Medal Morski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Morski
Awers
Awers
Baretka
Baretka medalu nadanego pierwszy raz
Baretka
Baretka medalu nadanego dwukrotnie
Baretka
Baretka medalu nadanego trzykrotnie
Baretka
Baretka medalu nadanego czterokrotnie
Ustanowiono

3 lipca 1945

Wycofano

23 grudnia 1992

Wielkość

∅ 36 mm

Kruszec

biały metal

Powiązane

Medal Morski PMH
Medal Lotniczy

Medal Morski lub Medal Morski Polskiej Marynarki Wojennej – polskie odznaczenie wojskowe, ustanowione dekretem Prezydenta RP na Obczyźnie w Londynie w dniu 3 lipca 1945 roku. Był nadawany marynarzom Marynarki Wojennej[1] za rzetelną służbę i nienaganne sprawowanie się na morzu w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mógł być nadany po raz pierwszy marynarzowi, który przez okres 6 miesięcy był faktycznie zaokrętowany na biorących udział w operacjach bojowych okrętach Rzeczypospolitej, uzbrojonych statkach wcielonych do Marynarki Wojennej lub okrętach i statkach państw sprzymierzonych albo przez okres 1 roku na takich okrętach i statkach nie przebywających stale w warunkach operacyjno – bojowych. Przy następnych nadaniach okres ten wynosił 1 rok. Okres służby liczono od dnia 1 września 1939 roku. Medal mógł być nadawany czterokrotnie.

Medal był nadawany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie i z jego upoważnienia – przez Naczelnego Wodza, który z kolei we wrześniu 1945 roku upoważnił do nadawania medalu Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Łącznie został przyznany 1150 razy[2].

Medal ten nie został przejęty do systemu odznaczeń PRL. Dopiero ustawą z dnia 16 października 1992 roku Medal Morski uznano za polskie odznaczenie państwowe o charakterze wojskowym, jednocześnie uznając jego nadawanie za zakończone z dniem 23 grudnia 1992.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką medalu był krążek wykonany z białego metalu o średnicy 36 mm. Na awersie jest umieszczony znak Polskiej Marynarki Wojennej – prawa ręka z bułatem w otoku wieńca z liści wawrzynu. Na rewersie jest napis w trzech wierszach: POLSKA / SWEMU / OBROŃCY. Ponad napisem i pod nim są liście dębu.

Wstążka medalu ma szerokość 37 mm i jest koloru ciemnoniebieskiego z dwoma białymi paskami o szerokości 2 mm w odległości 5 mm od brzegu. Kolejne nadania medalu zaznaczano poprzez umieszczenie okucia w postaci listewki wykonanej z białego metalu o szerokości 5 mm ozdobionej splotem liści dębowych.

Medal Morski noszono w kolejności po Krzyżu Zasługi z Mieczami, był równorzędny z Medalem Lotniczym i Medalem Wojska.

Wygląd odznaczenia stał się inspiracją dla wyglądu Morskiego Krzyża Zasługi i Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Morskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 lipca 1945 r. o Medalu Morskim (Dz. U. z 1945 r. Nr 9, poz. 28), s. 67 oraz Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 lipca 1945 r. o Medalu Morskim Polskiej Marynarki Handlowej (Dz. U. z 1945 r. Nr 9, poz. 30), s. 69 (uwaga: dokument zawiera błędną datę „1944” zamiast „1945” na poz. 28)
  2. Stefan Oberleitner: Polskie ordery, odznaczenia i niektóre wyróżnienia zaszczytne 1705-1990. T. II. Zielona Góra: Kanion, 1992, s. 349.