Medal Pamiątkowy Górnego Śląska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Pamiątkowy Górnego Śląska
Médaille commémorative de Haute-Silésie
Baretka
Baretka
Ustanowiono 22 września 1921
Wielkość średnica 30 mm
Kruszec brąz

Medal Pamiątkowy Górnego Śląska (fr. Médaille commémorative de Haute-Silésie) – odznaczenie ustanowione przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku i zatwierdzoną przez prezydenta Francji Alexandre'a Milleranda jako pamiątkowe odznaczenie wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku w dniu 22 września 1921 roku celem wyróżnienia oficerów i żołnierzy służących w oddziałach podległych Naczelnemu Dowództwu Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, jak również urzędników i pracowników cywilnych pracujących w instytucjach międzynarodowej komisji.

Po zakończeniu działań na terenie Górnego Śląsku prezydent Francji Alexandre Millerand (sprawował urząd w latach 1920-1924) w dniu 12 lipca 1922 roku zatwierdził medal jako odznaczenie wojskowe, aczkolwiek wojskowi mieli prawo jego noszenia tylko w wypadku potwierdzenia nadania przez Kapitułę Orderu Legii Honorowej, do której należało przesłać oryginał dyplomu o nadaniu tego odznaczenia.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z uchwałą Międzysojuszniczej Komisji medal ten był nadawany za nienaganną służbę i pracę:

  • oficerom i żołnierzom służącym w międzysojuszniczych wojskach sprzymierzonych na Górnym Śląsku przez okres co najmniej 2 miesięcy;
  • urzędnikom i pracownikom cywilnym pracującym w Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku przez okres co najmniej 2 miesięcy;
  • wojskowym, urzędnikom i pracownikom cywilnym pracującym w Międzysojuszniczej Komisji lub w wojskach jej podległych, służącym na Górnym Śląsku przez okres mniejszy niż 2 miesiące, ale jedynie w przypadku, gdy trakcie pobytu na Górnym Śląsku zostali zabici lub ranni.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką medalu jest okrągły krążek o średnicy 30 mm, wykonany z brązu. W środkowej części awersu znajduje się tarcza herbowa z orłem śląskim, umieszczona na gałązkach dębowych. Nad tarczą znajduje się szarfa z napisem HAUTE SILÉSIE (pol. Górny Śląsk). Na rewersie, wzdłuż okręgu, znajduje się napis w języku francuskim: COMMISSION INTERALLIÉE DE GOUVERBAMENT ET DE PLEBISCITE (pol. Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa), a w środku daty: 1920 – 1922.

Medal zawieszony jest na wstążce koloru niebieskiego, z żółtym paskiem pośrodku. Od strony rewersu medal jest połączony ze wstążką kółkiem w kształcie wieńca z liści dębu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Encyklopedia Powstań Śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982, s. 18-19.
  • Médaille commémorative de Haute-Silésie (fr.). Ordres, décorations et médailles 1914-1918. [dostęp 2013-11-18].