Mausz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mausz
Ilustracja
Widok od strony północnego zachodu
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Frydrychowo, Grabowo Parchowskie, Kłodno, Ostrów Mausz
Region Pojezierze Bytowskie
Wysokość lustra 154 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3,84 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

6,7 km
1,4 km
Głębokość
• maksymalna

35 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Sulęczyno
Mapa konturowa gminy Sulęczyno, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mausz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mausz”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mausz”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mausz”
Ziemia54°12′36,3″N 17°44′08,2″E/54,210083 17,735611
Widok w 2020 roku na teren po zniszczonym lesie

Mausz (kaszb. Môùsz) – jezioro rynnowe na wschodnim krańcu Pojezierza Bytowskiego w powiecie kartuskim województwa pomorskiego. Linią brzegowa jest urozmaicona i malownicza. Ogólna powierzchnia: 384 ha, maksymalna głębokość: 45 m.

W środek jeziora wcina się malowniczy półwysep z leżącą na nim wsią letniskową Ostrów Mausz. Inne miejscowości położone nad stromymi brzegami jeziora to Kłodno i Grabowo Parchowskie.

W jeziorze, które ma stałe połączenie krótką strugą z rzeką Słupią, żyją sandacz, szczupak, sielawa, lin, leszcz, okoń, węgorz, płoć i karaś.

12 sierpnia 2017 roku nad jeziorem Mausz przeszły Nawałnice w Polsce (2017), które zniszczyły znaczną część leśnej otuliny jeziora.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]