Mechnice (województwo opolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mechnice
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat opolski
Gmina Dąbrowa
Liczba ludności 980
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-073
Tablice rejestracyjne OPO
SIMC 0493043
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Mechnice
Mechnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mechnice
Mechnice
Ziemia50°39′57″N 17°49′23″E/50,665833 17,823056
Pomnik poległych mieszkańców wsi oraz krzyż z 1916 r.

Mechnice (niem. Muchenitz[1]) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Dąbrowa. Administracyjnie, w sład wsi wchodzi przysiółek Turzak.

Od 1950 miejscowość należy administracyjnie do województwa opolskiego.

Historia[edytuj]

1297 - Pierwsza wzmianka o Mechnicach (wtedy Mechnitz lub Muchenitz) w akcie darowizny księżniczki Anastazji dla Klasztoru w Czarnowąsach. Datę tę przyjęto jako rok powstania Mechnic - stąd w 1997 roku hucznie obchodzone 700-lecie miejscowości. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska Mech, prawdopodobnie związana jest również z mchem – rośliną. W Mechnicach znajdowały się bowiem duże stawy, zarośla i lasy . Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i rybołówstwem. We wsi była przetwórnia ryb. Wieś przez wiele wieków przechodziła z rąk do rąk. W XVI wieku podlega prawu książęcemu, zaś w XVII wraca znowu pod zwierzchnictwo Kościoła. Jeszcze w 1813 roku na tym terenie spotkano niedźwiedzia. A tego ostatniego upolował mieszkaniec Wrzosek – Kobienia.

Jak się okazuje łatwiej było dojechać z Opola do Mechnic linią kolejową niż drogą. Co prawda, nie do końca, bo choć pierwszy pociąg pojawił się już w 1848, to zatrzymywał się dopiero w Dąbrowie. Stacja kolejowa przy ogromnym finansowym współudziale mieszkańców Chróściny i Mechnic powstała w 1926 roku. Utwardzoną drogę z Opola wybudowano dopiero w 1911 roku.

Do 1810 roku Mechnice, jak i pobliskie wsie należały do parafii Czarnowąsy. Dopiero od tego roku zaczęła funkcjonować samodzielna parafia w Chróścinie. W 1931 roku wybudowano przy udziale również całej parafii Dom Służebniczek Najświętszej Marii Panny, w którym zamieszkały siostry zakonne opiekujące się chorymi z Mechnic, Chróściny i pobliskich wiosek.

W maju 1936 roku w ramach akcji germanizacyjnej zmieniono nazwę miejscowości na Moosdorf[1].

Z Opola dojazd autobusami miejskimi linii nr 16.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]