Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu”
Медаль «За восстановление угольных шахт Донбасса»
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 10 września 1947
Wielkość średnica – 32 mm
Kruszec mosiądz
Wydano ok. 46 tys.

Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu” (ros. Медаль «За восстановление угольных шахт Донбасса») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 10 września 1947 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w odbudowie kopalni Donbasu, statut został częściowo zmieniony dekretem z dnia 23 czerwca 1951 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem z dnia 10 września 1947 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli robotnicy, inżynierowie, urzędnicy i pracownicy przedsiębiorstw , którzy zasłużyli się w pracy w czasie odbudowy zniszczonych w trakcie wojny kopalni węgla na terenie Donbasu.

Łącznie nadano ok. 46 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek szybu kopalni z flagą na szczycie, z boku postać górnika z młotem pneumatycznym, tło stanowi słońce z rozchodzącymi się promieniami. W dolnej części wieniec laurowy, w górnej napis ЗА ВОССТАНОВЛЕНИЕ УГОЛЬНЫХ ШАХТ ДОНБАССА (pol. Za Odbudowę Kopalni Donbasu).

Na rewersie w górnej części sierp i młot, a pod nim napis ТРУД В СССР - ДЕЛО ЧЕСТИ (pol. Praca w ZSRR – to sprawa honoru).

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru żółtego szer. 24 mm (kolor czerwonego złota), wzdłuż krawędzi wąskie paski koloru czarnego, w środku dwa paski koloru czarnego o szer. 4 mm.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros. • ang.) Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 - 1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 215-218.