Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu”
Медаль «За восстановление угольных шахт Донбасса»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

10 września 1947

Wielkość

średnica – 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 46 tys.

Powyżej

Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa”

Poniżej

Medal „Za rozwój dziewiczych ziem”

Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu” (ros. Медаль «За восстановление угольных шахт Донбасса») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 10 września 1947 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w odbudowie kopalni Donbasu, statut został częściowo zmieniony dekretem z dnia 23 czerwca 1951 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem z dnia 10 września 1947 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli robotnicy, inżynierowie, urzędnicy i pracownicy przedsiębiorstw, którzy zasłużyli się w pracy w czasie odbudowy zniszczonych w trakcie wojny kopalni węgla na terenie Donbasu.

Łącznie nadano ok. 46 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek szybu kopalni z flagą na szczycie, z boku postać górnika z młotem pneumatycznym, tło stanowi słońce z rozchodzącymi się promieniami. W dolnej części wieniec laurowy, w górnej napis ЗА ВОССТАНОВЛЕНИЕ УГОЛЬНЫХ ШАХТ ДОНБАССА (pol. „Za Odbudowę Kopalni Donbasu”).

Na rewersie w górnej części sierp i młot, a pod nim napis ТРУД В СССР – ДЕЛО ЧЕСТИ (pol. „Praca w ZSRR – to sprawa honoru”).

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru żółtego szer. 24 mm (kolor czerwonego złota), wzdłuż krawędzi wąskie paski koloru czarnego, w środku dwa paski koloru czarnego o szer. 4 mm.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros. • ang.) Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 - 1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 215-218.