Meczet Piątkowy w Eupatorii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meczet Piątkowy
Ilustracja
Państwo  Rosja
 Ukraina
Republika  Republika Krymu
Autonomiczna Republika Krymu
Miejscowość Eupatoria
Adres Riewolucji 44
Styl architektoniczny Architektura islamu
Architekt Sinan
Wysokość całkowita 35 m
Wysokość do dachu 22 m
Rozpoczęcie budowy 1552
Ukończenie budowy 1564
Położenie na mapie Krymu
Mapa lokalizacyjna Krymu
Meczet Piątkowy
Meczet Piątkowy
Ziemia45°11′45,6″N 33°22′38,4″E/45,196000 33,377333

Meczet Piątkowy – meczet w Eupatorii, zbudowany przez jednego z największych architektów tureckich XVI wieku Hoca Mimar Sinana. Jest wzorowany na Hagia Sophia w Stambule.

Historia powstania i opis budowli[edytuj | edytuj kod]

Budowę meczetu rozpoczęto w 1552 roku na polecenie, panującego w latach 15511577 chana Dewlet I Gireja. Ukończenie budowy nastąpiło 12 lat później, w 1564 roku. Meczet pozostał w prawie niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.

Wnętrze Meczetu Piątkowego

Meczet ma kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu szerokości około 21 metrów i wysokości nawy głównej 22 metry. Od trzech stron, kopuły głównej, zachodniej, północnej i południowej znajduje się łącznie 11 mniejszych kopuł. Główne wejście znajduje się od strony północnej, a dodatkowe 3 wejścia znajdują się od strony wschodniej i zachodniej. Wnętrze świątyni podzielone jest na trzy nawy. Centralna ma szerokość 11,5 m, a dwie boczne po 4,65 m. Wewnątrz meczet otoczony jest z trzech stron drewnianą galerią.

Meczet posiada dwa 35-metrowe minarety, po jednym od strony zachodniej i wschodniej. Oba minarety zostały przebudowane w XIX wieku z powodu ich bardzo złego stanu technicznego. Na minaretach znajdują się dwa balkony, z których muezzin wzywał wiernych na modlitwę.

Cmentarz wokół meczetu[edytuj | edytuj kod]

Wokół meczetu znajduje się kilka grobów.

Grób na dziedzińcu meczetu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]