McKinsey & Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biurowiec Metropolitan, w której mieści się warszawskie biuro spółki McKinsey & Company Poland

McKinsey & Company − amerykańska spółka zajmująca się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego.

Historia[edytuj]

Założycielem firmy był James O. McKinsey, amerykański przemysłowiec i profesor rachunkowości. Jednak prawdziwy rozwój firma zawdzięcza Marvinowi Bowerowi, który dążył do wprowadzenia profesjonalizmu oraz wysokich standardów etycznych.

Firma McKinsey & Company zaczęła się dynamicznie rozwijać w latach 30. XX wieku pod przewodnictwem Marvina Bowera. W latach 60. firma pojawiła się po raz pierwszy w Europie, a w latach 70. stała się firmą międzynarodową. Konsultantami firmy byli między innymi Ken'ichi Ōmae (kierował działalnością McKinsey & Company w Japonii), Tom Peters, Robert Waterman, Andrew Campbell. Firma nie jest notowana na giełdzie.

Działalność w Polsce[edytuj]

Biuro McKinsey & Company w Warszawie powstało w 1993. W 2016 w Polsce pracowało ponad 800 doświadczonych specjalistów, w tym blisko 100 konsultantów, 13 partnerów oraz 200 analityków branżowych. Partnerem Zarządzającym McKinsey & Company w Polsce jest Wiktor Namysł[1].

McKinsey & Company posiada trzy spółki w Polsce:

  • McKinsey & Company Poland Sp. z o.o. (Warszawa) − usługi doradztwa strategicznego
  • McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o. (Poznań) − centrum usług wspólnych
  • McKinsey Knowledge Center Poland Sp. z o.o. (Wrocław) − zaawansowane usługi marketingowe i analityczne dotyczące różnych sektorów gospodarki na rzecz konsultantów i ekspertów z Europy oraz innych krajów świata[2].

Przypisy

  1. McKinsey w Polsce, mckinsey.pl [dostęp 2016-08-13].
  2. Sektor nowoczesnych usług biznesowych w 2013 w Polsce. W: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce [on-line]. 2013. [dostęp 2013-10-09]. s. 30.

Bibliografia[edytuj]

  • Słownik zarządzania i finansów. Narzędzia, terminy, techniki od A do Z, Richard Koch, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997.