Medycyna tropikalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Medycyna tropikalna – dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób występujących w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Twórcą dziedziny medycyny tropikalnej był Patrick Manson, założyciel Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej[potrzebny przypis]. W Polsce wchodzi w zakres specjalizacji lekarskiej medycyna morska i tropikalna[1], której konsultantem krajowym od 18 sierpnia 2020 jest dr n. med. Wacław L. Nahorski[2]. Pionierem medycyny morskiej i tropikalnej w Polsce był Józef Jakóbkiewicz[3]. Krajowym Ośrodkiem Medycyny Tropikalnej jest Katedra Medycyny Tropikalnej i Parazytologii, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program specjalizacji w dziedzinie MEDYCYNY MORSKIEJ I TROPIKALNEJ (moduł podstawowy i moduł specjalistyczny) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-05-28].
  2. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-05-28].
  3. A. Brodniewicz, Józef Jakóbkiewicz M.D., pioneer of maritime and tropical medicine in Poland, „Bulletin of the Institute of Maritime and Tropical Medicine in Gdynia”, 31 (1–2), 1980, s. 5–13, PMID7004549 (ang.).
  4. Katedra Medycyny Tropikalnej i Parazytologii

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]