Meczet w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meczet w Gdańsku
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Wyznanie Islam
Rodzaj sunnicki
Historia
Data budowy 1989
Dane świątyni
Budulec murowany
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Meczet w Gdańsku
Meczet w Gdańsku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Meczet w Gdańsku
Meczet w Gdańsku
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Meczet w Gdańsku
Meczet w Gdańsku
Ziemia54°23′26,87″N 18°34′20,61″E/54,390797 18,572392

Meczet w Gdańsku – jest obecnie jednym z pięciu czynnych meczetów w Polsce, jedynym na terenie Gdańska oraz jedynym posiadającym minaret. Działa on w ramach Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, która jest jedną z ośmiu gmin w kraju. Meczet znajduje się na osiedlu VII Dwór przy ulicy Abrahama 17a.

Meczet w Gdańsku

Świątynia powstała dzięki ofiarności społeczności muzułmańskiej Trójmiasta, dotacjom państw islamu i zbiórkom wśród studentów z krajów arabskich, licznie przybywających w latach osiemdziesiątych XX wieku do Gdańska.

Akt erekcyjny pod budowę wmurowano w 1984 roku. Samą budowę świątyni ukończono w 1990 roku. Prace trwały sześć lat, a w efekcie powstał trzeci meczet w kraju, a zarazem pierwszy murowany. Nosi on imię poety i filozofa, twórcy panislamizmu - Dżamala ad-Dina Al-afganiego.

Modlitwy odprawia się pięć razy dziennie: przed wschodem słońca, w południe, po południu, po zachodzie słońca i wieczorem. Obowiązek modlitwy dotyczy wyznawców od dziesiątego roku życia. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania wyłącznie w dniach otwartych, a wstęp jest dozwolony pod okiem opiekuna. Od wszystkich zwiedzających wymaga się zdjęcia butów przed wejściem do sali modlitwy, a od kobiet dodatkowo skromnego stroju, ale bez konieczności zasłaniania włosów.[potrzebny przypis]

Po zamachach z 11 września 2001 roku w USA meczet gdański stał się celem ataków (obrzucanie kamieniami, wybijanie szyb) nieznanych sprawców. Ostatni akt wandalizmu miał miejsce w październiku 2013 roku (podpalenie[1]), wcześniej w lipcu 2012 roku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dorota Abramowicz: Gdańsk: Pożar w meczecie przy ul. Polanki. To było podpalenie. Dziennik Bałtycki, 2013-10-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-20)].
  2. Atak wandala na meczet w Oliwie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]