Przejdź do zawartości

Medieval: Total War

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medieval: Total War
Ilustracja
Logo gry
Producent

The Creative Assembly[1]

Wydawca

Activision[1], obecnie Sega

Dystrybutor

PL: LEM[1], obecnie CD Projekt

Seria gier

Total War

Projektant

Mike Simpson[2]
R. T. Smith[2]
Mike Brunton[2]

Kompozytor

Jeff van Dyck[2]
Richard Vaughan[2]

Wersja

1.1

Data wydania

Am.Płn.: 21 sierpnia 2002[1]
PL: 27 września 2002[1]

Gatunek

strategiczna gra turowa, taktyczna gra czasu rzeczywistego

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ELSPA: 11+
ESRB: Teen
PEGI: 12

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows

Wymagania

Pentium II 350 MHz, 128 MB RAM, GPU 16 MB, akcelerator 3D, zgodny z DirectX 8.1, system operacyjny Windows 98/ME/2000/XP

Kontrolery

klawiatura i mysz

Strona internetowa

Medieval: Total Warkomputerowa gra strategiczna z serii Total War wyprodukowana przez firmę The Creative Assembly i wydana przez firmę Activision dnia 21 sierpnia 2002 roku. Akcja gry dzieje się w okresie średniowiecza w latach 1087-1453 na terenach Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu[3]. Gra umożliwia prowadzenie rozgrywki z komputerem lub z innymi graczami (maksymalnie ośmiu) przez internet bądź sieć LAN. Do gry dołączony jest także edytor map. W 2003 roku stworzono do niej dodatek o nazwie Medieval: Total War – Viking Invasion przenoszący grę do czasów podbojów Europy przez wikingów[4].

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Medieval: Total War jest grą hybrydową, łączącą elementy strategicznej gry turowej i strategicznej gry czasu rzeczywistego[3]. Dostępne są trzy daty rozpoczęcia rozgrywki: 1087, 1205 i 1321[5]. Mapa kampanii, na której zarządza się wojskiem i gospodarką państwa, jest elementem turowym (w trybie gry wieloosobowej gracze wykonują ruchy na przemian), zaś bitwy rozgrywane są w czasie rzeczywistym na trójwymiarowej planszy. Gra oddaje do dyspozycji graczy ponad 100 rodzajów wojsk i dwanaście nacji (w tym Polskę)[3][5].

Duże znaczenie w grze ma również element gospodarczy. Medieval posiada rozbudowany system rozwoju państwa z całą gamą budowli: gracz może np. budować farmy, kościoły, warownie, warsztaty płatnerskie i inne. Dla graczy wcielających się we władców państw chrześcijańskich istnieje możliwość zorganizowania krucjaty przeciwko niewiernym. Z drugiej strony gracze wybierający grę jako przywódcy nacji muzułmańskich mogą wypowiedzieć świętą wojnę europejskim najeźdźcom.

Gracz może samodzielnie sterować jednostkami w poszczególnych bitwach lub powierzyć to zadanie komputerowi. Jednakże wybranie drugiej opcji w subiektywnej opinii części graczy powoduje zmniejszenie grywalności. W silnik gry wbudowane są elementy umożliwiające stosowanie różnych taktyk: m.in. zróżnicowanie jednostek pod względem siły, szybkości i rodzajów ataków, morale jednostek, warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu. Gra oferuje również możliwość prowadzenia bitew opartych na prawdziwych scenariuszach historycznych.

Grafika

[edytuj | edytuj kod]

Pod względem graficznym gra prezentuje się następująco:

  • Plansza główna jest dwuwymiarowa, stylizowana na starą mapę z ustawionymi na niej modelami zamków i pionkami symbolizującymi armie oraz postacie (np. generałowie, królowie, duchowni, inkwizytorzy, emisariusze, księżniczki, szpiedzy, czy zabójcy).
  • Pole bitwy jest trójwymiarowe, z trójwymiarowymi budynkami i machinami wojennymi. Postacie i drzewa to tzw. sprite'y, czyli modele dwuwymiarowe.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Medieval: Total War [PC]. gry-online.pl. [dostęp 2012-07-29]. (pol.).
  2. a b c d e Medieval: Total War – Złota edycja – Instrukcja i poradnik. CD Projekt, s. 29.
  3. a b c Medieval: Total War – Złota edycja – Instrukcja i poradnik. CD Projekt, s. 1.
  4. Medieval: Total War – Viking Invasion [PC]. gry-online.pl. [dostęp 2012-07-29]. (pol.).
  5. a b Medieval: Total War – Złota edycja – Instrukcja i poradnik. CD Projekt, s. 11.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]