Medynia Głogowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medynia Głogowska
Widok na okolice wioski
Widok na okolice wioski
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat łańcucki
Gmina Czarna
Wysokość 230 m n.p.m.
Liczba ludności (2014-12-31) 1602[1]
Strefa numeracyjna (+48) 17
Kod pocztowy 37-126
Tablice rejestracyjne RLA
SIMC 0647345
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Medynia Głogowska
Medynia Głogowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Medynia Głogowska
Medynia Głogowska
Ziemia50°09′32″N 22°08′17″E/50,158889 22,138056

Medynia Głogowskawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Czarna, przy drodze wojewódzkiej 881 Łańcut-Sokołów Małopolski koło Rzeszowa.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Zagroda Garncarska[edytuj]

Zagroda Garncarska powstała w 2001 roku, w ramach projektu Medynia – gliniane złoża, realizowanego przez Gminę Czarna. Tworzą ją XIX-wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj kilkudniowe warsztaty garncarskie, a przez cały rok odbywają się zajęcie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Pod okiem garncarzy można się nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu. Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii (terapii zajęciowej, terapii pracą), która uważana jest za ogniwo pośrednie między zabiegami leczniczymi a normalną aktywnością życiową i zawodową. Znani garncarze na tym terenie to: artystka Władysława Prucnal, Jan Kot, Andrzej Plizga.

Przez miejscowość przebiega szlak garncarski, który prowadzi turystów przez drogi i ścieżki kilku sąsiednich wiosek. Trasa szlaku garncarskiego.

Trasa szlaku garncarskiego

Parafia[edytuj]

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Na terenie wioski znajduje się dom zakonny Sióstr Służebniczek NMP Starowiejskich. Są też dwa cmentarze: nowy przy drodze w kierunku Zalesia i drugi stary obok którego przebiega szlak garncarski.

Na południe od kościoła, przy polnej drodze stoi kapliczka (prawdopodobnie z XVIII w. - najstarsza we wsi), wewnątrz kopia obrazu Matki Boskiej Leżajskiej[2].

Sport[edytuj]

W miejscowości działa piłkarski Klub Sportowy „Astra”. Rok założenia: 1985, barwy: biało-niebieskie. W sezonie 2011/2012 klub osiągnął swój największy do tej pory sukces awansując do V ligi (rzeszowskiej).

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]