Przejdź do zawartości

Medal Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej
Navy and Marine Corps Medal
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

7 lipca 1942

Powyżej

Zaszczytny Krzyż Lotniczy

Równorzędne

Medal Żołnierza
Medal Lotnika
Medal Straży Wybrzeża

Poniżej

Brązowa Gwiazda
Purpurowe Serce

Powiązane

Krzyż Marynarki Wojennej
Medal Marynarki Wojennej za Wybitną Służbę
Medal za Ofiarność i Odwagę

Medal Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej (ang. Navy and Marine Corps Medal) – amerykański medal wojskowy. Ustanowiony przez Kongres 7 lipca 1942 roku. Przyznawany jest członkom amerykańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej lub odpowiadającym rodzajom wojsk państw zaprzyjaźnionych, którzy odznaczyli się heroizmem poza sytuacją starcia z nieprzyjacielem. Medal zajmuje ósme miejsce w aktualnej precedencji amerykańskich odznaczeń wojskowych i jest równorzędny z odznaczeniami Medal Żołnierza, Medal Lotnika oraz Medal Straży Wybrzeża przyznawanymi za te same czyny osobom służącym kolejno w: armii lądowej, siłach powietrznych oraz straży wybrzeża.

Medal ten przyznawany jest przede wszystkim marynarzom i marines, którzy narazili życie w celu ratowania innych (kompanów, cywilów, jeńców wojennych) nie będąc pod ostrzałem nieprzyjaciela. Odznaczenie może być nadawane również w czasie pokoju. Jeśli medal zostanie nadany za taki akt odwagi, za który w walce przyznany byłby Krzyż Marynarki Wojennej, odznaczony ma prawo do wyższej o 10% emerytury wojskowej (tak, jak za przyznanie Navy Cross).

Wśród odznaczonych znalazł się przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy, dowódca ścigacza torpedowego, który ratował swoich podwładnych z płomieni po uszkodzeniu ich jednostki pływającej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lt. John F. Kennedy's NMCM citation. Naval History and Heritage Command. [dostęp 2023-05-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]