Meczet Al-Dżazzara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meczet Al-Dżazzara
Ilustracja
Meczet Al-Dżazzara
Państwo  Izrael
Miejscowość Akka
Wyznanie Islam
Historia
Data budowy 1781
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Meczet Al-Dżazzara
Meczet Al-Dżazzara
Ziemia32°55′21,74″N 35°04′13,13″E/32,922706 35,070314

Meczet Al-Dżazzara[1] (arab. مسجد الجزار, Masdżid al-Dżazzar) – największy meczet na Starym Mieście Akki, na północy Izraela. Poza Jerozolimą jest to największy meczet w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Meczet Al-Dżazzara
Wejście na dziedziniec meczetu Al-Dżazzara
Przed wejściem na dziedziniec
Fontanna na dziedzińcu
Arkadowy ganek przed wejściem do meczetu
Arkadowy ganek przed wejściem do meczetu
Wnętrze meczetu
Widok na meczet
Widok na meczet

Meczet Al-Dżazzara został wybudowany w 1781 roku przez Dżazzara Paszę, który zasłynął z realizacji licznych projektów budowlanych na Starym Mieście Akki. Wzniesiono go na ruinach kościoła św. Krzyża z czasów krzyżowców[2]. Meczet znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cytadeli i starego saraya. Pierwotnie posiadał on srebrno-białą kopułę, i z tego powodu był nazywany Masdżid al-Anwar (pol. Wielkiego Światła). Później kopułę przemalowano na zieloną, ale wcześniej błyszczała z wielkiej odległości i dominowała panoramę całej Akki[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Meczet wybudowano w klasycznym stylu osmańskim, w którym widoczne są wpływy stylu bizantyjskiego i perskiego. Jest to pojedynczy budynek otoczony arkadowym dziedzińcem. Po jego północno zachodniej stronie wznosi się smukły, strzelisty minaret, na którego szczyt prowadzą schody o 124 stopniach. W letnie upalne dni dziedziniec służy wiernym do modlitwy. Znajduje się na nim fontanna używana do rytualnego obmywania twarzy, szyi, rąk i stóp przed modlitwą. Meczet jest przykryty zieloną kopułą. Budynek wzniesiono z bogato zdobionego marmuru. Wnętrze jest nieregularnym czworobokiem. Wewnątrz po prawej i lewej stronie znajdują się galerie dla kobiet. Centralne środkowe miejsce przeznaczone jest dla mężczyzn[4].

Po prawej stronie znajduje się niewielkie mauzoleum i cmentarz, na którym pochowano Dżazzara Paszę i jego następcę Sulejmana Paszę, z ich rodzinami.

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Meczet jest czynny i służy miejscowej ludności muzułmańskiej do regularnych modlitw (pięć razy dziennie). Podczas modlitw nie wolno zwiedzać meczetu i należy poczekać na ich zakończenie (około 20 minut).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na XCVII posiedzeniu KSNG.
  2. Al-Jazzar Mosque (ang.). W: The Old Acre Development Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2013-01-10].
  3. Jezza Pasha Mosque (ang.). W: Frommers's [on-line]. [dostęp 2013-01-10].
  4. Jami' al-Jazzar (ang.). W: ArchNet [on-line]. [dostęp 2013-01-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bernhard Dichter: Akko-Sites from the Turkish Period. Hajfa: University of Haifa, 2000, s. 108-117.
  • Andrew Petersen: A Gazetteer of Buildings in Muslim Palestine: Part 1. Oxford: Oxford University Press, 2001, s. 73-76.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]