Przejdź do zawartości

Medal za Zdobycie Szturmem Warszawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal za Zdobycie Szturmem Warszawy
Медаль „За взятие приступом Варшавы в 1831 году”
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

31 grudnia 1831

Dewiza

ПОЛЬЗА ЧЕСТЬ И СЛАВА

Wielkość

32 mm x 25 mm

Kruszec

srebro

Powiązane

Polski Znak Honorowy

Medal za Zdobycie Szturmem Warszawy[1] (ros. Медаль „За взятие приступом Варшавы в 1831 году”) – odznaczenie Imperium Rosyjskiego, ustanowione ukazem cesarza rosyjskiego Mikołaja I Romanowa z dnia 31 grudnia 1831[2], dla uczczenia zdobycia Warszawy przez wojska rosyjskie we wrześniu 1831. Medal wykonano ze srebra.

Medalem odznaczeni zostali wszyscy oficerowie wyżsi, oficerowie sztabowi i niżsi rangą wojskowi, medycy i kapelani, którzy znajdowali się w oddziałach uczestniczących w bitwie pod Warszawą w dniach 6-7 września 1831.

Medal noszony był na piersi, na wstędze orderowej orderu Virtuti Militari.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Medal ma wydźwięk propagandowy, gdyż walki odbywały się głównie na umocnieniach na przedpolu Warszawy oraz, w ostatniej fazie, częściowo w niektórych miejscach wału okalającego miasto. Ponadto niedobitki rosyjskich oddziałów, którym udało się przedostać do wnętrza miasta, zostały zlikwidowane przez obrońców. Do samego miasta wojska rosyjskie weszły bez walki nazajutrz po bitwie, po opuszczeniu Warszawy przez polskie wojsko. W związku z tym nie może być mowy o wzięciu Warszawy szturmem. Ponadto medal rozdawano nawet tym osobom, które nie brały bezpośredniego udziału w walce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Taka nazwa funkcjonuje w polskiej literaturze falerystycznej. Por. np.: Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 616-622. lub Włodzimierz Jakubowski: Ordery i medale Rosji. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 1993, s. 122. ISBN 83-85-26345-4.
  2. Data według starego stylu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]