Przejdź do zawartości

Maurycy Ferber (1471–1537)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maurycy Ferber
Ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia

1471
Gdańsk

Data i miejsce śmierci

1 lipca 1537
Lidzbark Warmiński

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

1523

Sakra biskupia

28 października 1523

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

28 października 1523

Konsekrator

Jan Łaski

Współkonsekratorzy

Andrzej Krzycki

Maurycy Ferber (łac. Mauritius Ferber) (ur. 1471 w Gdańsku, zm. 1 lipca 1537 w Lidzbarku Warmińskim) – biskup warmiński.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny patrycjuszy gdańskich, jego ojciec Johann Ferber i brat Eberhard byli burmistrzami Gdańska. W młodości przebywał krótko w Anglii, studiował we Włoszech - Siena (1515 doktor praw) i Rzym (1510-1513); przez wiele lat pracował w Rzymie jako notariusz Kurii Rzymskiej, otrzymał także tytuł szambelana papieża Leona X. Gromadził jednocześnie prebendy - był kanonikiem warmińskim (od 1507, później także kustoszem kapituły), lubeckim, rewelskim i dorpackim. W 1512 został proboszczem Kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku, w 1514 objął kanonię w Trewirze, a następnie otrzymał probostwo Kościoła Mariackiego w Gdańsku.

Po śmierci biskupa warmińskiego Fabiana Luzjańskiego znalazł się na liście kandydatów królewskich do obsady tej godności, obok niepopularnego prepozyta Pawła Płotowskiego, starszego wiekiem archidiakona Jana Scultetiego oraz swojego siostrzeńca, kanonika Tiedemanna Giesego. Będący faworytem Ferber został wybrany przez kapitułę 14 kwietnia 1523 i otrzymał papieską prekonizację 17 lipca 1523. 28 października t.r. został konsekrowany przez prymasa Jana Łaskiego.

Podjął zdecydowaną walkę z szerzącym się luteranizmem w diecezji. W ordynacji krajowej z 22 września 1526 uznał katolicyzm za jedyną religię na terenie diecezji, nakazał opuszczenie jej terenów przez innowierców w ciągu miesiąca, zakazał rozpowszechniania i przechowywania pism luterańskich; prawa obywatelskie oraz prawa kupna nieruchomości przysługiwały wyłącznie katolikom. Ordynacja ta stanowiła m.in. odpowiedź na sekularyzację Prus Książęcych pod kierunkiem Albrechta, dawnego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

Zajmował się również działaniami na rzecz podniesienia poziomu gospodarki i odbudowy diecezji. Odbudowano w tym okresie wiele kościołów i innych budowli; biskup dbał także o szkolnictwo. Określił nowe statuty dla kapituły warmińskiej.

Jest patronem tramwaju Pesa Swing 120NaG SWING Gdańskich Autobusów i Tramwajów o numerze bocznym 1020[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maurycy Ferber. Gdańskie Autobusy i Tramwaje. [dostęp 2019-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Maurycy Ferber [online], catholic-hierarchy.org [dostęp 2018-09-24] (ang.).