuj | edytuj kod]

Poza pełnieniem oficjalnych obowiązków jako członek rodziny królewskiej, książę zdecydował również, że będzie pracować. Ze względu na zainteresowania światową gospodarką dostał się do służby zagranicznej i dyplomatycznej. W kręgu zainteresowań księcia Maulaja Raszida są sprawy Trzeciego Świata, a także służby zagranicznej i dyplomatycznej. Wiele czasu poświęca walce z analfabetyzmem.