Mega Man X4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mega Man X4
Rockman X4
Producent Capcom
Wydawca Virgin Interactive
Projektant Koji Ohkohara, Mitsru Endo, Hiroyuki Yamato
Główny programista Tomohiru Akizuki, Hiroki Bandoh, Shuichiro Chiboshi, Yuuji Hagiyama, Akihiro Kashimoto, Hisashi Kuramoto, Hideaki Motozuka
Kompozytor Toshihiko Horiyama
Data wydania 1 sierpnia 1997 (JP)
25 września 1997 (NA)
13 października 1997 (EU)
Gatunek Gra akcji, platformówka
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation, PC, Sega Saturn
Nośniki 1 CD-ROM

Mega Man X4 (jap. ロックマンX4 Rockman X4)komputerowa gra platformowa wyprodukowana i wydana przez firmę Capcom na platformy PlayStation, PC i Sega Saturn. Doczekała się redystrybucji w pierwszej połowie września 2014 jako część PSOne Classics wraz z częścią Mega Man X5[1]. Jest to pierwsza gra serii, w której można wybrać jedną z dwóch postaci: X i Zero.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się w XXII wieku. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem wydarzeń w grze została założona organizacja o nazwie Repliforce dowodzona przez tzw. reploidy o imionach General i Colonel. Tego pierwszego odwiedza Sigma, który planuje wmówić Generalowi, że Łowcy są niebezpieczni i że najlepszym sposobem jest ich zniszczenie. General odmawia, ponieważ nie chce zdradzić ludzi. Później, miasto o nazwie Sky Lagoon zostaje zniszczone, przez co tysiące ludzi i reploidów ginie. Na miejsce katastrofy przybywa Colonel. X i Zero podejrzewają, że Repliforce stała za tą katastrofą, ale Colonel zaprzecza. Wychodzi na jaw, że stał za tym reploid o imieniu Magma Dragoon. Następnie Repliforce ogłasza chęć utworzenia niezależnego państwa reploidów. Planują zniszczenie świata za pomocą stacji kosmicznej o nazwie Final Weapon.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jak w poprzednich grach, gracz musi pokonać 8 Mavericków (Web Spider, Magma Dragoon, Frost Warlus, Storm Owl, Jet Stingray, Slash Beast, Split Mushroom, Cyber Peacock) i zbierać 8 heart tanków rozmieszczonych po pierwszych ośmiu etapach. W przeciwieństwie do 3 poprzednich gier, liczba sub-tanków jest ograniczona do 2, a zarazem jest wprowadzony Weapon Tank i EX-Tank. Jako jedyna gra z tej serii obsługuje full motion video (FMV). Gracz ma do wyboru 2 postacie: X i Zero. X może strzelać z dystansu i może zbierać części do zbroi, natomiast Zero jest orientowany w broni białej. Jeśli gracz wybierze X, zostanie powitany przez Double, który, jak później się okaże, że jest agentem pracującym dla Sigmy. Natomiast, jeśli gracz wybierze Zero, Iris będzie jego nawigatorką, z którą Zero musi walczyć, ponieważ Zero zabił Colonel. X, co do broni, może użyć broń zdobytą od mavericków (Rising Fire, Frost Tower itd.), a Zero uczy się technik, które mogą mu pomóc (Hienkyaku, Tenkuuha, itd). Jest to pierwsza gra z serii, w której można zbierać więcej niż jedną zbroję (Gracz może uzyskać Ultimate Armor za pomocą kodów) i debiut Black Zero (też za pomocą kodów). Zero, podobnie jak X, również miał posiadać Ultimate Armor, ale pomysł ten porzucono z nieznanych powodów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]