Medziugorie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medziugorie
Međugorje
Ilustracja
Panorama okolic Medziugorie.
Państwo  Bośnia i Hercegowina
Część składowa Federacja Bośni i Hercegowiny
Kanton hercegowińsko-neretwiański
Gmina Čitluk
Wysokość 158–165 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

2 306
Nr kierunkowy +387 36
Kod pocztowy 88 266
Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa lokalizacyjna Bośni i Hercegowiny
Medziugorie
Medziugorie
Ziemia43°11′41″N 17°40′48″E/43,194722 17,680000
Strona internetowa

Medziugorie (bośn./chorw. Međugorje) – miejscowość w Bośni i Hercegowinie (wchodząca w skład Federacji Bośni i Hercegowiny), w kantonie hercegowińsko-neretwiańskim, gminie Čitluk, zlokalizowana w południowej części Hercegowiny, 25 km na południowy-zachód od Mostaru. Panuje tutaj typowy klimat śródziemnomorski.

Znana przede wszystkim, dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym, cały czas badanym przez Kościół katolicki i do tej pory nieodrzuconym ani niepotwierdzonym.

Nazwa[edytuj]

W języku bośniackim oraz języku chorwackim - używanym przez miejscową ludność - nazwa wsi jest zapisywana jako Međugorje (wymawiana: 'me-dziu-gor-je'). Często, gdy nie można użyć znaku 'đ', w wielu językach powszechnie stosuje się zapis Medjugorje, który jest niepoprawny w języku chorwackim.

Dla języka polskiego Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustaliła urzędowy egzonim Medziugorie[1]. Etymologicznie nazwa Medziugorie oznacza miejscowość pomiędzy górami ("Międzygórze") – wieś położona jest bowiem niedaleko dwóch wzniesień: Križevaca oraz Crnicy.

Historia parafii Medziugorie[edytuj]

Od średniowiecza kościelną administrację nad terenami należącymi obecnie do Bośni i Hercegowiny sprawowali Franciszkanie, lecz hierarchię diecezjalną ustanowiono tutaj dopiero w XIX w. W 1892 założono natomiast parafię Medziugorie, której patronem jest święty Jakub, opiekun pielgrzymów (co jest znamienne w kontekście aktualnej sytuacji tego miejsca). Budowę pierwszego kościoła we wsi ukończono 1897. Jak na ówczesne warunki był on dość okazały, jednak z powodu niestabilnego podłoża jego ściany szybko popękały, a budowla zaczęła się zapadać. Dlatego po I wojnie światowej zaczęto myśleć o wzniesieniu nowej świątyni. Prace trwały od 1934 do 1968, a 19 stycznia 1969 nowy kościół został konsekrowany, służąc wiernym do dzisiaj.

16 marca 1934, z okazji jubileuszu 1900 lat odkupienia, na pobliskiej górze Kriżevac ustawiono betonowy krzyż, zawierający cząstkę relikwii drzewa krzyża świętego.

Do lat 80. XX wieku Medziugorie stanowiło typową wiejską parafię. Po 1981, w związku z mającymi się tutaj wydarzyć objawieniami Matki Bożej oraz w konsekwencji napływowi pielgrzymów i turystów, całkowicie zmieniło swój charakter. Wieś, składająca się pierwotnie z trzech osad, stała się miejscem kultu religijnego, odwiedzanym przez rzesze wiernych z całego świata. Przyczyniło się to do stworzenia bazy gastronomiczno-noclegowej wraz z punktami handlu dewocjonaliami i pamiątkami. W branży turystyczno-sakralnej pracuje obecnie większość mieszkańców okolicy, spośród których wielu napłynęło do Medziugorie w ostatnich latach. Do 1991 ponad 99% populacji stanowili Chorwaci.

Widok na Medziugorie (na pierwszym planie kościół pw. św. Jakuba).
Kościół pw. św. Jakuba w Medziugorie.

Objawienia[edytuj]

Według szóstki tzw. "widzących", Matka Boża (chor. Gospa) zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981, w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica i, objawia się do dnia dzisiejszego. Trójce z nich (Ivan, Vicka, Marija) – prawie codziennie, pozostałej trójce (Mirjana, Ivanka, Jakov) z różną częstotliwością. Gospa objawia się widzącym tam, gdzie aktualnie przebywają[2]. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego, oraz wszelkiej pobożnej praktyki, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi. Przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata.

Kościół Katolicki w swoim oficjalnym stanowisku wobec wydarzeń z Medziugorie (Oświadczenie Konferencji Episkopatu byłej Jugosławii z Zadaru z 1991 roku) wstrzymuje się na razie z ostatecznym osądem objawień - do tej pory ani nie uznaje ich jako prawdziwych, ani też nie odrzuca jako fałszywych[3]. Objawienia bada specjalna komisja powołana przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku, której przewodniczy Kardynał Camillo Ruini. Komisja jeszcze nie przedstawiła wyników swoich badań.

Miejsce kultu religijnego[edytuj]

Medziugorie to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tam 2,2-2,5 mln pielgrzymów (2016)[4]. Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba, zaś w pobliżu sąsiednich wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Kriżevac). Ich zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Kriżevac – stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże.

W Medziugorie funkcjonuje dom wspólnoty osób uzależnionych – Wspólnota Cenacolo, w którym mieszczą się domy różnych wspólnot (Wspólnoty Błogosławieństw, Oazy Pokoju i innych).

Osoby związane z miejscowością[edytuj]

Przypisy

  1. *Protokół z XXXV posiedzenia KSNG (plik PDF)
  2. Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, zebr. i oprac. Jerzy Gwiazda, Warszawa 2012, Fundacja Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugorja, str. 7-11.
  3. ks. Maciej Arkuszyński, Wzór życia chrześcijańskiego w objawieniach z Medziugorie (1981 - 2008), Warszawa 2008 (praca doktorska obroniona na Papieskim Wydziale Teologicznym), str. 44-45.
  4. Monika Odrobińska: Misja w Medjugorju (wywiad z abp. Henrykiem Hoserem); Idziemy, 19 lutego 2017, str. 4

Bibliografia[edytuj]

  • ks. Maciej Arkuszyński, Wzór życia chrześcijańskiego w objawieniach z Medziugoria (1981-2008), Warszawa 2008 (praca doktorska obroniona na Papieskim Wydziale Teologicznym).
  • Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, zebr. i oprac. Jerzy Gwiazda, Warszawa 2012, Fundacja Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugorja.
  • Pietro Zorza, Drogie dzieci, dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie, Kraków 2006, Wydawnictwo "Królowa Pokoju"
  • Svetozar Kraljević The Apparitions of Our Lady of Medjugorje,Medugorje 2007, Informativni Centar "MIR" Medjugorje

Linki zewnętrzne[edytuj]