Medal „Za zasługi w przeprowadzeniu wszechrosyjskiego spisu powszechnego”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za zasługi w przeprowadzeniu wszechrosyjskiego spisu powszechnego”
Медаль «За заслуги в проведении Всероссийской переписи населения»
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

14 października 2002

Wielkość

∅ 32 mm

Kruszec

mosiądz

Powyżej

Medal jubileuszowy „100 lat Kolei Transsyberyjskiej”

Poniżej

Medal „Na Pamiątkę 300-lecia Petersburga”

Medal „Za zasługi w przeprowadzeniu wszechrosyjskiego spisu powszechnego” (ros. Медаль «За заслуги в проведении Всероссийской переписи населения») – państwowe odznaczenie Federacji Rosyjskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia zostało ustanowione dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 14 października 2002 roku nr 1151[1] dla wyróżnienia osób przeprowadzających spis powszechny w Federacji Rosyjskiej w 2002 roku.

Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 7 września 2010 roku nr 1099[2] o systemie odznaczeń państwowych nie wymienia tego odznaczenia jako odznaczenie państwowe.

Odznaczenie jest jednostopniowe.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie było przyznawane obywatelom, którzy wnieśli znaczący wkład w przygotowanie i przeprowadzenie Rosyjskiego Spisu Powszechnego w 2002 roku.

Odznaczenie było nadawane jednorazowo w latach 2002–2003.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę medalu stanowi okrągły krążek o średnicy 32 mm, wykonany z mosiądzu[1].

Na awersie odznaczenia w środku znajdują się herb Rosji w otoczeniu wieńca z liści laurowych. Wzdłuż krawędzi jest napis w języku rosyjskim ВСЕРОССИЙСКАЯ ПЕРЕПИСЬ НАСЕЛЕНИЯ (pol. Wszechrosyjski Spis Powszechny).

Na rewersie medalu znajduje się napis w języku rosyjskim ЗА ЗАСЛУГИ В ПРОВЕДЕНИИ ВСЕРОССИЙСКОЙ ПЕРЕПИСИ НАСЕЛЕНИЯ (pol. Za zasługi w przeprowadzeniu wszechrosyjskiego spisu powszechnego), a pod nim data 2002.

Medal zawieszony był na wstążce orderowej o szer. 24 mm w barwach flagi Rosji, tj. paski biały, niebieski i czerwony o szer. 8 mm każdy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • С.В. Потрашков: Награды СССР, России и Украины. Biełgorod: OOO «Книжный клуб „Клуб семейного досуга», 2011, s. 317–318. ISBN 978-5-99-10-1-393-2. (ros.).