Maxïmo Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maxïmo Park
Ilustracja
Maximo Park podczas Leeds Festival 2005.
Rok założenia 2003
Pochodzenie  Anglia
Gatunek indie rock, post-punk revival
Wydawnictwo muzyczne Warp Records
Strona internetowa

Maxïmo Park jest angielskim zespołem indierockowym (choć sami członkowie grupy twierdzą, że bliżej im do popu), założonym w roku 2003 w Newcastle upon Tyne. Nazwa zespołu nawiązuje do znajdującego się w Hawanie Parku Maximo Gomeza, kubańskiego bohatera wojny o niepodległość. Wymyślona została przez Duncana LLoyda po obejrzeniu filmu dokumentalnego o tym miejscu. Muzycy wstępnie odrzucili słowo Gomez, jako zbędne. Nazwa ma odnosić się do ducha swobody panującego wśród osób odwiedzających park.

Początkowo w skład Maxïmo Park wchodziło czterech członków, dających mniejsze koncerty. Archis Tiku, będący w tym czasie wokalistą, miał wątpliwości co do tego zajęcia. Rozpadający się zespół został uratowany, gdy ówczesna dziewczyna perkusisty, Toma Englisha, spotkała przypadkowo Paula Smitha, śpiewającego w barze piosenkę Stevie Wondera Superstition. Także on miał początkowo opory przed śpiewaniem dla szerszej publiczności, lecz w końcu okazał się wielką osobowością sceniczną.

Pierwszy album Maxïmo Park, A Certain Trigger, uznany został za jeden z najważniejszych wydań muzycznych roku 2005. We wrześniu 2006 grupa zagrała w Warszawie na Summer of Music Festival.

  • Piosenka zespołu pod tytułem Wasteland, który nawiązuje do wiersza T.S. Eliota, wydana została obok utworów innych zespołów na płycie Pomoc: A Day in the Life wydanego przez charytatywną organizację War Child.
  • Producentem ich pierwszej płyty A Certain Trigger był Paul Epworth, ściśle związany z muzyką indie, natomiast ostatni album, Our Earthly Pleasures, nagrali we współpracy z Gilem Nortonem.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]