Maurice Allais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maurice Allais

Maurice Allais (ur. 31 maja 1911 w Paryżu, zm. 9 października 2010) – francuski ekonomista i inżynier, prof. École nationale supérieure des mines de Paris, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1988 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Twórca Złotej Zasady, głoszącej, że jeżeli liczba ludności jest stała, to w celu osiągnięcia maksimum konsumpcji per capita realna stopa procentowa winna wynosić zero. Liczne prace dotyczące rynków i efektywnego wykorzystania nakładów. W 1953 roku zaproponował eksperyment, znany obecnie jako paradoks Allais, w którym podważył przewidywania teorii oczekiwanej użyteczności[1]. W 1988 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

W swoich publikacjach wielokrotnie zwracał uwagę na przyczyny cyklicznie występujących kryzysów gospodarczych. Źródła załamań rynkowych upatrywał w fundamentalnej konstrukcji systemu kredytowego, który umożliwia kreację przez system bankowy ex nihilo środków płatniczych oraz o powszechną praktykę długoterminowego finansowania funduszami pożyczanymi krótkoterminowo[2]. Wskazywał na potrzebę reformy systemu finansowego, wskazując, iż powinna się ona opierać na dwóch najważniejszych zasadach:

  • Kreacja pieniądza powinna stanowić uprawnienie państwowe i wyłącznie państwowe. Wszelka kreacja pieniężna, poza pieniądzem podstawowym, emitowanym przez Bank Centralny, winna być uniemożliwiona, dzięki czemu znikłyby "fałszywe uprawnienia", biorące się obecnie z bankowej kreacji środków płatniczych[3].
  • Wszelkie finansowanie inwestycji z określonym terminem powinno dokonywać się wkładami na terminy dłuższe, a przynajmniej równie długie[3].

W dziedzinie fizyki od 1959 prowadził eksperymenty związane z prędkością światła i grawitacją. Dokonał odkrycia niespodziewanego zjawiska, modyfikującego ogólną teorię względności, nazwanego przez naukowców z NASA "efektem Allais".

Maurice Allais uczestniczył od 1951 w projekcie budowania wspólnej Europy. Odniósł się krytycznie do niektórych aspektów polityki gospodarczej zawartych w Traktacie Rzymskim i kolejnych, kluczowych dokumentach. Wyraził również zastrzeżenia w sprawie wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. W 2005 wyraził podobne zastrzeżenia odnośnie Europejskiej Konstytucji. Był zagorzałym przeciwnikiem polityki globalizacji[4].

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

  • "W istocie obecne tworzenie pieniędzy z niczego przez system bankowy jest podobne – nie waham się powiedzieć tego, żeby ludzie jasno zdali sobie sprawę, o co tu chodzi – do tworzenia pieniędzy przez fałszerzy, tak słusznie potępianych przez prawo. W konkretnych warunkach prowadzi to do tych samych rezultatów. Jedyną różnicą jest to, że tymi, którzy czerpią z tego korzyści są inni ludzie."[5]

Przypisy

  1. Maurice Allais. Le comportement de l’homme rationnel devant le risque: critique des postulats et axiomes de l’école Américaine. „Econometrica”. 21, s. 503–546, 1953. 
  2. Maurice Allais Obecny światowy kryzys, s. 12
  3. 3,0 3,1 Maurice Allais Obecny światowy kryzys, s. 16
  4. Maurice Allais Obecny światowy kryzys, Nota redakcyjna – O autorze, s. 22
  5. Maurice Allais Warunki monetarne eko­nomii rynkowej, s. 29

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]