MediaWiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MediaWiki
wiki
Logo MediaWiki
Logo programu
Autor Wikimedia Foundation
Język programowania PHP
Pierwsze wydanie 25 stycznia 2002
Aktualna wersja stabilna 1.27
(28 czerwca 2016)[±]
Aktualna wersja testowa 1.28 alpha[1]
Licencja GNU GPL
Strona internetowa

MediaWikioprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie Wikipedie i szereg innych projektów znajdujących się pod kuratelą Wikimedii Foundation[2], jak również innych projektów działających w pełni niezależnie.

MediaWiki zostało napisane w PHP i jest rozpowszechniane na licencji GNU GPL[3]; jako silnika bazy danych używa bazy danych MySQL, PostgreSQL lub Ingres. Do prezentacji wzorów matematycznych korzysta z silnika i języka TeX[4].

Oprogramowanie MediaWiki ma modułową strukturę i bez większych kłopotów może być modyfikowane i ulepszane przez rozszerzenia (ang. extensions), które dodają nowe funkcje widoczne dla użytkownika systemu jako nowe strony specjalne lub nowe możliwości znaczników wiki.

Osoby chcące stworzyć serwis w oparciu o MediaWiki mogą ją pobrać z repozytorium oprogramowania. Z MediaWiki korzysta wiele znanych serwisów niezwiązanych z Wikimedia Foundation. Bardzo często są one prowadzone przez środowiska związane z ruchem Open Source. Można też stworzyć dla własnych celów lokalne środowisko wiki.

Historia oprogramowania Wikipedii[edytuj]

Pierwotnie, od 10 stycznia 2001 roku, Wikipedia korzystała z UseModWiki, napisanego przez Clifforda Adamsa (Faza I) i stosowała system łączy CamelCase. Po roku, w styczniu 2002 roku (Faza II) zastosowano silnik oparty na PHP (napisany przez Magnusa Manske), z MySQL-em jako bazą danych i Apache’em jako serwerem WWW. Zrezygnowano w nim z CamelCase. Wkrótce jednak zaczęły się kłopoty z wydajnością, które praktycznie uniemożliwiały edytowanie haseł. Lee Daniel Cocker napisał oprogramowanie od nowa (Faza III) i mechanizm znany dziś jako MediaWiki rozpoczął pracę w lipcu 2002 roku. Pracę nad jego doskonaleniem przejął Brion Vibber[5].

20 marca 2005 roku wydano wersję 1.4, a 5 października wersję 1.5 oprogramowania. 5 kwietnia 2006 roku wydano pierwszą wersję z serii 1.6. Ostatnimi wersjami z poprzednich serii były w połowie kwietnia 2006 roku wersje 1.5.8 oraz 1.4.15.

Funkcje[edytuj]

 • Wsparcie lokalizacji
 • Wstawianie grafik i szablonów
 • Obsługa stron dyskusji
 • Strony specjalne tworzące listy stron lub dodające inne funkcje
 • API
 • Mechanizm Ostatnich Zmian i historii wraz z rejestrami
 • Obsługa interwiki
 • Mechanizm rozszerzeń
 • Mechanizm skórek i edycji interfejsu
 • Wsparcie dla przestrzeni nazw i kategorii
 • Możliwość nadawania uprawnień dla grup

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Aktualna wersja Alpha oprogramowania (ang.). Oficjalna strona MediaWiki.
 2. MediaWiki o Wikimedii Foundation (ang.). Oficjalna strona MediaWiki.
 3. Licencja oprogramowania (ang.). Oficjalna strona MediaWiki.
 4. MediaWiki o języku TeX (ang.). Oficjalna strona MediaWiki.
 5. Historia powstania MediaWiki (ang.). Oficjalna strona MediaWiki.

Linki zewnętrzne[edytuj]