Max Payne 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Max Payne 3
Producent

Rockstar Vancouver

Wydawca

Rockstar Games

Seria gier

Max Payne

Projektant

Jason Bone
John MacPherson
Jonathan Hodge

Silnik

RAGE[1]
Euphoria[2]

Wersja

1.0.0.181 (PC)
1.09 (PlayStation 3, Xbox 360)

Data wydania

PlayStation 3, Xbox 360:
Am.Płn.: 15 maja 2012
EU: 18 maja 2012
Windows:
1 czerwca 2012[3]

Gatunek

strzelanka trzecioosobowa

Tryby gry

gra jednoosobowa, wieloosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: +18

Wymagania sprzętowe
Platforma

PS3, Xbox 360, PC, Mac

Nośniki

DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa

Wymagania

Core 2 Duo 2,4 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna 512 MB (GeForce 8600GT/Radeon HD 3870 lub lepsza), 35 GB HDD

Kontrolery

gamepad, klawiatura, mysz

Poprzednik

Max Payne 2: The Fall of Max Payne (2003)

Strona internetowa
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action 8/10[4]
Gry-Online 9/10[5]
GameSpot 9/10[6]
IGN 9.0/10[7]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 85%
PS3: 86%
X360: 84%

Metacritic

PC: 87%
PS3: 87%
X360: 86%

Nagrody
Organizacja Nagroda
PSX Extreme Najlepsza strzelanina 2012 (redakcja) – miejsce I[8]
PSX Extreme Najlepsza strzelanina TPP 2012 (czytelnicy) – miejsce I[8]
PSX Extreme Gra roku 2012 (redakcja) – miejsce II[8]
PSX Extreme Gra roku 2012 (czytelnicy) – miejsce III[8]

Max Payne 3strzelanka trzecioosobowa stworzona i wydana przez studio Rockstar Games w 2012[9]. Kontynuacja gry Max Payne 2: The Fall of Max Payne z 2003 i trzecia część serii gier Max Payne.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozpoczyna się w São Paulo. Były policjant nowojorskiej policji Max Payne po kilku latach przymusowej emerytury otrzymuje zlecenie ochrony bogatej, brazylijskiej rodziny Branco. Podczas jednego z charytatywnych przyjęć Rodrigo, głowa rodziny, zostaje porwana, Max udaremnia jednak próbę uprowadzenia go. Po kilku dniach Marcelo, młodszy z braci Branco, razem z Fabianą (żoną Rodrigo) i jej siostrą (Giovanną) udają się do klubu nocnego, gdzie stają się celem porywaczy. Giovanna i Fabiana trafiają w ręce przestępców. Payne rusza w pościg za porywaczami, wspierany przez drugiego z ochroniarzy rodziny, Raula Passosa. Gdy Maxowi udaje się dotrzeć do śmigłowca, w którym jest Marcelo, dostrzegają oni drugi śmigłowiec na nieodległym lądowisku - jak się okazuje, to właśnie tam znajdują się Fabiana i Giovanna. Payne ostrzeliwuje napastników, dając Giovannie możliwość ucieczki, Fabiana jednak zostaje uprowadzona. Giovanna, uciekając w panice na oślep po dachu klubu nocnego kilkukrotnie ociera się o śmierć, z opresji jednak ostatecznie ratuje ją Max.

Rodzina Branco dowiaduje się, że porywaczami są członkowie gangu Comando Sombra. W zamian za bezpieczeństwo Fabiany, przestępcy domagają się zapłaty w wysokości 3 mln dolarów. Rodrigo oraz jego młodsi bracia: Victor (lokalny polityk i kandydat na burmistrza miasta) i Marcelo dyskutują z Maxem i Passosem o możliwościach odbicia żony głowy rodziny. Victor wysuwa propozycję przekazania pieniędzy szantażystom, by dowiedzieć się, kto dokładnie stoi za atakami na rodzinę, by później móc ich zlikwidować. Transakcja na jednym z miejskich stadionów, choć na początku przebiega zgodnie z oczekiwaniami, zostaje przerwana, kiedy zarówno Max i Raul, jak również gangsterzy, zostają zaatakowani z trybun. Payne ledwo uchodzi z życiem z boiska i wraz z Passosem starają się dotrzeć do porywaczy w celu uświadomienia ich, iż transakcja została przerwana nie z ich winy. Kompan Maxa w międzyczasie zauważa, iż poza nimi i przestępcami z faweli na stadionie musi być jeszcze jedna grupa ludzi i że to tajemniczy napastnicy przerwali deal. Max i Passos po niedługim czasie rozdzielają się w poszukiwaniu poszlak, członka Comando Sombra, który ma torbę z okupem oraz możliwości ucieczki ze stadionu. Passos ostatecznie dociera do gangstera, jednak ten jest już otoczony przez trzecią grupę, której człowiek po kilku chwilach zabija gangstera i zabiera pieniądze. Po utracie pieniędzy z okupu Max i Passos ewakuują się ze stadionu firmowym śmigłowcem.

W trakcie ucieczki ze stadionu, Max przypomina sobie o swoim życiu w Nowym Jorku. Wspomina o sprzeczce w barze z synem Dona najpotężniejszej nowojorskiej rodziny mafijnej - Tonym DeMarco. Sprzeczka omal nie kończy się śmiercią detektywa, w sukurs jednak w porę przybywa mu Passos, który przegania z baru nastolatków, którzy zapowiadają swój powrót. Skonfundowany Payne nie przypomina sobie Passosa, ten jednak utrzymuje, iż poznali się lata temu w akademii policyjnej. Kiedy Max chce opuścić Raula, ten proponuje mu kolejkę. Payne, cierpiący od kilku lat na alkoholizm, przystaje na propozycję. Po jakimś czasie wyraźnie pijani Max i Passos bawią się w barze wraz z nowopoznaną kobietą; zabawę przerywa powrót DeMarco z mafiozami - syn dona domaga się przeprosin od obu detektywów, na co Passos w wulgarny sposób każe mu zostawić ich w spokoju. Uwagę chłopaka zwraca w bawiąca się z Maxem i Raulem dziewczyna. Po krótkiej wymianie zdań DeMarco powala ją na podłogę, na co Max reaguje zastrzeleniem go tym samym pistoletem, który chłopak pozostawił na ladzie, wychodząc wcześniej z baru, w którym chwilę później wywiązuje się regularna strzelanina. Passos jako pierwszy próbuje znaleźć drogę ucieczki, zważywszy na to, iż gangsterzy zabarykadowali drzwi frontowe - Payne, nie mając innej możliwości, rusza za nim. Kiedy obojgu udaje się po kolejnej strzelaninie uciec z baru, udają się do mieszkania Maxa. Passos zauważa, iż były detektyw nie dba o wystrój i porządek, na co Max reaguje sarkastycznym podziękowaniem. Chwilę później Raul składa Maxowi propozycję pracy jako prywatny ochroniarz, ten jednak, wciąż pogrążony w depresji i żałobie po stracie swojej żony, córki oraz kobiety, która zastępowała mu zmarłą żonę, odmawia. Niemal w tym samym momencie za oknem słychać poruszenie i krzyki Anthony'ego DeMarco - dona rodziny, który wydaje swoim ludziom rozkaz zamordowania Maxa w akcie zemsty za śmierć syna. Max i Passos ponownie zmuszeni są walczyć o swoje życia i po kolejnej strzelaninie w bloku, w którym mieszkał Max i na dachach okolicznych budynków, udaje im się ujść z życiem. Payne, nie mając już nic do stracenia, akceptuje propozycję pracy i wyjeżdża ze Stanów wraz z Passosem.

Wspomnienia Maxa przerywa w końcu Passos, który informuje go, iż tajemniczy napastnicy, którzy przeszkodzili w wykupieniu Fabiany na stadionie należeli do Cracha Preto - brazylijskiej organizacji paramilitarnej. Oznajmia mu również, że Comando Sombra ma w dokach przy rzece Tietê swoją siedzibę i że to najpewniej tam gangsterzy udali się po porwaniu Fabiany z klubu nocnego. Po dotarciu na miejsce, Max infiltruje doki w poszukiwaniu dziewczyny. W trakcie poszukiwań napotyka człowieka, który stał za próbami porwań - Serrano, lidera gangu. Udaje mu się również odnaleźć Fabianę, której jednak, mimo późniejszego wsparcia Passosa, nie jest w stanie odbić z rąk przestępców.

Payne wraca do swojego mieszkania w São Paulo i wypija kilka butelek whisky, po czym zasypia przy stole. W takim stanie następnego dnia znajduje go Passos, który informuje detektywa, iż Rodrigo chce się z nimi widzieć. Kiedy docierają oni do siedziby Fabricas Branco - przedsiębiorstwa Rodrigo - są tam wszyscy trzej bracia Branco oraz Armando Becker, dowódca jednostki Unidade de Forças Especiais - antyterrorystycznego pododdziału miejskiej policji. Wyraźnie poruszony Rodrigo informuje zebranych o planowanych przenosinach przedsiębiorstwa do Miami lub Genewy po odnalezieniu swojej żony. Becker stara się odwlec decyzję Rodrigo i zapewnia go, że Fabiana wróci do niego cała i zdrowa, jeśli ten zastosuje się do rad antyterrorysty. Victor żegna się z zebranymi, zabierając ze sobą Marcelo, Passosa i Beckera. Chwilę później rozlega się alarm, a w kamerach monitoringu Max i Rodrigo dostrzegają członków Cracha Preto, którzy szturmują budynek. Branco próbuje uruchomić zainstalowany w siedzibie firmy system ochronny, który jednak okazuje się być niesprawny. Max decyduje się odeskortować przybyłego do biura Rodrigo informatyka do nieodległej serwerowni w celu uruchomienia systemu. Payne przedziera się przez kolejne gabinety i eliminuje gangsterów. Podążający za nim informatyk ostatecznie dociera do serwerowni i uruchamia system ochronny. Max decyduje się na obchód budynku w celu sprawdzenia, czy napastnicy przerwali szturm. Po chwili spotyka Rodrigo, który z balkonu swojego gabinetu informuje go o wznowieniu działania systemu. Max prosi szefa o zamknięcie się i pozostanie w środku do momentu swojego powrotu. W trakcie obchodu Max mierzy się z kolejną falą napastników, którzy zostają przez niego odparci, jednak gdy dociera z powrotem pod drzwi gabinetu Rodrigo, ten nie odpowiada. Sekretarka Branco informuje Payne'a o tym, iż szef nie odezwał się od zamknięcia się w gabinecie. Ten każe jej opuścić budynek, a sam udaje się do gabinetu inną drogą; kiedy udaje mu się wejść do środka, dostrzega za biurkiem zwłoki Rodrigo i brakującą płytę z nagraniem z monitoringu. Max rozpoczyna przeszukanie gabinetu, które zostają przerwane wybuchem podłożonej pod biurkiem bomby. Payne w ostatniej chwili podejmuje próbę ucieczki, tracąc przytomność i niemal przepłacając zwłokę życiem. Kiedy dochodzi do siebie, budynek płonie, a niedobitki Cracha Preto przeszukują biuro w poszukiwaniu drogi ucieczki. Max w trakcie ucieczki zauważa ciało informatyka, który został zamordowany przez członka Cracha Preto jak również samych napastników, ostatecznie udaje mu się dotrzeć do wyjścia i przesłuchać jednego z przestępców - od niego dowiaduje się, iż Fabiana znajduje się w jednej z miejskich faweli – Nova Esperança.

Payne wraca do swojego mieszkania i ponownie sięga po alkohol. Uświadamia sobie jednak, że nie może w ten sposób zakończyć sprawy - decyduje się zerwać z nałogiem i odnaleźć ludzi odpowiedzialnych za porwanie Fabiany i śmierć Rodrigo. Po wytrzeźwieniu kontaktuje się z Victorem i Marcelo, którym przekazuje informacje o położeniu Fabiany i udaje się do wskazanej mu wcześniej faweli, w której niemal na początku poszukiwań zostaje okradziony z zegarka, broni i ponownie ociera się o śmierć. Nieuzbrojony i cierpiący na pierwszego od lat kaca, decyduje się iść przed siebie w nadziei, iż natrafi na ślad porwanej dziewczyny. Ostatecznie trafia on do lokalnej agencji towarzyskiej, w której spotyka Wilsona Da Silvę - policjanta, który przy próbie porwania Rodrigo starał się zapobiec egzekucji napastników przez ludzi Beckera po odbiciu Branco. Da Silva informuje Maxa o związkach Rodrigo z Cracha Preto i jej przywódcami - Milo Rego i Alvaro Nevesem, którzy zostają rozpoznani przez Maxa jako ci, którzy uciekli ze stadionu z pieniędzmi z okupu, wskazuje on również dokładne miejsce pobytu Fabiany w faweli. Max decyduje się uratować dziewczynę i po jakimś czasie dociera do willi Serrano - przywódcy Comando Sombra. W środku dostrzega Serrano i Fabianę, jednak z nieznanych mu przyczyn zauważa również błagającego Serrano o przyjęcie kolejnego okupu Marcelo i Giovannę. Max szturmuje willę, ale chwilę później zostaje rozbrojony. Próbuje negocjować z Serrano uwolnienie rodziny, ten jednak zaczyna obrażać Amerykanina i celuje w GIovannę z zamiarem zabicia jej. Kiedy Max domaga się od gangstera odstąpienia od morderstwa, ten sarkastycznie zgadza się na prośbę Maxa i zamiast Giovanny zabija Fabianę. Starcie przerywa szturm UFE, jednostki Beckera na fawelę; Serrano ucieka z pieniędzmi i pozostałymi zakładnikami, jednemu ze swoich ludzi natomiast nakazuje zabicie detektywa.

Max, widząc przed sobą martwe ciało Fabiany, przypomina sobie o swojej zmarłej dawno temu rodzinie i o ostatnim pożegnaniu z nią. Akcja ponownie przenosi się na cmentarz w Hoboken, a Payne ponownie wspomina swoją ucieczkę z miasta. Żegnając się po raz ostatni ze swoją rodziną, Max zostaje zaczepiony przez kilku mężczyzn, którzy okazują się być członkami rodziny DeMarco. Wywiązuje się walka, z której zwycięsko wychodzi Payne. Chwilę później dogania on Passosa, który wspomaga go w walce z gangsterami. Choć z początku dwójka detektywów radzi sobie z mafiozami, ostatecznie wpadają w zasadzkę i zostają przyprowadzeni przed oblicze bossa, Anthony'ego DeMarco. Ten w napadzie furii atakuje Passosa i każe jemu i Maxowi wykopać sobie groby, po czym opuszcza cmentarz we łzach. Payne'owi udaje się zdekoncentrować pilnujących ich gangsterów, a Raul zabija swoich niedoszłych morderców. Po kolejnej strzelaninie Passos znajduje w biurze koronera telefon i wzywa wsparcie - tu wspomnienia urywają się.

Max odzyskuje świadomość i widzi przed sobą człowieka Comando Sombra, który pyta go po portugalsku, po co przyszedł do faweli. W napadzie furii Payne rozbraja gangstera i ogłusza go, a sam ucieka z wilii Serrano. Jest on świadkiem ataku UFE na dzielnicę, brutalnych starć policjantów z gangsterami i morderstw zarówno tych dwóch grup, jak i cywili - przed jedną z walk zauważa dowódcę jednego z oddziałów AT, którego skądś kojarzy. W trakcie ucieczki z faweli zauważa antyterrorystów eskortujących sterroryzowanych Marcelo i Giovannę i decyduje się uratować choć część rodziny, w międzyczasie jest również świadkiem aresztowań cywili przez UFE i egzekucji tych, którzy spróbowali ucieczki. Decyduje się podążyć tym tropem, ponownie w międzyczasie trafiając na skraj grobu, kiedy lokalni mieszkańcy pozbawiają go broni pod groźbą dekapitacji. Trop ostatecznie doprowadza go do szokującego odkrycia - na końcu trasy busa dostrzega ludzi Cracha Preto oraz Milo Rego, który wręcza wcześniej rozpoznanemu przez Maxa antyterroryście torbę z pieniędzmi ze stadionu w zamian za grupę aresztantów. Kiedy ludzie UFE i Cracha Preto rozchodzą się, Rego zostaje ze swoim człowiekiem z zamiarem zamordowania pozostawionych na jego łaskę Giovanny i Marcela. Max usiłuje interweniować i udaje mu się zabić Rego i oswobodzić Giovannę, jednak Marcelo w trakcie interwencji Amerykanina zostaje spalony żywcem. Max, słysząc nadchodzące posiłki Cracha Preto, decyduje się znaleźć kryjówkę dla siebie i Giovanny. Chwilę później na miejscu mordu Rego i Marcelo zjawia się lider jednostki, Alvaro Neves. Wyraźnie poirytowany śmiercią współpracownika, rozkazuje swoim ludziom znaleźć i zabić Payne'a. Max i Giovanna w tym czasie kryją się w rynsztoku, gdzie spędzają kilka godzin przed ucieczką z faweli.

Po ucieczce z faweli, Payne zabiera dziewczynę na miejski dworzec autobusowy. Giovanna kontaktuje się z Passosem i prosi, by zabrał ją i Maxa, zauważa również obserwującego ją policjanta, co motywuje dwójkę bohaterów do ukrycia się. Payne i Giovanna znajdują schronienie na tyłach zajezdni autobusowej we wraku jednego z autobusów – Amerykanin dowiaduje się wtedy o ciąży Giovanny i o jej relacji z Passosem (okazuje się on być ojcem dziecka). Rozmowę przerywa grupa ludzi Cracha Preto, szukająca zemsty za śmierć Rego. Nie mając żadnych alternatyw, Max chroni dziewczynę i przedziera się przez fale przeciwników i porywa miejski autobus, próbując uciec gangsterom. Prowadząca autobus Giovanna rozbija go o ścianę jednego z budynków otaczających dworzec, co daje możliwość napastnikom dogonienia protagonisty. Wywiązuje się kolejna strzelanina, przed którą Max ewakuuje Giovannę z autobusu i każe jej dotrzeć na dach budynku, na którym czeka Passos w śmigłowcu. Payne, po walce z Cracha Preto, zamierza pójść w ślady Giovanny, Raul jednak decyduje się uciec z miejsca strzelaniny bez swojego kompana. Załamany i wściekły Payne spotyka po jakimś czasie Wilsona Da Silvę – policjanta, który pomógł mu wyjść cało z tarapatów w faweli. Wilson przybliża Maxowi relacje pomiędzy braćmi Branco, próbuje również dowiedzieć się od niego, co robił w Panamie wraz z Marcelo i Passosem.

Max wspomina wyjazd do Panamy – jedno z pierwszych zleceń po przyjęciu oferty pracy dla Branco. Akcja przenosi gracza na jacht zacumowany w Kanale Panamskim, gdzie odbywa się przyjęcie zorganizowane przez Marcelo. Również obecny na jachcie Passos stara się rozweselić kompana, co poniekąd mu się udaje, Max jednak po pewnym czasie, ponownie pod wpływem alkoholu, decyduje się na powrót do swojej kajuty, gdzie zasypia. Kiedy Max po kilku godzinach budzi się, słyszy krzyki i strzały. Zdezorientowany detektyw wywalcza sobie drogę na pokład przez grupę uzbrojonych bojowników, zauważa również, iż bawiący się na jachcie pasażerowie zniknęli, a jedyna wciąż pozostała przy życiu pasażerka zostaje zabita przez jednego z napastników. Nie mogąc zrozumieć, co się dookoła niego dzieje, Max kieruje się na mostek jachtu, z którego zauważa znajdujących się na brzegu kanału Raula i Marcelo. Payne chwilę później dołącza do stojących przy zaparkowanym przy kanale pickupie i sugeruje rozpoczęcie poszukiwań pasażerów, na co niechętnie zgadza się Passos. Marcelo odjeżdża z tajemniczym ładunkiem, a dwaj kompani ruszają na poszukiwania. Max zauważa jednego z żołnierzy, z którymi wcześniej toczył walkę na jachcie przedostającego się z punktu obserwacyjnego przy kanale na jego drugą stronę za pomocą tyrolki. Payne również przedziera się na drugą stronę kanału, gdzie wraz z Passosem odkrywa zmasakrowane ciała zaginionych pasażerów.

Fabuła przenosi się z powrotem do Sao Paulo, gdzie pod naciskiem Da Silvy Max przyznaje, że brał udział w szmuglowaniu czegoś, utrzymuje on jednak, że nie wiedział, co to było. Policjant wysuwa teorię, iż były to pieniądze, które młodszy z braci miał wyprać w Panamie ze względu na mniej restrykcyjne prawo. Uświadamia on również Maxa, iż fortuna rodziny Branco była skupiona niemal wyłącznie w rękach Rodrigo i że to najpewniej Victor maczał palce w morderstwie obu swoich braci. Po jakimś czasie Da Silva zabiera Payne’a w okolice starego hotelu, gdzie rezydują członkowie Cracha Preto. Wilson uświadamia Maxa, że to najpewniej w tym hotelu znajdują się aresztanci z faweli, którzy zostali przekazani przestępcom przez UFE. Max niechętnie zgadza się zinfiltrować hotel i już niemal na początku poszukiwań natrafia na dwóch członków organizacji, którzy używają hotelowych pieców do spalania pokaźnych pakunków w czarnych workach. Niepokój detektywa nasila się, kiedy dostrzega on obok piecy nosze. Decyduje się on udać się na wyższe piętra hotelu, gdzie zostaje dostrzeżony przez ludzi Cracha Preto. Wywiązuje się walka, z której Max wychodzi zwycięsko, a chwilę później natrafia na zamknięte drzwi, które wyważa. Oczom Payne’a ukazuje się wstrząsający widok – w pomieszczeniu znajduje on mnóstwo okaleczonych osób, którzy zostali pozbawieni narządów, w tym ciężko rannego Serrano. Payne pozwala uwolnionym ludziom na ucieczkę z hotelu i przemieszcza się wyżej, gdzie po kolejnych starciach z bojownikami dociera do kuchni hotelowej zaimprowizowanej na laboratorium. Wewnątrz spotyka on chirurga, który w panice próbuje zabrać pieniądze z nielegalnego procederu i uciec z budynku. Payne, wstrząśnięty i wściekły widokiem, nakazuje mu wytłumaczyć, co dzieje się w hotelu. Chirurg gra jednak na zwłokę, sugerując detektywowi, że Cracha Preto w końcu go zabije i że może go ochronić. Negocjacje przerywa Serrano – wbiega on do pomieszczenia z wyraźnym zamiarem zamordowania lekarza. Max, zdając sobie sprawę, iż to właśnie ten chirurg jest odpowiedzialny za proceder kradzieży ludzkich narządów, z milczeniem aprobuje plan Serrano. Gangster, mimo błagań chirurga, chwilę później morduje go jego własnym skalpelem. Payne tymczasem dociera na najwyższe poziomy hotelu, gdzie znajduje magazyn z ładunkami C4, za pomocą których zamierza zburzyć hotel i położyć kres procederowi. W międzyczasie członkowie Cracha Preto ponownie próbują zamordować Maxa, ich próby spełzają jednak na niczym – detektyw wychodzi z konfrontacji zwycięsko i po podłożeniu C4 udaje się na dach budynku z detonatorem w ręku; spostrzega tam ewakuujących się bojowników i dowódcę organizacji – Alvaro Nevesa. Payne konfrontuje Nevesa z prawdą, wyrażając wobec niego odrazę i nienawiść w związku z jego powiązaniami ze skandalem. Nie mając nic do stracenia, Payne wysadza wcześniej podłożone ładunki, co powoduje zdestabilizowanie konstrukcji i jego powolne zawalenie. Próbuje on również dopaść Nevesa, co niemal doprowadza do śmierci detektywa, kiedy przez walącą się konstrukcję upada on na podłogę. Po krótkiej rozmowie z Maxem, Neves zamierza zabić swojego oponenta, sam jednak pada martwy na ziemię po nieoczekiwanej interwencji Passosa. Wściekły na kompana Max wyżywa się na Raulu, jednak ostatecznie obaj uciekają zaparkowanym na dachu helikopterem.

Po wydostaniu się z hotelu, Max żegna się z Giovanną i Passosem, którzy decydują się rozpocząć nowe życie w Nowym Jorku, Argentynie lub Salvadorze. Chwilę później Da Silva zabiera Payne’a na posterunek UFE, by ten skonfrontował się z Beckerem. Antyterroryści rozbrajają i skuwają Maxa, a następnie zabierają go do pokoju przesłuchań na posterunku. Nie wiedzą jednak, że jest to część planu obu detektywów. Max uwalnia się z pokoju i obezwładnia torturujących go funkcjonariuszy – w samą porę, by być świadkiem więziennych zamieszek, które pomógł wywołać sam Da Silva. Payne, korzystając z chaosu spowodowanego zamieszkami przedziera się przez posterunek. W jednym z pomieszczeń odnajduje on zaginioną płytę z nagrania z biura Branco – został na niej uwieczniony moment zabójstwa Rodrigo przez Bachmeyera, prawą rękę Beckera i człowieka, który dowodził akcją UFE w faweli. Max zabezpiecza nagranie, a chwilę później spotyka samego mordercę, jednak zanim Payne jest w stanie cokolwiek zrobić, funkcjonariusz ucieka. Max ściga Bachmeyera przez strefę treningową UFE oraz strzelnicę i przedziera się przez kolejne fale antyterrorystów, by w końcu dopaść go tuż przed biurem Beckera. Po krótkiej wymianie zdań, skorumpowany antyterrorysta ginie z ręki Maxa, który chwilę później dociera do gabinetu dowódcy UFE. Payne, w napadzie furii, dusi Beckera, jednak zanim jest w stanie go zamordować, do akcji wkracza Victor z bronią w ręku, który przyznaje się do współpracy z Cracha Preto oraz UFE. Zanim jednak Branco jest w stanie zabić swojego byłego ochroniarza, Max rozbraja go, na co reaguje Becker, rażąc przeciwnika paralizatorem i uciekając wraz ze swoim szefem z posterunku.

Max ponownie spotyka się z Da Silvą – obaj wiedzą, iż Victor najpewniej ucieknie z kraju i najpewniej użyje do tego samolotu, udają się więc na miejskie lotnisko. Max udaje się do środka głównym wejściem, Wilson natomiast decyduje się sprawdzić prywatny hangar rodziny Branco. Payne z początku zamierza wmieszać się w tłum, jednak już kilka sekund po wejściu na lotnisko zostaje rozpoznany przez funkcjonariusza UFE. Cywile zostają ewakuowani, a antyterroryści otwierają ogień do Maxa. Detektyw przedziera się przez obstawione przez UFE terminale oraz kolejkę między nimi, by w końcu dotrzeć do hangaru Branco, gdzie zgromadzili się Victor, Becker oraz jego ludzie. Max zwraca na siebie uwagę zgromadzonych, na co Branco reaguje paniczną ucieczką do swojego prywatnego odrzutowca, a Becker – wydaniem rozkazu zamordowania Amerykanina. Po ciężkiej walce pocisk z używanego przez dowódcę UFE granatnika eksploduje tuż przy nim, co kończy starcie. Gracz w tym momencie może zdecydować, czy Max dobije śmiertelnie rannego Beckera, czy pozwoli mu umrzeć. Chwilę potem zjawia się Da Silva, nakazując Maxowi dołączenie do niego w pościgu za Victorem. Samolot tuż przed odlotem zostaje zniszczony na pasie startowym, wraz z wieloma funkcjonariuszami UFE za pomocą tego samego granatnika, za pomocą którego Becker chciał zamordować Payne’a. Kiedy ranny Branco wydostaje się z wraku, Max wysiada z auta, którym wraz z Da Silvą ścigali polityka. Kiedy Payne zamierza zamordować swojego byłego pracodawcę na miejscu, powstrzymuje go Wilson, trafnie sugerując, że gorszą karą będzie proces sądowy i odsiadka w więzieniu. Kiedy Victor wyśmiewa plan Da Silvy, poirytowany Max łamie mu nogę.

Outro gry przenosi gracza na wybrzeże Bahii, gdzie Max dowiaduje się o śmierci Victora w jednej z cel po aresztowaniu go w związku z odkryciem jego powiązań z handlem ludźmi i ludzkimi organami. Prezenterka wiadomości donosi również o rozwiązaniu UFE. Sam Max na plaży cieszy się swoim życiem i po latach odnajduje wewnętrzny spokój.

Data wydania[edytuj | edytuj kod]

Gra pierwotnie miała się ukazać pod koniec 2009[10], jednak jej premiera była kilkukrotnie przekładana – początkowo miała odbyć się w czerwcu 2010, a następnie w 2011[11] i w marcu 2012[12]. Ostatecznie została wydana na rynku amerykańskim 15 maja 2012 w wersji na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, a trzy dni później w Europie, z kolei wersja na PC ukazała się 1 czerwca 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Balding Max Payne 3 sighted
 2. Max Payne 3 Details Emerge
 3. Max Payne 3 (PC). Gry-Online. [dostęp 2012-05-31].
 4. Tymon Smektała. Max Payne 3. „CD-Action”. 07/2012. nr 94. s. 60-64. 
 5. Jacek Hałas: Wielki powrót upadłego gliny – recenzja gry Max Payne 3 (pol.). Gry-OnLine. [dostęp 2013-08-15].
 6. Carolyn Petit: Max Payne 3 Review (ang.). GameSpot. [dostęp 2013-08-15].
 7. Daniel Krupa: Max Payne 3 Review (ang.). IGN. [dostęp 2013-08-15].
 8. a b c d Roger Żochowski. Debeściaki. „PSX Extreme”. 1/2013, s. 22-25. Warszawa: Advertigo S.A.. ISSN 1429-172X (pol.). 
 9. Max Payne 3 (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-05-08].
 10. Max Payne 3 Announced!
 11. Max Payne 3 delayed; Redemption sells 5 million; GTAIV sells 17 million
 12. Max Payne 3 skips Take-Two's 2011-2012 release schedule

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]