Medal Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę
Defense Meritorious Service Medal
Awers
Awers odznaczenia
Baretka
Baretka
Ustanowiono

3 listopada 1977

Powyżej

Brązowa Gwiazda
Purpurowe Serce

Równorzędne

Medal za Chwalebną Służbę

Poniżej

Medal Pochwalny

Powiązane

Medal Departamentu Obrony za Wzorową Służbę
Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę

Medal Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę (ang. Defense Meritorious Service Medal) – trzecie w hierarchii amerykańskie odznaczenie wojskowe nadawane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, po Medalu Departamentu Obrony za Wybitną Służbę i Medalu Departamentu Obrony za Wzorową Służbę, ustanowione 3 listopada 1977 roku, przyznawane żołnierzom Sił Zbrojnych USA bez względu na rodzaj broni, w okresie pokoju w uznaniu chwalebnej służby lub czynu innego niż bojowy (during peacetime to recognize noncombat meritorious service or achievement)[1]. W hierarchii odznaczeń wojskowych USA zajmuje miejsce po Brązowej Gwieździe oraz Purpurowym Sercu i jest równoważny Medalowi za Chwalebną Służbę, ale w przypadku posiadania obu medali jest noszony przed nim.

Liść dębu
Liść dębu

Medal może być też przyznany wielokrotnie. Kolejne nadanie jest oznaczane poprzez nałożenie na wstążkę (oraz baretkę) brązowej odznaki w formie liścia dębu (oak leaf cluster). Pięć odznak brązowych jest zastępowanych odznaką srebrną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John E. Strandberg, Roger James Bender, The Call of Duty: Military Awards and Decorations of the United States of America, San Jose 1994.