Medojevići

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medojevići
Медојевићи
Państwo  Bośnia i Hercegowina
Część składowa Federacja Bośni i Hercegowiny
Kanton Flag of Sarajevo Canton.svgsarajewski
Gmina Ilijaš
Populacja (1991)
• liczba ludności

379[1]
Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa lokalizacyjna Bośni i Hercegowiny
Medojevići
Medojevići
Ziemia44°00′58″N 18°28′20″E/44,016111 18,472222

Medojevići (serb. Медојевићи) – wieś w Bośni i Hercegowinie, na obszarze Federacji Bośni i Hercegowiny, w kantonie sarajewskim, w gminie Ilijaš[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest w środkowo-wschodniej części kraju, na wschodnich obrzeżach Federacji Bośni i Hercegowiny, na północy kantonu. Leży w odległości około 3 km na wschód od drogi M18, łączącej Ilijaš w kantonie sarajewskim z miastem Olovo, znajdującym się w kantonie zenicko-dobojskim. Około 6,5 km na wschód od wsi przebiega granica Federacji Bośni i Hercegowiny z Republiką Serbską. Medojevići położone jest w odległości około 18 km na północny wschód od stolicy gminy – Ilijaš i około 16 km na północny zachód od Sarajewa.

Od strony południowej miejscowość opływa rzeka Reča. Najbliższymi, sąsiednimi miejscowościami są: Draževići, znajdujące się na północny wschód od Medojevići, Vilić na południowym wschodzie, Visojevica na południu i Moševići na północnym zachodzie.

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Europy, zgodnej z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną, przedstawioną w 1971 roku, wieś położona jest na obszarze megaregionu Półwysep Bałkański, prowincji Góry Dynarskie.

Medojevići położone jest na obszarze Gór Dynarskich, w pasmie Rudaw Bośniackich.

Miejscowość leży w strefie czasowej UTC+01:00 czasu standardowego (zimowego), natomiast czas letni jest zgodny ze strefą czasową UTC+02:00.

Rzeźba terenu[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu wsi w głównej mierze została ukształtowana w wyniku orogenezy alpejskiej, która przyczyniła się do powstania Gór Dynarskich. Główna faza fałdowań miała miejsce w trzeciorzędzie. Rzeźbę cechuje średniogórski charakter. Łagodne grzbiety gór przecinane są szerokimi dolinami rzecznymi.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Teren Rudaw Bośniackich, na którym położona jest wieś, zbudowany jest w głównej mierze ze skał osadowych, wśród których dominują łupki, piaskowce i wapienie. Duży udział mają także skały pochodzenia wulkanicznego.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem kontynentalnym a śródziemnomorskim. Charakterystycznymi cechami tego klimatu są bardzo mroźne zimy i upalne lata. Dodatkowo w okresie zimowym występują bardzo silne wiatry.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1 grudnia 1918 roku wieś znajdowała się na obszarze Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1929 roku nazwę państwa zmieniono na Królestwo Jugosławii. W czasie II wojny światowej tereny te znajdowały się pod okupacją III Rzeszy i Królestwa Włoch. Utworzono wówczas Niepodległe Państwo Chorwackie. W maju 1945 roku władze nad obszarem przejęli komuniści. W listopadzie 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, w Republice Bośni i Hercegowiny. Od 1992 roku, w wyniku rozpadu Jugosławii, wieś położona jest na terenie Bośni i Hercegowiny w jej federacyjnej części.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku wieś zamieszkiwało 379 osób, w tym 378 osób deklarujących przynależność do Muzułmanów z narodowości (Boszniaków).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spis ludności z 1991 roku (Попис становништва 1991. у СФРЈ). Sarajewo: 1991.
  2. Statut Gminy Ilijaš (bośn.). zabih-ilijas.com. [dostęp 2014-06-23].