Maurice Pialat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Maurice Pialat (ur. 21 sierpnia 1925 w Cunlhat, zm. 11 stycznia 2003 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Laureat Złotej Palmy w Cannes za film Pod słońcem szatana (1987).

Życiorys[edytuj]

Początkowo wybrał zawód artysty-malarza. Jednak z powodu braku sukcesów na tym polu zainteresował się filmem. Przygodę z kinem rozpoczął będąc już nie pierwszej młodości. Swój pierwszy film krótkometrażowy nakręcił w wieku 35 lat, a debiut fabularny – mając lat 43.

Łącznie, w czasie trwającej 35 lat kariery reżyserskiej, zrobił 10 filmów fabularnych. Dostrzeżono już jego pierwszą fabułę Nagie dzieciństwo (1968), przyznając jej Nagrodę im. Jeana Vigo. Jego film Za naszą miłość (1983) zdobył Cezara dla najlepszego francuskiego filmu roku oraz prestiżową Nagrodę im. Louisa Delluca.

Czterokrotnie współpracował ze swoim ulubionym aktorem Gérardem Depardieu. Za jeden z filmów z jego udziałem – Pod słońcem szatana (1987) – otrzymał Złotą Palmę na MFF w Cannes. Werdykt jury spotkał się wtedy z niezadowoleniem publiczności, która wygwizdała reżysera odbierającego nagrodę. W odpowiedzi na te ataki Pialat powiedział wówczas ze sceny: „Skoro mnie nie lubicie, to powiem wam, że ja was też nie lubię”.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]