Mauzoleum Hindenburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy niemieckiego Tannenberg-Denkmal. Zobacz też: artykuły o podobnej nazwie.
Gwardia honorowa wprowadza trumnę prezydenta do wnętrz krypty

Mauzoleum Hindenburga (niem. Tannenberg-Denkmal) – nieistniejące już mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga, pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą, wybudowane w latach 19241927 dla upamiętnienia bitwy pod Tannenbergiem. Mauzoleum istniało do 1945 roku.

Na terenie dawnych Prus Wschodnich, w pobliżu wsi Sudwa, znajdują się pozostałości fundamentów po mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga. Pomnik-mauzoleum zbudowano dla uczczenia zwycięstwa Niemców nad armią rosyjską w sierpniu 1914 r. W dniu 7 sierpnia 1934 uroczyście pochowano tam zmarłego marszałka Paula von Hindenburga. W pogrzebie brał udział Adolf Hitler. 2 października 1935 trumnę ze zwłokami Hindenburga przeniesiono do specjalnie przygotowanego Honorowego Podwórca (Ehrenhof). W styczniu 1945 r. Niemcy w ostatniej chwili zdążyli wywieźć trumnę z jego zwłokami. W kilka dni później pomnik został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Resztki ruin stały jeszcze do 1949 r., wtedy rozpoczęto definitywną rozbiórkę.

Porozbiórkowe płyty granitowe trafiły do Warszawy, gdzie użyto ich m.in. do budowy budowy schodów pomiędzy poziomem ulicy a parterem gmachu KC PZPR oraz cokołu znajdującego się naprzeciwko pomnika Partyzanta.[1] Część wykorzystano do budowy stojącego do dziś Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (obecna nazwa: Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej) w Olsztynie.

Architektura budowli[edytuj | edytuj kod]

Forma architektoniczna budowli przypominać miała w założeniu twórców krąg bloków kamiennych ze Stonehenge, uważany za starogermańskie miejsce kultu. Autorami projektu byli berlińscy architekci Walter i Johannes Krügerowie. Odpowiednik „starogermańskich“ bloków kamiennych ze Stonehenge było osiem dwudziestometrowych wież połączonych murami i ustawionych tak, że całość tworzyła okrąg. Do budowy użyto czerwonej cegły – materiał ten wywoływać miał skojarzenia z zamkami krzyżackimi. Każda z wież miała swój temat przewodni – np. wieża sztandarowa, żołnierska i generalska. Zniszczenia pierwszej wojny światowej upamiętniały wykute w granicie herby czternastu miast wschodniopruskich, które najbardziej ucierpiały w jej wyniku. Między monumentem a pobliskim Olsztynkiem powstał park o powierzchni 7,5 ha.

Krypta Hindenburga[edytuj | edytuj kod]

Serce monumentu stanowiła krypta, w której pochowano dwudziestu nieznanych żołnierzy. Po śmierci Paula von Hindenburga – zwycięzcy bitwy pod Tannenbergiem i prezydenta Rzeszy – prochy ich przeniesiono do dwóch krypt bocznych, by zwolnić miejsce dla sarkofagów Hindenburga i jego małżonki. Kryptę tę nazywano od tej pory jego imieniem. Pogrzeb Hindenburga odbył się w dniu 7 sierpnia 1934 roku w obecności Adolfa Hitlera. 2 października 1935 roku szczątki Hindenburga złożono w wieży południowej[2]. 19 stycznia 1945 szczątki Hindenburga załadowano na wojskowe ciężarówki i wywieziono do Królewca. W 1945 roku ok. 23 stycznia z rozkazu Hansa Georga Reinhardta wycofujące się wojska niemieckie wysadziły monument w powietrze, aby uchronić go przed zbezczeszczeniem przez wroga. Trumny Hindenburga i jego małżonki ewakuowano uprzednio drogą morską na krążownikach "Emden" i "Pretoria".

Obiekty towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Pomnik lwa na placu przed ratuszem w Olsztynku

W odległości 300 m od mauzoleum wzniesiono Pomnik lwa ku pamięci poległych żołnierzy 147. Pułku Piechoty autorstwa Michelangelo Pietrobelliego. Pomnik pierwotnie ustawiony był na 8-metrowym, piramidalnym cokole. Pomnik przetrwał wysadzenie i rozbiórkę mauzoleum, ale zniknął ze swojego pierwotnego miejsca usytuowania i zaginął. 20 maja 1993, niemal po pięćdziesięciu latach od wysadzenia obiektu mauzoleum, pomnik lwa został przypadkowo odnaleziony w jednych z posowieckich koszar. Obecnie jest on usytuowany na małym cokole na placu przed ratuszem w Olsztynku.

W pobliżu pomnika znajdował się również Pomnik pamięci dla padłych koni stworzony przez córkę inicjatora pomnika w postaci wodopoju.

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy

  1. A. Skalimowski, Dom Partii. Historia Gmachu KC PZPR w Warszawie, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7543-170-4
  2. M. Młotek, Tajemnice pogranicza, Kraków 2013

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]