Maureen O’Sullivan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maureen O’Sullivan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1911
Boyle
Data śmierci 23 czerwca 1998

Maureen O’Sullivan, a właściwie Maureen Paula O’Sullivan, irl. Máirín Ó Suilleabhain (ur. 17 maja 1911 w Boyle, zm. 23 czerwca 1998) – irlandzka aktorka, matka aktorki Mii Farrow.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maureen uczyła się w szkole w Dublinie, potem została przeniesiona do londyńskiej szkoły prowadzonej przez zakonnice. Tam poznała Vivian Hartly (późniejszą aktorkę Vivien Leigh). Jako niespełna 19-letnia dziewczyna w 1930 roku poznała Franka Borzage, który obsadził ją w swoim filmie „Song O’My Heart”. W ten sposób trafiła do Hollywood, gdzie zagrała w kilku filmach. Sławę przyniosła jej rola Jane w cyklu filmów o „Tarzanie”, w których rolę Tarzana grał Johnny Weissmuller. Zagrała w sumie w 6 częściach cyklu. Kolejnym sukcesem była rola Kitty w ekranizacji powieści Lwa TołstojaAnna Karenina, gdzie tytułową rolę powierzono Grecie Garbo.

12 września 1936 roku poślubiła reżysera Johna Farrowa, z którym miała siedmioro dzieci: Michael Damien, Patrick Joseph, Maria de Lourdes (Mia Farrow), John Charles, Stephanie, Prudence i Theresa Magdalena „Tisa” Farrow.

Maureen występowała w kolejnych częściach Tarzana, ale również pojawiała się w mainstreamowych filmach, m.in. w 1940 roku w Duma i uprzedzenie na podstawie powieści angielskiej pisarki Jane Austen, gdzie grała Jane. W filmie tym partnerowali jej Laurence Olivier i Greer Garson.

W 1963 roku zmarł jej mąż John, po śmierci którego występowała okazjonalnie.

W 1986 roku wystąpiła w komedii pt. Peggy Sue wyszła za mąż, a także w komediodramacie Woody’ego Allena Hannah i jej siostry, w którym tytułową rolę Hannah grała jej córka Mia Farrow. Jej ostatni występ miał miejsce w filmie Good Old Boy: A Delta Boyhood w 1988.

Maurenn zmarła 23 czerwca 1998 roku w Arizonie w wieku 87 lat.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]