Maurycy Apfelbaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beduin na wielbłądzie

Maurycy (Mojżesz, Mosze) Apfelbaum (także Appelbaum, ur. 1887 w Mszczonowie – zm. 3 stycznia 1931 w Katowicach) – polski artysta malarz pochodzenia żydowskiego. Był członkiem stowarzyszenia Jung Idysz.

W wieku 15 lat pracował w Kaliszu jako malarz szyldów i projektant wzorów tkanin. Studiował malarstwo w Warszawie, Wiedniu oraz w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Był głównym autorem żydowskich scen i dekoracji w Wielkiej Synagodze w Będzinie[1] i Łowiczu. Pracował także jako dekorator w teatrze żydowskim w Warszawie. Bywał w Kazimierzu Dolnym[2], gdzie w Galerii Letniej w 2007 r. jego prace zostały wystawione wśród innych prac malarzy żydowskich. Jeden z jego obrazów - "Na targu" - znajduje się na ekspozycji stałej w kolekcji malarstwa o tematyce wiejskiej w Muzeum Okręgowym w Lesznie, w dawnej Wielkiej Synagodze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Będzin | Wirtualny Sztetl, www.sztetl.org.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  2. Renata Piątkowska: Wisła mówiła po żydowsku... (informacja o wystawie praz żydowskich twórców tworzących w Kazimierzu). Kazimierski Portal Internetowy, 2007-06-14. [dostęp 2010-10-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]