McDonnell XF-85 Goblin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
McDonnell XF-85 Goblin
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

McDonnell Aircraft Corporation

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

metalowa

Załoga

1 pilot

Historia
Data oblotu

23 sierpnia 1948

Dane techniczne
Napęd

1 silnik odrzutowy Westinghouse XJ-34

Ciąg

13 kN

Wymiary
Rozpiętość

6,4 m

Długość

4,5 m

Wysokość

2,5 m

Powierzchnia nośna

8,3 m²

Masa
Własna

1696 kg

Startowa

2063 kg

Osiągi
Prędkość maks.

1069 km/h

Prędkość wznoszenia

3800 m/min

Pułap

15000 m

Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 karabiny maszynowe M2 kal. 12,7 mm
Użytkownicy
Stany Zjednoczone
Rzuty
Rzuty samolotu

McDonnell XF-85 Goblin – amerykański eksperymentalny samolot myśliwski, skonstruowany w połowie lat czterdziestych.

Idea stworzenia XF-85 zrodziła się w czasie II wojny światowej, w związku z potrzebą ochrony samolotów bombowych podczas długich lotów. Ponieważ samoloty myśliwskie dysponowały ograniczonym zasięgiem, główna koncepcja XF-85 polegała na tym, że samolot spoczywał w luku bombowym samolotu-matki, skąd mógł być wypuszczany w razie ataku wrogich myśliwców. Po zakończeniu walki XF-85 miał wracać do luku bombowego i wraz z samolotem-matką wracać do bazy.

Planowano, iż XF-85 będzie przenoszony w luku bombowym samolotu Convair B-36 Peacemaker, jednak w związku z przedłużającymi się pracami nad prototypem B-36, do lotów próbnych przerobiono B-29, który oznaczono symbolem EB-29B.

Pierwszy lot prototypu odbył się 23 sierpnia 1948. W całym szeregu prób udoskonalono sposób wypuszczania i przechwytywania samolotu. XF-85 opuszczany był pod samolotem-matką na ruchomej rampie, rozkładał skrzydła i po uruchomieniu silnika był uwalniany. W podobny sposób przebiegał powrót samolotu do luku bombowego.

Podczas badań i testów nie stwierdzono poważniejszych wad konstrukcyjnych samolotu, jednak z czasem okazało się, iż cała koncepcja XF-85 jest chybiona i nie daje obiecujących efektów w przyszłości. W związku z tym, a także z powodów finansowych, cały projekt przerwano w 1949.

Na fiasko projektu złożyło się kilka czynników. Okazało się przede wszystkim, że problemy z dokowaniem XF-85 wewnątrz samolotu-matki były o wiele większe, niż się spodziewano. Nawet doświadczeni piloci mieli problemy z opuszczaniem samolotu-matki i późniejszym powrotem, choć żadne poważniejsze wypadki podczas prób się nie wydarzyły. Głównym powodem problemów były turbulencje, wytwarzane przez samolot-matkę, przez co Goblin zbliżający się do niego od spodu stawał się bardzo niestabilny.

Poza tym XF-85 był wolniejszy i słabiej uzbrojony niż standardowe samoloty myśliwskie drugiej połowy lat czterdziestych, w związku z czym istniało prawdopodobieństwo, iż po prostu nie spełni pokładanych w nim nadziei i nie będzie stanowił najlepszej obrony dla bombowca.

Z czasem okazało się ponadto, iż nowe odrzutowe samoloty myśliwskie dysponują coraz większym zasięgiem, będą więc mogły osłaniać bombowce na dłuższym dystansie niż konstrukcje dotychczasowe.

Nieco później podejmowano próby z przenoszeniem innych samolotów. Wykorzystywano do tego B-36 oraz podwieszany konwencjonalny myśliwiec Republic F-84 Thunderstreak, badania jednak – podobnie jak w przypadku XF-85 – wykazały znikomą przydatność podobnych projektów.

Zbudowano tylko dwa egzemplarze prototypowe samolotu, zachowane zresztą do dzisiaj. Jeden znajduje się w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w pobliżu Dayton (stan Ohio), drugi w muzeum Dowództwo Lotnictwa Strategicznego w Omaha (stan Nebraska).

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Jednomiejscowy, jednosilnikowy, wolnonośny dolnopłat, konstrukcji metalowej. Posiadał skośne trapezowe skrzydła mające niewielki skos ujemny. Skrzydła w transporcie składano, wyposażono je także w dodatkowe pionowe usterzenie na końcach skrzydeł. Wszystkie płaszczyzny sterowe zwielokrotniono, aby przy niewielkich rozmiarach utrzymać stateczność samolotu. Pilot zamknięty w niewielkiej kabinie, siedział praktycznie na silniku samolotu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]