Przejdź do zawartości

Meduza świecąca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meduza świecąca
Pelagia noctiluca[1]
(Forsskål, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

parzydełkowce

Gromada

krążkopławy

Podgromada

Discomedusae

Rząd

Semaeostomeae

Rodzina

Pelagiidae

Rodzaj

Pelagia

Gatunek

meduza świecąca

Pelagia noctiluca w Morzu Śródziemnym, w pobliżu Sycylii

Meduza świecąca, pelagia świecąca (Pelagia noctiluca) – gatunek krążkopława z rodzaju Pelagia zaliczanego do rodziny Pelagiidae.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kolorystyka meduz z tego gatunku waha się na całym świecie, oprócz różowego i fiołkoworóżowego koloru, spotyka się osobniki w odcieniach żółtozłotych. Ciało osiąga średnicę do 7 cm. Ma 8 długich czułków zaopatrzonych w komórki parzydełkowe. Ich dotknięcie powoduje bolesne oparzenia.

Pokolenie polipa u tego gatunku jest całkowicie zredukowane[2].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

W języku greckim Pelagia oznacza „z oceanu”, Nocti – „nocą” i Luca – „światło”, zatem Pelagia noctiluca można opisać jako morski organizm ze zdolnością do świecenia w ciemności.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest powszechnie znany w Europie, pod wieloma różnymi nazwami. Meduza świecąca jest szeroko rozpowszechniona we wszystkich ciepłych i umiarkowanych wodach oceanów na świecie, łącznie z Morzem Śródziemnym, Morzem Czerwonym i Oceanem Atlantyckim. Można je również znaleźć w części Oceanu Spokojnego, zaobserwowano je w ciepłych wodach niedaleko Hawajów, w południowej Kalifornii i Meksyku, jak również w innych lokalizacjach na Pacyfiku. Żyją zazwyczaj w morskich głębinach, czasami jednak są wyrzucane z przybrzeżnych wód i mogą występować w dużej liczbie na plażach.

21 listopada 2007 roku ogromne, szacowane na 26 km² rojowisko miliardów tych krążkopławów, zabiło ok. 100 000 ryb na farmie łososi w Irlandii Północnej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pelagia noctiluca, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  3. Zmasowany atak meduz na hodowlę łososia. fakty.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-28)]. (dostęp: 4 stycznia 2009 r.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]