Przejdź do zawartości

Medal Obrony za Międzynarodową Służbę 1948–2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal za Międzynarodową Służbę 1948-2009
Medalje for International Tjeneste 1948-2009
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1 września 2015

Wielkość

∅ 30 mm

Kruszec

posrebrzany metal

Wydano

ok. 30 tys.

Powyżej

Medal Obrony za Międzynarodową Służbę

Poniżej

Medal Agencji Zarządzania Ratowniczego

Projektant

medalier Jan Petersen

Powiązane

Brązowy Medal Obrony za Międzynarodową Służbę

Medal za Międzynarodową Służbę 1948-2009 (duń. Medalje for International Tjeneste 1948-2009, skr. Fsv.M.I.T. 48-09) – duńskie wojskowe odznaczenie ustanowione 1 września 2015, o charakterze pamiątkowym, komplementarne dla Medalu Obrony za Międzynarodową Służbę.

Medal nadawany jest przez Szefa Sił Zbrojnych (dosł. „Szefa Obrony”, dun. Forsvarschefen) przedstawicielom duńskiego personelu wojskowego i cywilnego za zasłużony międzynarodowy wkład dla Danii w latach 1948-2009. Mogą nim być nim nagradzani również inni Duńczycy i obcokrajowcy za szczególnie zasłużony międzynarodowy wkład dla Danii w analogicznym okresie. Wśród kryteriów przyznawania znajduje się też wymóg, że nagradzany wysiłek odbywał się w rejonie konfliktów lub katastrof poza granicami kraju, a służba trwała co najmniej 30 dni, co nie obowiązuje rannych lub poległych podczas niej. Okresy służby w latach 1948-2009 mogą być łączone z różnych misji czy operacji wojskowych, oprócz tych, za które nadane zostały osobne medale.

W duńskiej kolejności starszeństwa odznaczeń medal znajduje się obecnie (na listopad 2021) za Medalem Obrony za Międzynarodową Służbę, a przed Medalem Agencji Zarządzania Ratowniczego.

W przypadku nadań pośmiertnych medal wręczany jest najbliższym krewnym zmarłego.

Medal ma średnicę 30 mm, wykonywany jest z posrebrzanego metalu. Na awersie znajduje się główny motyw duńskiego herbu (trzy lwy kroczące w słup i dziewięć serc – podobnie jak dziewięć innych wojskowych medali[a]). Na rewersie umieszczany jest wieniec dębowy, a w jego wnętrzu inskrypcja „UDSENDT FOR DANMARK 1948-2009” (pol. WYSŁANI DLA DANII 1948-2009).

Medal mocowany jest do czerwonej, wiązanej w pięciokąt wstążki z trzema białymi paskami, o szer. 4 mm każdy.

Formę medalu wykonał medalier Jan Petersen.

Łącznie odznaczono tym medalem około 30 tys. osób spośród zaproszonych na główną paradę odznaczeniową 32 tys. weteranów lub, w przypadku osób już nieżyjących, ich najbliższych członków rodziny (można było także wybrać otrzymanie medalu pocztą lub odmówić odbioru odznaczenia).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]