Medal NATO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal NATO
Awers
Awers
za służbę w Kosowie
Awers
Awers
za służbę w Jugosławii

Medal NATO – międzynarodowe odznaczenie wojskowe, nadawany przez Sekretarza Generalnego żołnierzom za ich udział w operacji międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa NATO.

Medal ma średnicę 35 milimetrów, wykonany jest z brązu; wyjątek stanowi Medal NATO za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal), który odlany jest ze srebra. Na awersie odznaczenia znajduje się godło NATO oraz wieniec złożony z gałązek oliwnych. Na odwrocie wygrawerowany jest napis w języku angielskim : North Atlantic Treaty Organization i języku francuskim : l’Organization du Traité de l’Atlantique Nord (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego), umieszczony przy krawędzi. W centrum znajduje się gałązka drzewa oliwnego ułożona horyzontalnie, nad którą widnieje napis: In Service of Peace and Freedom (W służbie pokoju i wolności) oraz jego francuskie tłumaczenie umieszczone poniżej – AU SERVICE DE LA PAIX ET DE LA LIBERTE. Do medalu dołączona jest błękitno-biała wstęga, do której dołączony jest napis z tego samego materiału jak medal. Medale produkowane są w Belgii.

Powstało kilkanaście różnych wersji Medalu NATO. Każda z nich odpowiada następującym misjom: w Jugosławii, Kosowie, Republice Macedonii, za służbę podczas operacji Eagle Assist, Active Endeavour, Unified Protector, oraz za pokojowe misje stabilizacyjne NATO – ISAF, NTM-Irak i inne.

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni medalem NATO.

Ciekawostki[edytuj]

  • Medal może być nadawany zwierzętom – medalem za ISAF są odznaczane m.in. psy służące w jednostkach saperskich.

Linki zewnętrzne[edytuj]