Przejdź do zawartości

Mediaș

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mediaș
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Rumunia

Okręg

Sybin

Mer

Daniel Thellmann

Powierzchnia

62,62 km²

Populacja (2002)
• liczba ludności
• gęstość


55 403
884 os./km²

Kod pocztowy

551002–551143

Położenie na mapie okręgu Sybin
Mapa konturowa okręgu Sybin, u góry znajduje się punkt z opisem „Mediaș”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Mediaș”
Ziemia46°10′N 24°21′E/46,166667 24,350000
Strona internetowa

Mediaș (niem. Mediasch, węg. Medgyes) – rumuńskie miasto usytuowane w centrum Siedmiogrodu w okręgu Sybin. Powierzchnia miasta to około 62,62 km². Burmistrzem od 2004 roku jest Daniel Thellmann.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży w środkowej Rumunii, nad rzeką Târnava Mare. Otoczone jest wzgórzami Vîrful Păsărilor (Ptasi Szczyt), Dealul Furcilor (Wzgórze Wieczornic) i Dalul Gloria (Wzgórze Gloria). Ich stoki pokrywają w znacznej części winnice - Tradycja uprawy winorośli zaznaczona jest w herbie miasta[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto powstało w miejscu, w którym pierwsze osady ludzkie istniały już w epoce żelaza. Znalezione na terenie miasta monety świadczą o tym, że później przebywała tu ludność dako-romańska. Na wzgórzu zajmowanym przez miasto stał niegdyś warowny obóz rzymski zwany Media. Współczesny Mediaș wzmiankowany był w dokumentach w pierwszej połowie XIII w.[1] Miasto rozwinęło się z wioski rzemieślniczej. W Mediaș zachowało się wiele starych uliczek, a także kościół z XIV wieku oraz fragmenty innych średniowiecznych budynków. W mieście produkuje się m.in. maszyny, szkło, obuwie, wino i porcelanę.

Tutaj 16 lutego 1576, po ogłoszeniu go w Krakowie królem Polski, książę siedmiogrodzki Stefan Batory zaprzysiągł pacta conventa, m.in. przyrzekł odebrać dla Rzeczypospolitej ziemie zagrabione przez Iwana Groźnego.

Mediaș
Centrum miasta z kościołem warownym św. Małgorzaty

Populacja[edytuj | edytuj kod]

W Mediaș żyje ok. 55 400 ludzi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sebastian Bonifaciu, Nicolae Doscănescu, Ioana Vasiliu-Ciotoiu: Przewodnik po Rumunii. Warszawa: Sport i Turystyka, 1978, s. 169-170.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]