Medytacja transcendentalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maharishi Mahesh Yogi (2007)

Medytacja transcendentalna – pojęcie mające dwa znaczenia:

W szerszym sensie, jest to każda medytacja, mająca na celu wykroczenie poza dualizm ego - świat zewnętrzny, przekroczenie wąskiego rozumienia siebie jako oddzielnego od reszty świata bytu.

W węższym sensie, nazwa ta została zaanektowana przez Maharisziego Mahesza Jogiego dla jego zestawu ćwiczeń medytacyjnych opartych głównie na powtarzaniu mantr. Medytacje te zostały szeroko rozpropagowane przez organizację Maharishi Foundation Ltd. założoną przez Mahariszi Jogi, która zajmuje się sprzedażą kursów i materiałów szkoleniowych. Przeciwnicy[kto?] uważają ją za sektę[potrzebny przypis].

Istnieje wiele badań, które mają dowodzić zbawiennych dla zdrowia skutków medytacji transcendentalnej[potrzebny przypis]. W większości zostały one sfinansowane przez tę organizację[potrzebny przypis], więc nie sposób ocenić czy przedstawiają rzetelne wyniki.

Zaletą tej medytacji jest to, że może być praktykowana niezależnie od stanu psychicznego danej osoby[potrzebny przypis]. Mogą ją stosować nawet żołnierze z PTSD i dzieci z ADHD[potrzebny przypis]. W przeciwieństwie do innych technik medytacyjnych, medytacja transcendentalna nie wymaga żadnego wysiłku ze strony praktykującego. Pomaga ona w zredukowaniu poziomu stresu i złości oraz powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi w organizmie[potrzebny przypis].

W dzisiejszych czasach praktykuje ją już ponad 6 milionów osób na całym świecie[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]