McKinsey & Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biurowiec Metropolitan, w której mieści się warszawskie biuro spółki McKinsey & Company Poland

McKinsey & Company − amerykańska firma konsultingowa, zajmująca się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielem firmy był James O. McKinsey, amerykański przemysłowiec i profesor rachunkowości. Jednak prawdziwy rozwój firma zawdzięcza Marvinowi Bowerowi, który dążył do wprowadzenia profesjonalizmu oraz wysokich standardów etycznych.

Firma McKinsey & Company zaczęła się dynamicznie rozwijać w latach 30. XX wieku pod przewodnictwem Marvina Bowera. W latach 60. firma pojawiła się po raz pierwszy w Europie, a w latach 70. stała się firmą międzynarodową. Konsultantami firmy byli między innymi Ken'ichi Ōmae (kierował działalnością McKinsey & Company w Japonii), Tom Peters, Robert Waterman, Andrew Campbell. Firma nie jest notowana na giełdzie.

Działalność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

McKinsey & Company posiada trzy spółki w Polsce:

  • McKinsey & Company Poland Sp. z o.o. (Warszawa) − usługi doradztwa strategicznego
  • McKinsey EMEA Shared Services Sp. o.o. (Poznań) − centrum usług wspólnych
  • "McKinsey Knowledge Center Poland" Sp. z o.o. (Wrocław) − zaawansowane usługi marketingowe i analityczne dotyczące różnych sektorów gospodarki na rzecz konsultantów i ekspertów z Europy oraz innych krajów świata[1].

Przypisy

  1. Sektor nowoczesnych usług biznesowych w 2013 w Polsce. W: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce [on-line]. 2013. [dostęp 2013-10-09]. s. 30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik zarządzania i finansów. Narzędzia, terminy, techniki od A do Z, Richard Koch, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997.