Maxi Jazz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maxi Jazz
Ilustracja
Imię i nazwisko

Maxwell Fraser

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1957
Londyn

Gatunki

Trip hop

Aktywność

od 1983

Zespoły
Faithless oraz Soul Food Café
Strona internetowa

Maxi Jazz, właściwie Maxwell Fraser (ur. 15 czerwca 1957 w Londynie) − brytyjski wokalista, znany głównie z grupy Faithless. Wraz z DJ-em Tiësto nagrał utwór Dance 4 Life.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery Maxi sięgają roku 1984 kiedy to założył zespół The Soul Food Cafe System po tym, jak rok wcześniej odkrył hip-hop. Po raz pierwszy jego muzykę poznał świat dzięki pirackiej rozgłośni radiowej o nazwie "LWR" w roku 1987.

W 1989 pierwszy zespół Maxi o nazwie The Soul Food Cafe Band podpisał kontrakt z wytwórnią Tam Tam Records, a ściślej z jej oddziałem o nazwie Savage Records (zajmującym się muzyką taneczną). Dzięki temu został wydany album Soul Food Café. W 1992 roku Maxi założył Namu Records aby wydawać kolejne nagrania zespołu. W ten sposób światło dzienne ujrzały trzy EP a zespół skupił się na działalności koncertowej. Z racji swego mało znanego statusu, były to występy przed gwiazdami pierwszego formatu takimi jak Jamiroquai w Amsterdamie; Soul II Soul w Barcelonie oraz inni. Niestety po tej serii koncertów zespół się rozpadł, a Maxi rozpoczął współpracę z Jah Wobble przy jego albumie "Invaders Of The Heart" poprzedzoną koncertami z jego zespołem Wobble Collective.

Maxi spotkał w studio Rollo Armstronga i obaj panowie postanowili stworzyć wspólny zespół który został nazwany Faithless. Do zespołu dołączyli Jamie Catto oraz Sister Bliss.

Jako praktykujący i silnie wierzący Sōka Gakkai (odłam Buddyzmu), Maxi wybrał nazwę "Faithless" (Niewierność, brak wiary) jako całkowity kontrast do światopoglądu jego własnego oraz pozostałych członków zespołu. Nazwa ta powstała w trakcie pisania utworu "Salva Mea". Rollo poprosił Maxi aby napisał utwór o frustracji, a co Maxi mógłby odnieść to swoich własnych przeżyć.

W 2006 Maxi zaśpiewał w kompozycji Tiësto, zatytułowanej Dance 4 Life. Był to jeden z większych przebojów stylu trance w tym roku. Zaśpiewał także wspólnie z Robbie Williamsem na albumie 1 Giant Leap w utworze My Culture.

Maxi obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny 15 czerwca 2007 w londyńskim Hyde Parku, podczas występu w O2 Wireless Festival 2007. W trakcie bisów publiczność podziękowała artyście odśpiewaniem popularnego "happy birthday".

Maxi obecnie mieszka w West Norwood, w Lambeth.

Jest kibicem klubu Crystal Palace. 19 września 2012 został zatrudniony na jednym z dyrektorskich stanowisk w klubie.

Samochody i wyścigi[edytuj | edytuj kod]

Maxi jest znany z jego miłości do samochodów i rajdów. W jego posiadaniu były lub są takie samochody jak:

Maxi uczestniczył w wielu zawodach samochodowych a także stworzył w roku 2000 własny rajd nazwany "Maxi Jazz Racing". W 2005 roku ścigał się w "Ginetta Cars" a w 2006 i 2007 roku uczestniczył w Porsche Carrera Cup GB na samochodzie Porsche 911 (997). Na terenie Wielkiej Brytanii zostało odebrane mu prawo jazdy w związku z przekroczeniem dozwolonej liczby punktów karnych. W 2001 roku uczestniczył w bardzo groźnym wypadku samochodowym.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

z Faithless[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Faithless.

z 1 Giant Leap[edytuj | edytuj kod]

Solo[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]