Medalistki mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższa tabela przedstawia medalistki mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim w rywalizacji kobiet.

W latach 1970-1986 zwyciężała zawodniczka, która wygrała trzy z czterech biegów, ewentualnie ta z najmniejszą liczbą punktów. Od 1987 roku zwycięża zawodniczka, która uzyska łącznie najniższą sumę punktów, niezależnie od ilości wygranych biegów.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
1970 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ludmiła Titowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Statkiewicz Holandia Atje Keulen-Deelstra
1971 Niemiecka Republika Demokratyczna Ruth Schleiermacher Stany Zjednoczone Anne Henning Stany Zjednoczone Dianne Holum
1972 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Pflug Stany Zjednoczone Dianne Holum Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ludmiła Titowa
1973 Stany Zjednoczone Sheila Young Holandia Atje Keulen-Deelstra Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Pflug
1974 Stany Zjednoczone Leah Poulos Holandia Atje Keulen-Deelstra Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Pflug
1975 Stany Zjednoczone Sheila Young Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Lange Kanada Cathy Priestner
1976 Stany Zjednoczone Sheila Young Stany Zjednoczone Leah Poulos Kanada Sylvia Burka
1977 Kanada Sylvia Burka Stany Zjednoczone Leah Poulos Holandia Haitske Pijlman
1978 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Sadczikowa Stany Zjednoczone Beth Heiden Polska Erwina Ryś-Ferens
1979 Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller Stany Zjednoczone Beth Heiden Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
1980 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Enke Stany Zjednoczone Leah Poulos-Mueller Stany Zjednoczone Beth Heiden
1981 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Enke Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Tarasowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Pietrusiowa
1982 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Pietrusiowa Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Busch Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Holzner-Pflug
1983 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Enke Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Pietrusiowa Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
1984 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Enke Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentina Łalenkowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Szywie
1985 Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Stahnke Polska Erwina Ryś-Ferens
1986 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1987 Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
1988 Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1989 Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger-Luding Japonia Seiko Hashimoto
1990 Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck Stany Zjednoczone Bonnie Blair Holandia Christine Aaftink
1991 Niemcy Monique Garbrecht Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo Holandia Christine Aaftink
1992 Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Christa Rothenburger-Luding
1993 Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo Stany Zjednoczone Bonnie Blair Rosja Oksana Rawiłowa
1994 Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Angela Hauck Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
1995 Stany Zjednoczone Bonnie Blair Rosja Oksana Rawiłowa Niemcy Franziska Schenk
1996 Stany Zjednoczone Chris Witty Norwegia Edel Therese Høiseth Niemcy Franziska Schenk
1997 Niemcy Franziska Schenk Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong Stany Zjednoczone Chris Witty
1998 Kanada Catriona Le May Doan Niemcy Sabine Völker Stany Zjednoczone Chris Witty
1999 Niemcy Monique Garbrecht Kanada Catriona Le May Doan Niemcy Sabine Völker
2000 Niemcy Monique Garbrecht Stany Zjednoczone Chris Witty Holandia Marianne Timmer
2001 Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt Japonia Eriko Sanmiya Kanada Catriona Le May Doan
2002 Kanada Catriona Le May Doan Holandia Andrea Nuyt Białoruś Anżalika Kaciuha
2003 Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt Kanada Cindy Klassen Japonia Shihomi Shin’ya
2004 Holandia Marianne Timmer Niemcy Anni Friesinger Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
2005 Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez Białoruś Anżalika Kaciuha Niemcy Sabine Völker
2006 Rosja Swietłana Żurowa Chińska Republika Ludowa Wang Manli Włochy Chiara Simionato
2007 Niemcy Anni Friesinger Holandia Ireen Wüst Kanada Cindy Klassen
2008 Niemcy Jenny Wolf Niemcy Anni Friesinger Holandia Annette Gerritsen
2009 Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Niemcy Jenny Wolf Chińska Republika Ludowa Yu Jing
2010 Korea Południowa Lee Sang-hwa Japonia Sayuri Yoshii Niemcy Jenny Wolf
2011 Kanada Christine Nesbitt Holandia Annette Gerritsen Holandia Margot Boer
2012 Chińska Republika Ludowa Yu Jing Kanada Christine Nesbitt Chińska Republika Ludowa Zhang Hong
2013 Stany Zjednoczone Heather Richardson Chińska Republika Ludowa Yu Jing Korea Południowa Lee Sang-hwa
2014 Chińska Republika Ludowa Yu Jing Chińska Republika Ludowa Zhang Hong Stany Zjednoczone Heather Richardson
2015 Stany Zjednoczone Brittany Bowe Stany Zjednoczone Heather Richardson Czechy Karolína Erbanová

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Stany Zjednoczone 12 13 8 33
2  NRD 10 6 3 19
3  Niemcy 9 5 9 23
4  Chiny 5 5 3 13
5  Kanada 4 3 4 11
6  ZSRR 3 4 3 10
7  Holandia 1 5 7 13
8  Rosja 1 1 1 3
9  Korea Południowa 1 0 1 2
10  Japonia 0 2 2 4
11  Białoruś 0 1 1 2
12  Norwegia 0 1 0 1
13  Polska 0 0 2 2
14  Czechy 0 0 1 1
14  Włochy 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]