Mead (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
panorama jeziora

Mead (ang. Lake Mead) – sztuczne jezioro w USA, na pograniczu stanów Nevada i Arizona, utworzone przez przegrodzenie biegu rzeki Kolorado i spiętrzenie jego wód zaporą Hoovera, wybudowaną w latach 1931-1936.

fotografia satelitarna

Powstały zbiornik o powierzchni ok. 640 km² ma długość około 180 km i mieści około 35 km³ wody wykorzystywanej do zaopatrzenia akweduktami miejscowości w stanach Kalifornia i Nevada, w tym znajdującego się kilkanaście kilometrów zachód od zachodniego brzegu jeziora miasta Las Vegas. Wokół jeziora i na jego akwenie powstał obszar rekreacyjny – Lake Mead National Recreation Area.

Nazwa jeziora pochodzi od nazwiska Elwooda Meada, w latach 1924-1936 rządowego komisarza Biura ds. Melioracji USA (United States Bureau of Reclamation), jednego z pomysłodawców i realizatorów budowy zapory Hoovera (a także dwóch innych dużych projektów tego rodzaju - zapory Grand Coulee na rzece Kolumbii w stanie Waszyngton i zapory na rzece Owyhee w Oregonie).

Podczas wypełniania się jeziora wodami rzeki Kolorado w latach 30. niezbędne było wysiedlenie kilku miejscowości, które zostały zalane; największą z nich była miejscowość St. Thomas, którą ostatni mieszkaniec opuścił w 1938 r. Przy niskich stanach wody w jeziorze ruiny tej miejscowości bywają widoczne nad powierzchnią wody.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]