Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Ilustracja
Siedziba Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Koszykowa 26/28
00-950 Warszawa
skr. poczt.365
Data założenia 2011
Siglum MBC
Wielkość zbiorów 59 817
Rodzaje zbiorów cyfrowe
Strona internetowa

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa – regionalna biblioteka cyfrowa działająca na Mazowszu. Utworzona w 2011 roku w Warszawie.

W roku 2011 w ramach „Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ Priorytet Digitalizacja” uzyskała dofinansowanie na wyposażenie pracowni i digitalizację. W roku następnym uzyskała kolejne dofinansowanie na dalsze prace digitalizacyjne[potrzebny przypis]. W MBC udostępniane są cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego.

Zadaniem Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej jest zapewnienie dostępu do materiałów dotyczących całego Mazowsza, zabezpieczanie i udostępnianie regionalnego dziedzictwa kulturowego[potrzebny przypis]. Jest tworzona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego we współpracy z bibliotekami publicznymi województwa mazowieckiego oraz bibliotekami dzielnicowymi w Warszawie. W najbliższym czasie[kiedy?] planuje się pozyskanie kolejnych uczestników projektu, m.in. wśród muzeów, wydawnictw, archiwów kościelnych, urzędów z terenu Warszawy i Mazowsza[potrzebny przypis].

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa działa w oparciu o oprogramowanie dLibra.

Współtwórcy[edytuj | edytuj kod]

Mazowiecką Bibliotekę Cyfrowa współtworzą[1]:

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Zbiory Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej są również udostępniane w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Za stroną biblioteki „Uczestnicy projektu” z dnia 08.08.2013 na portalu http://mbc.cyfrowemazowsze.pl http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/text?id=Uczestnicy_projektu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]