Megakościół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Megakościół „Żniwa miast” jest jednym z 10 megakościołów Singapuru

Megakościoły (ang. megachurch z gr. μέγας wielki) – zbory protestanckie, które w ciągu tygodniowego cyklu nabożeństw gromadzą ponad 2000 uczestników. Obecnie w Stanach Zjednoczonych istnieje prawie 1400 megakościołów[1]. Z tej liczby, około pięćdziesięciu największych megakościołów zrzesza z osobna od 10 do 47 tys. wyznawców. Najczęściej megakościoły są teologicznie związane z ewangelicznym nurtem protestantyzmu, choć istnieją również megakościoły będące zborami kalwińskimi. Część z nich należy do ruchu kaznodziejów telewizyjnych i teleewangelistów.

Historia megakościołów rozpoczyna się w XX stuleciu, choć już pod koniec XIX wieku w nabożeństwach Baptystycznej Świątyni Metropolitalnej Charlesa Spurgeona (należącej do reformowanych baptystów) w Londynie zgromadzało się 5 tysięcy wiernych. Pierwszym megakościołem był Zbór Jeruzalem w Acts, który liczył w latach 50. XX wieku 3 tysiące zborowników. Ruch megakościołów rozprzestrzenił się ostatnimi czasy również poza Stany Zjednoczone i Europę. Obecnie pięć na dziesięć największych megakościołów świata znajduje się w Korei Południowej[2].

Obecnie największym megakościołem świata jest założony przez Yonggi Cho zielonoświątkowy Kościół Pełnej Ewangelii Yoido w Korei Południowej, liczący ok. 1 miliona zborowników.

Najczęstszym zarzutem stawianym wobec megakościołów jest ten, że gromadzą ludzi z innych kościołów[3]. Krytycy wytykają, że oferują ludziom więcej rozrywki niż religii[4].

W 3000 katolickich parafii w niedzielnej mszy świętej uczestniczy 2000 lub więcej wiernych, Hartford Institute for Religion Research nie uwzględnił jednak tych parafii w swoim badaniu dotyczącym megakościołów ze względu na ich odmienny charakter i trudności w uzyskaniu danych z diecezji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Instytut Badań nad Religią, lista megakościołów
  2. Przyjdźcie wszyscy wierni
  3. EEUU: las megaiglesias atraen sobre todo a menores de 45 años (U.S.: megachurches attract mostly younger than 45 years). [dostęp 2011-11-06].
  4. Christina Littlefield: Long reach of a big church. [dostęp 2011-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-16)].
  5. Megachurch Definition. Hartford Institute for Religion Research. [dostęp 2013-12-30]. (ang.).