Medziugorie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medziugorie
Međugorje
Ilustracja
Kościół pw. św. Jakuba w Medziugorie
Państwo  Bośnia i Hercegowina
Kanton Hercegowina-Neretwa
Populacja 
• liczba ludności

4000
Nr kierunkowy 036
Kod pocztowy 88266
Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa lokalizacyjna Bośni i Hercegowiny
Medziugorie
Medziugorie
Ziemia43°11′41″N 17°40′48″E/43,194722 17,680000

Medziugorie (bośn./chorw. Međugorje, – miejscowość w Bośni i Hercegowinie położona w południowej części Hercegowiny na południowy zachód od Mostaru. Znana głównie dzięki mającym się tutaj wydarzyć od 1981 roku objawieniom Matki Bożej z Medziugorie, cały czas badanym przez Kościół katolicki, do tej pory nieodrzuconym ani niepotwierdzonym.

Nazwa[edytuj]

W języku chorwackim, używanym przez miejscową ludność, nazwa miejscowości jest zapisywana jako 'Međugorje' (wymawiana: 'me-dziu-gor-je'). Często, gdy nie można użyć znaku 'đ', stosowany jest zapis 'Medjugorje', choć niepoprawny w języku chorwackim, stosowany jest powszechnie w wielu językach.

Dla języka polskiego Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustaliła urzędowy egzonim Medziugorie[1]. Etymologicznie nazwa Medziugorie oznacza miejscowość położoną między górami ("Międzygórze").

Historia Medziugorie[edytuj]

Do lat 80. parafia Medziugorie stanowiła typową wiejską parafię. Wtedy w związku z mającymi się tutaj wydarzyć objawieniami Matki Bożej oraz w konsekwencji napływu wielu pielgrzymów i turystów Medziugorie, do tej pory całkowicie zamieszkane przez Chorwatów, zmieniło swój charakter. Z małej wioski, składającej się pierwotnie z trzech osad, stało się miejscem kultu religijnego dla przybywających tam licznie pielgrzymów, a przy tym bazą gastronomiczno-noclegową, miejscem handlu dewocjonaliami i pamiątkami, którymi to zajęciami trudni się obecnie wielu mieszkańców, spośród których wielu napłynęło do Medziugorie w ostatnich latach.

Historia parafii w Medziugorie[edytuj]

Od czasów średniowiecza kościelną administrację nad terenami należącymi obecnie do Bośni i Hercegowiny sprawowali Franciszkanie. Hierarchię diecezjalną ustanowiono dopiero w XIX w., a parafię Medziugorie w 1892, której do naszych czasów patronuje św. Jakub - opiekun pielgrzymów. Pierwszy kościół parafialny wzniesiono w 1897. Obecnie istniejący kościół został konsekrowany 19 stycznia 1969.

W 1933 z okazji jubileuszu 1900 lat odkupienia, na jednym z okolicznych wzgórz (Kriżevac) ustawiono betonowy krzyż, zawierający cząstkę relikwii drzewa krzyża świętego.

Objawienia[edytuj]

Jak twierdzi sześcioro widzących Matka Boża zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981 roku, w miejscu zwanym Podbrdo, u podnóża wzgórza Crnica. Objawia się im do dnia dzisiejszego. Trójce z nich (Ivan, Vicka, Marija) przez czas już ponad 34 lat objawień prawie codziennie, pozostałej trójce (Mirjana, Ivanka, Jakov) z różną częstotliwością, raz w roku bądź raz w miesiącu. Matka Boża objawia się widzącym tam, gdzie aktualnie przebywają[2]. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego, oraz wszelkiej pobożnej praktyki, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi. Przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata.

Kościół Katolicki w swoim oficjalnym stanowisku wobec wydarzeń z Medziugorie (Oświadczenie Konferencji Episkopatu byłej Jugosławii z Zadaru z 1991 roku) wstrzymuje się na razie z ostatecznym osądem objawień - do tej pory ani nie uznaje ich jako prawdziwych, ani też nie odrzuca jako fałszywych[3]. Objawienia bada specjalna komisja powołana przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku, której przewodniczy Kardynał Camillo Ruini. Komisja jeszcze nie przedstawiła wyników swoich badań.

Festiwal w Medziugorie

Miejsce kultu religijnego[edytuj]

Medziugorie to znane i odwiedzane miejsce pielgrzymkowe w Europie. Jest ośrodkiem odnowy życia religijnego. W centrum miejscowości znajduje się kościół pw. św. Jakuba. W pobliżu miejscowości znajdują się dwa wzniesienia - Wzgórze Objawień (Podbrdo), miejsce pierwszych objawień, oraz Góra Krzyża (Kriżevac). Zbocza wzgórz są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże, w drodze na Podbrdo ustawiono tajemnice różańca, a na Kriżevac stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże.

W Medziugorie istnieje ponadto dom wspólnoty osób uzależnionych - Wspólnota Cenacolo. Mieszczą się tutaj także domy różnych wspólnot: Wspólnoty Błogosławieństw, Oazy Pokoju i innych.

Przypisy

  1. *Protokół z XXXV posiedzenia KSNG (plik PDF)
  2. Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, zebr. i oprac. Jerzy Gwiazda, Warszawa 2012, Fundacja Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugorja, str. 7-11.
  3. ks. Maciej Arkuszyński, Wzór życia chrześcijańskiego w objawieniach z Medziugorie (1981 - 2008), Warszawa 2008 (praca doktorska obroniona na Papieskim Wydziale Teologicznym), str 44-45.

Bibliografia[edytuj]

  • ks. Maciej Arkuszyński, Wzór życia chrześcijańskiego w objawieniach z Medziugoria (1981 - 2008), Warszawa 2008 (praca doktorska obroniona na Papieskim Wydziale Teologicznym).
  • Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, zebr. i oprac. Jerzy Gwiazda, Warszawa 2012, Fundacja Matki Bożej Królowej Pokoju z Medziugorja.
  • Pietro Zorza, Drogie dzieci, dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie, Kraków 2006, Wydawnictwo "Królowa Pokoju"
  • Svetozar Kraljević The Apparitions of Our Lady of Medjugorje,Medugorje 2007, Informativni Centar "MIR" Medjugorje

Linki zewnętrzne[edytuj]