Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa”
Медаль «За восстановление предприятий чёрной металлургии юга»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 maja 1948
Wielkość średnica – 32 mm
Kruszec mosiądz
Wydano ok. 68 tys.

Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa” (ros. Медаль «За восстановление предприятий чёрной металлургии юга») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 18 maja 1948 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w odbudowie zakładów przemysłu stalowego na południu ZSRR, statut został częściowo zmieniony dekretem z dnia 23 czerwca 1951 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem z dnia 18 maja 1948 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli robotnicy, inżynierowie, urzędnicy i pracownicy przedsiębiorstw, którzy zasłużyli się w pracy w czasie odbudowy zniszczonych w trakcie wojny hut i zakładów przemysłu stalowego na południu ZSRR, głównie na terenie Donbasu.

Łącznie nadano ok. 68 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek pieca hutniczego, z boku postać hutnika, tło stanowi słońce z rozchodzącymi się promieniami. W dolnej części wieniec laurowy z pięcioramienną gwiazdą, w górnej napis ЗА ВОССТАНОВЛЕНИЕ ПРЕДПРИЯТИЙ ЧЕРНОЙ МЕТАЛЛУРГИИ ЮГА (pol. ZA ODWBUDOWĘ PRZEDSIĘBIORSTW METALURGII ŻELAZNEJ POŁUDNIA).

Na rewersie w górnej części sierp i młot, a pod nim napis ТРУД В СССР - ДЕЛО ЧЕСТИ (pol. PRACA W ZSRR – SPRAWA HONORU).

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru niebieskiego szer. 24 mm, w środku pasek koloru ciemnoniebieskiego o szer. 8 mm, z wąskimi paskami koloru białego, po jego bokach paski koloru jasnoniebieskiego o szer. 5 mm a następnie wąskie paski koloru ciemnoniebieskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros. • ang.) Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 - 1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 213-214.