Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa”
Медаль «За восстановление предприятий чёрной металлургии юга»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

18 maja 1948

Wielkość

średnica – 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 68 tys.

Powyżej

Medal „Za umacnianie braterstwa broni”

Poniżej

Medal „Za odbudowę kopalni węgla Donbasu”

Medal „Za odbudowę przedsiębiorstw metalurgii żelaznej południa” (ros. Медаль «За восстановление предприятий чёрной металлургии юга») – radziecki medal cywilny.

Medal został ustanowiony dekretem Rady Najwyższej ZSRR z 18 maja 1948 roku dla nagrodzenia osób zasłużonych w odbudowie zakładów przemysłu stalowego na południu ZSRR, statut został częściowo zmieniony dekretem z dnia 23 czerwca 1951 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem z dnia 18 maja 1948 roku uprawnionymi do otrzymania medalu byli robotnicy, inżynierowie, urzędnicy i pracownicy przedsiębiorstw, którzy zasłużyli się w pracy w czasie odbudowy zniszczonych w trakcie wojny hut i zakładów przemysłu stalowego na południu ZSRR, głównie na terenie Donbasu.

Łącznie nadano ok. 68 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi okrągły krążek wykonany z mosiądzu o średnicy 32 mm.

Na awersie znajduje się wizerunek pieca hutniczego, z boku postać hutnika, tło stanowi słońce z rozchodzącymi się promieniami. W dolnej części wieniec laurowy z pięcioramienną gwiazdą, w górnej napis ЗА ВОССТАНОВЛЕНИЕ ПРЕДПРИЯТИЙ ЧЕРНОЙ МЕТАЛЛУРГИИ ЮГА (pol. „ZA ODBUDOWĘ PRZEDSIĘBIORSTW METALURGII ŻELAZNEJ POŁUDNIA”).

Na rewersie w górnej części sierp i młot, a pod nim napis ТРУД В СССР – ДЕЛО ЧЕСТИ (pol. „PRACA W ZSRR – SPRAWA HONORU”).

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru niebieskiego szer. 24 mm, w środku pasek koloru ciemnoniebieskiego o szer. 8 mm, z wąskimi paskami koloru białego, po jego bokach paski koloru jasnoniebieskiego o szer. 5 mm a następnie wąskie paski koloru ciemnoniebieskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros. • ang.) Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 - 1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 213-214.