Medal „Za zdobycie Królewca”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „Za zdobycie Królewca”
Медаль «За взятие Кёнигсберга»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

9 czerwca 1945

Wielkość

średnica 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 760 000

Powyżej

Medal „Za zdobycie Budapesztu”

Poniżej

Medal „Za zdobycie Wiednia”

Medal „Za zdobycie Królewca” (Königsbergu) (ros. Медаль «За взятие Кёнигсберга») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal „Za zdobycie Królewca” został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 9 czerwca 1945 roku dla nagrodzenia wszystkich bezpośrednich uczestników walk o Königsberg (Królewiec) podczas II wojny światowej. 31 sierpnia 1945 roku zatwierdzono regulamin medalu, który został uzupełniony dekretem z dnia 5 lutego 1951 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal „Za zdobycie Królewca” nadawany był żołnierzom jednostek, związków taktycznych i instytucji Armii Czerwonej, Floty Czerwonej, wojsk NKWD i NKGB, biorących bezpośredni udział w szturmie i zdobyciu Królewca, w okresie od 23 stycznia do 10 kwietnia 1945, a także organizatorom operacji zajęcia miasta.

Łącznie do 1987 roku Medal „Za zdobycie Królewca” otrzymało ok. 760 tys. osób.

Dekretem z 5 lutego 1951 roku zezwolono na pozostawienie medalu rodzinie w wypadku śmierci odznaczonego, wcześniej były zwracane państwu.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką „Za zdobycie Królewca” jest wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie medalu w centrum znajduje się napis w trzech wierszach: ЗА / ВЗЯТИЕ / КЕНИГСБЕРГА (pol. „ZA ZDOBYCIE KÖNIGSBERGU”). Nad nim jest mała pięcioramienna gwiazda z promieniami, pod napisem wiązanka z liści wawrzynu. Na rewersie umieszczona jest data zdobycia Królewca – 10 / АПРЕЛЯ / 1945 („10 kwietnia 1945 roku”), a powyżej pięcioramienna gwiazda. Projektantem odznaki był malarz A. Kuzniecow.

Medal był zawieszony na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru zielonego szerokości 24 mm z trzema wąskimi czarnymi paskami pośrodku.

Medal nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności po Medalu „Za zdobycie Budapesztu”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]