Przejdź do zawartości

Mauren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mauren
gmina
Ilustracja
Kościół św. Piotra i Pawła (Peter und Paul)
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Liechtenstein

Region

Unterland

Powierzchnia

7,49 km²

Populacja (30 czerwca 2022)
• liczba ludności


4513

• gęstość

602 os./km²

Kod pocztowy

9493

Tablice rejestracyjne

FL

Położenie na mapie Liechtensteinu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Mauren (wymowa niemiecka) – gmina (Politische Gemeinde) w Liechtensteinie, w regionie Unterland.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Mauren położona jest w północno-wschodniej części Liechteinsteinu. Obejmuje powierzchnię 7,49 km². Na południu i zachodzie graniczy z Eschen, a na północy z Schellenbergiem. Gmina nie posiada żadnej eksklawy. Południowo-zachodnią część gminy zajmuje zbocze masywu Saroja pokryte lasem. Poniżej zbocza znajduje się główny ciąg komunikacyjny w Liechtensteinie, trasa łącząca szwajcarski Buchs z austriackim Feldkirch i przecinająca Liechtenstein. Równolegle do niej biegnie linia kolejowa ÖBB Feldkirch – Buchs.

Przy samej granicy z Austrią znajduje się wieś Schaanwald, należąca do gminy.

Centralną część gminy zajmują obszary rolnicze i przemysłowe, które przecina strumień Esche, wpadający do Renu. W północnej części gminy leży sama gmina Mauren, położona częściowo na południowym zboczu Eschnerberga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Mauren pochodzą z 1178 roku, gdzie miejscowość nazywano Muron. Historycy przypisują pochodzenie nazwy od staroniemieckiego Muor, co oznacza „stojąca woda, wrzosowisko, staw”[1].

Znaleziska archeologiczne wskazują na wczesne zasiedlenie tego obszaru już w epoce brązu. Później dawna ludność tych obszarów została zastąpiona przez Celtów. W 15 r. n.e. Rzymianie podbili ten obszar, po czym rządzili nim przez około 450 lat. W gminie można odnaleźć pozostałości tej epoki takie jak: drogi rzymskie i dwór w Schaanwaldzie. Ślady rzymskie znaleziono również podczas wykopalisk w kościele. Badania wykazują, że pierwszy kościół został zbudowany na placu obecnego już w VII wieku. W tym czasie osiedlali się na tych ziemiach osadnicy germańscy.

W średniowieczu Mauren było własnością różnych możnowładców, czy klasztorów i przechodziła z jednego na drugiego. Stary i zniszczony kościół został zastąpiony w 1842 r. nowym, przestronnym zbudowanym w stylu klasycystycznym. Kościół św. Piotra i Pawła (Peter und Paul) został odnowiony w latach 1986–1988, a wnętrze kościoła zostało przeprojektowane.

Do połowy ubiegłego stulecie prawie cała ludność trudniła się rolnictwem i gmina była całkowicie samowystarczalne. Stoki wychodzące na południe były w dużej mierze obsadzone winoroślami. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się intensywna industrializacja, która zmieniła nawyki ludzi i spowodowała gwałtowny wzrost liczby ludności. Mauren jest szóstą co do wielkości gminą w kraju pod względem liczby mieszkańców.

To właśnie w Mauren, a dokładniej we wiosce Schaanwald istniała firma Contina AG, która w latach 1949–1971 produkowała kalkulatory „Curta”[2].

Herb i flaga[edytuj | edytuj kod]

Herb Mauren stanowi złoto-czarna tarcza ze złotymi insygniami symbolizującymi chrześcijańską historię Mauren – klucz i miecz. Barwy herbu i flagi nawiązują do barw Schellenberga, co przypomina o dawnej zależności między Mauren i Schellenbergiem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • kościół św. Piotra i Pawła (Peter und Paul) – XIX-wieczny w centrum Mauren
  • Muzeum Mura w Schaanwaldzie – muzeum techniki.

Osoby[edytuj | edytuj kod]

urodzone w Mauren[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gemeinde Mauren [online], www.mauren.li [dostęp 2020-01-25].
  2. MuseumMura [online], www.museummura.li [dostęp 2020-01-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]