Medal „Za budowę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za budowę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali”
Медаль «За строительство Байкало-Амурской магистрали»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

8 października 1976

Wielkość

średnica – 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 170 tys.

Powyżej

Medal „Za rozwój dziewiczych ziem”

Poniżej

Medal „Za przekształcenie Nieczarnoziemów RFSRR”

Medal „Za budowę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali” (ros. Медаль «За строительство Байкало-Амурской магистрали») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 8 października 1976 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w trakcie budowy Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej, statut odznaczenia został częściowo zmieniony dekretem z dnia 18 lipca 1980 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem z dnia 8 października 1976 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli budowniczowie magistrali, pracownicy przedsiębiorstw budujących obiekty towarzyszące, osiedla robotnicze dla budowniczych, pracownicy przedsiębiorstw obsługujących pracowników oraz pracownicy instytutów naukowych i biur konstrukcyjnych odpowiedzialnych za badania i projekty związane z budową magistrali.

Warunkiem otrzymania medalu był co najmniej 3 letni okres pracy w przedsiębiorstwach, instytutach i biurach konstrukcyjnych związanych z budową magistrali.

Łącznie nadano ok. 170 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek budowniczych magistrali, kobiety i mężczyzny, w tle widoczne góry i jadący przez most pociąg. Z prawej strony u dołu napis ЗА СТРОИТЕЛЬСТВО БАЙКАЛО-АМУРСКОЙ МАГИСТРАЛИ (pol. „Za budowę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali”).

Na rewersie w dolnej części fragment toru kolejowego, nad nim na szarfie napis БАМ (pol. „BAM”), nad nim zachodzące słońce, u góry sierp i młot. Wzdłuż obwodu z obu stron wieńce laurowe.

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru ciemnozielonego o szerokości 24 mm, wzdłuż krawędzi wąski paski koloru zielonego, w środku trzy jasnożółte paski o szerokości 3 mm, oddzielone od siebie dwoma wąskimi szarymi paskami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918–1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 222–224.