Przejdź do zawartości

Medal Żołnierza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal Żołnierza
Soldier’s Medal
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

2 lipca 1926

Powyżej

Zaszczytny Krzyż Lotniczy

Równorzędne

Medal Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej
Medal Lotnika
Medal Straży Wybrzeża

Poniżej

Brązowa Gwiazda
Purpurowe Serce

Powiązane

Krzyż za Wybitną Służbę
Medal Sił Lądowych za Wybitną Służbę
Medal za Ofiarność i Odwagę

Medal Żołnierza (ang. Soldier’s Medal) – amerykański medal wojskowy. Ustanowiony przez Kongres 2 lipca 1926 roku. Przyznawany jest każdemu członkowi amerykańskich sił zbrojnych lub państw zaprzyjaźnionych, który odznaczył się heroizmem poza sytuacją starcia z nieprzyjacielem. Medal zajmuje ósme miejsce w aktualnej precedencji amerykańskich odznaczeń wojskowych i jest równorzędny z Medalem Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej, Medalem Lotnika oraz Medalem Straży Wybrzeża przyznawanymi za te same czyny osobom służącym kolejno: w marynarce wojennej, siłach powietrznych oraz Straży Wybrzeża.

Medal ten przyznawany jest przede wszystkim żołnierzom, którzy narażali życie w celu ratowania innych osób (towarzyszy broni, osób cywilnych, jeńców wojennych) nie bezpośrednio w starciu z nieprzyjacielem; może być nadawany również w czasie pokoju. Jeśli medal zostanie nadany za taki akt odwagi, za który w walce przyznany byłby Krzyż za Wybitną Służbę, odznaczony ma prawo do wyższej o 10% emerytury wojskowej (tak, jak za przyznanie Krzyża Wybitnej Służby).

Pierwsze medale otrzymali 17 października 1927 roku John F. Burns i James P. Martin za heroizm wykazany podczas pożaru i James K. Wilson oraz Cleophas C. Burnett za ratowanie tonących.

Gen. Colin Powell został odznaczony Medalem Żołnierza podczas wojny wietnamskiej, gdy uczestniczył w katastrofie śmigłowca i pomimo obrażeń uratował następnie z płonącego śmigłowca dwóch towarzyszy. W 1998 roku medale otrzymali trzej żołnierze, którzy podjęli interwencję podczas masakry cywilów wietnamskich w Mỹ Lai: Hugh Thompson, Lawrence Colburn i Glenn Andreotta (pośmiertnie).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]