Max Möller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Max Möller
Amerikaner
Ilustracja
Członkowie załogi obozu zagłady w Treblince przed obozowym zoo (od lewej): Paul Bredow, Willi Mentz, Max Möller oraz Josef Hirtreiter
SS-Unterscharführer SS-Unterscharführer
Miejsce urodzenia

Hamburg

Formacja

SS Schutzstaffel

Max Möller – niemiecki pielęgniarz, SS-Unterscharführer, członek personelu obozu zagłady w Treblince.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Hamburga. Z zawodu był pielęgniarzem[1].

W randze SS-Unterscharführera służył w obozie zagłady w Treblince. Zazwyczaj pełnił służbę w rozbieralni w „strefie przyjęć” oraz przy obiektach inwentarskich w strefie administracyjno-mieszkalnej. Piastował także stanowisko obozowego zbrojmistrza[1][2]. Z zeznań jednego z ocalałych Żydów wynika, że wraz z innymi esesmanami oraz ukraińskim wachmanem Fiodorem Fedorenką uczestniczył w egzekucjach w obozowym „lazarecie[3]. Ze względu na masywną budowę ciała żydowscy więźniowie obdarzyli go przydomkiem Amerikaner („Amerykanin”)[1].

2 sierpnia 1943 roku, w dniu, w którym wybuchło powstanie w Treblince, Möller przebywał w baraku przylegającym do zbrojowni. Jako że wykradzenie przechowywanej tam broni i amunicji było warunkiem sine qua non powodzenia powstania, więzień Israel Sudowicz wywabił go z budynku pod pretekstem, że komando kopiące ziemniaki napotkało na trudności przy pracy. Powstałe w ten sposób opóźnienie miało jednak wpływ na późniejszy przebieg buntu[4].

Po likwidacji obozu i zakończeniu akcji „Reinhardt” został przeniesiony na wybrzeże Adriatyku. Pełnił służbę w okolicach Triestu. Jego dalsze losy są nieznane[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Webb i Chocholatý 2014 ↓, s. 345.
  2. a b The Treblinka Perpetrators. deathcamps.org. [dostęp 2021-04-28]. (ang.).
  3. Treblinka Death Guard Fedor Fedorenko brought to Justice!. holocaustresearchproject.org, 2008. [dostęp 2021-04-28]. (ang.).
  4. Arad 1999 ↓, s. 287–288.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Yitzhak Arad: Belzec, Sobibor, Treblinka. The Operation Reinhard Death Camps. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 1999. ISBN 978-0-253-21305-1. (ang.).
  • Chris Webb, Michal Chocholatý: The Treblinka death camp. History, Biographies, Remembrance. Stuttgart: ibidem-Verlag, 2014. ISBN 978-3-8382-0656-1. (ang.).