Max Heindel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Max Heindel

Max Heindel, właśc. Carl Louis von Grasshoff (ur. 23 lipca 1865 w Aarhus, Dania, zm. 6 stycznia 1919 w Oceanside, Kalifornia, Stany Zjednoczone), chrześcijański okultysta, astrolog i mistyk.

Dzieciństwo[edytuj]

Urodził się w królewskiej rodzinie von Grasshoffów, związanej w czasach księcia Bismarcka z niemieckim dworem. Ojciec Maxa Heindela, Francois L. von Grasshoff, jako młody mężczyzna emigrował do Kopenhagi w Danii, gdzie ożenił się z Dunką pochodzącą z dobrej rodziny. Francois miał dwóch synów i jedną córkę. Zmarł, gdy najstarszy z synów miał zaledwie 6 lat, pozostawiając matkę z trojgiem małych dzieci, w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Dzieciństwo M. Heindla upłynęło w dystyngowanym ubóstwie. Dzięki uporowi jego matki (który to wiele razy z powodu małych przychodów, wystawiony był na skrajne próby) starczało na to, aby jej synowie i córka mogli posiadać prywatnych nauczycieli, co w konsekwencji pozwoliło im zająć należne miejsce w środowisko arystokracji.

Życie dorosłe[edytuj]

W wieku szesnastu lat, porzucił rysującą się na horyzoncie przyszłość związaną z dostatnim życiem pośród arystokracji. Opuścił rodzinny dom i przeniósł się do stoczni w Glasgow (Szkocja), gdzie poświęcił się nauce zawodu inżyniera. Niedługo potem został wybrany głównym inżynierem na statku handlowym. Pozycja ta pozwoliła mu na podróże do miejsc na całym świecie, oraz dała mu wspaniałe możliwość wymiany doświadczeń z ludźmi z całego świata. Przez wiele lat był głównym inżynierem na jednym z największych pasażerskich liniowców linii Cunard Line podróżującym między Stanami Zjednoczonymi i Europą.

Od 1895 do 1901, pracuje jako inżynier konsultant w Nowym Jorku. W tym czasie ożenił się. Z tego związku narodził się syn i dwie córki. Małżeństwo zostało przerwane z powodu śmierci żony w 1905. W 1903, Max Heindel w poszukiwaniu pracy dociera do Los Angeles w Kalifornii. Nadając swojemu życiu nowy kurs, zainteresował się zgłębianiem tajników metafizyki i po wnikliwej lekturze dzieł teozofisty C.W. Leadbeater, dołączył do Theosophical Society Pasadena w Los Angeles, w którym zajmował w 1904 i 1905 funkcję wiceprezydenta.

Przeszedł także na wegetarianizm i rozpoczął ponawianie astrologii. W tym czasie spotyka Augustę Foss, która ma podobne zainteresowania badawcze w tej dziedzinie. Wspólne zainteresowania sprawiają, iż w przyszłości zostaje jego żoną.

W wyniku przemęczenia pracą w 1905 roku pojawiają się poważne kłopoty z sercem. Przez wiele miesięcy jest na granicy śmierci.

Od 1906 do 1907 prowadzi wykłady, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę okultystyczną. Przebywa w San Francisco, Seattle i na północnych terenach kraju. Po zakończeniu wykładów zostaje zmuszony do ponownej hospitalizacji w związku z kłopotami z sercem. Mimo tych kłopotów, znów podejmuje prace jako wykładowca, która prowadzi w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Inicjacja różokrzyżowa[edytuj]

Heindel-Steiner[edytuj]

Magnum opus[edytuj]

Szkoła ezoteryczna[edytuj]

Cytaty[edytuj]

  • "To co sprawia, że tak wzniosły wydaje się nam ideał, lub że tak niscy czujemy się wobec niego, jest zasługą Świętych. Byli oni ludźmi i dlatego co człowiek uczynił, może człowiek ponownie uczynić."[1]

Przypisy

  1. "Światopogląd Różokrzyżowców. Elementarna rozprawa naukowa o przyszłym rozwoju, obecnym ustroju i przyszłym ukształtowaniu człowieka." Warszawa, 1978.

Linki zewnętrzne (w języku angielskim)[edytuj]