Meghan (księżna Sussexu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meghan
Rachel Meghan
Księżna Sussexu, hrabina Dumbarton, baronessa Kilkeel
ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Księżna Sussexu
Okres od 19 maja 2018
Jako żona Henryka, księcia Sussexu
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1981
Los Angeles
Ojciec Thomas Markle
Matka Doria Ragland
Rodzeństwo Thomas Markle Jr.
Samantha Grant
Mąż 1. Trevor Engelson
2. Henryk, książę Sussexu
Dzieci Archie
Lilibet
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


Meghan, księżna Sussexu (ur. 4 sierpnia 1981 w Los Angeles jako Rachel Meghan Markle) – amerykańska aktorka i aktywistka społeczna, od 2018 członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako żona Henryka, księcia Sussexu.

Meghan urodziła się w Los Angeles jako pierwsze dziecko Thomasa Markle i Dorii Ragland.

W 2003 ukończyła Northwestern University School of Communication w Evanston na kierunkach teatr i studia międzynarodowe.

W 2011 poślubiła Trevera Engelsona. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2013. W 2018 poślubiła księcia Henryka z Walii, z którym ma dwoje dzieci: Archiego Mountbatten-Windsor (ur. 2019) i Lilibet Mounbatten-Windsor (ur. 2021).

Po ślubie z księciem Henrykiem wstąpiła do brytyjskiej rodziny królewskiej i otrzymała tytuły Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Sussexu, Hrabiny Dumbarton i Baronowej Kilkeel.

8 stycznia 2020 para książęca wydała na Instagramie oświadczenie[1] o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Zakończyła ich sprawowanie 31 marca 2020[2] i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Do marca 2020 reprezentowała królową Elżbietę II w oficjalnych wystąpieniach i patronowała wybranym organizacjom. Jej aktywności związane są głównie z walką o prawa kobiet, ochroną środowiska oraz wspieraniem aktorstwa.

Mieszka w Montecito w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, a w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii jej rezydencją jest Frogmore Cottage w Windsorze.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Meghan Markle urodziła się i wychowywała w Los Angeles[3]. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 6 lat. Wychowywała ją matka, jednak ojca widywała regularnie[4]. Rodzicami Meghan Markle są Doria Loyce Ragland oraz Thomas Wayne Markle[5]. Matka jest Afroamerykanką, a ojciec ma pochodzenie holendersko-irlandzkie[6].

Rodzina jej ojca wywodzi się od czternastowiecznego króla Anglii Edwarda III Plantageneta i jego trzeciego syna Lionela z Antwerpii, który z małżeństwa z hrabiną Ulsteru Elisabeth de Burgh miał córkę Filipę Plantagenet, żonę hrabiego Edmunda Mortimera. Ich córka Elisabeth Mortimer z małżeństwa z rycerzem Henrym Percy (bohaterem sztuki Williama Szekspira Henryk IV) miała córkę Elisabeth Percy, żonę lorda Johna Clifforda. Urodzona z tego małżeństwa Mary Clifford wyszła za rycerza Filipa Wentwortha i miała z nim córkę Elisabeth. Mary Clifford i Filip Wentworth byli też przodkami księcia Henryka, męża Meghan Markle[7]. Elisabeth Wentworth wyszła za mąż za rycerza Martina De La See i z nim miała, między innymi, córkę Joan, żonę Petera Hildyarda lorda Winestead. Ich córka Isabel wyszła za mąż za Roberta Legarda i miała z nim córkę Joan, żonę Richarda Skeppera. Urodzony z tego związku Edward Skepper ożenił się z Mary Robinson, a ich synem był pastor William Skepper, który w 1639 wyemigrował z rodziną do Nowej Anglii. Jego córka Jane wyszła za mąż za Abrahama Browne, a ich córka Jane ze związku z Henrym Luntem miała córkę Jane, żonę Nataniela Drake’a. Urodzony z tego małżeństwa Abraham Drake ożenił się z Marthą Eaton, z którą miał córkę Marthę, żonę Johna Smitha. Ich syn John Smith miał ze związku z Mary Mudgett córkę Mary Smith, żonę Jacoba Lee Merrilla. Ich syn George Dawid Merrill z małżeństwa z Mary Bird miał córkę Gertrudę, żonę Fryderyka Sandersa. Pochodząca z tego małżeństwa Doris wyszła za mąż za Gordona Markle’a, z którym miała syna Thomasa[7].

Matka księżnej jest terapeutką oraz instruktorką jogi[8]; jej rodzicami byli Jeanette Arnold i Alvin Ragland[7]. Ojciec Meghan jest operatorem filmowym; współpracował przy serialu Świat według Bundych, a w 2011 otrzymał nagrodę Emmy za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie[9].

Meghan ma starsze przyrodnie rodzeństwo: brata Thomasa Markle oraz siostrę Samanthę Grant[10].

Po ukończeniu katolickiego liceum studiowała jednocześnie stosunki międzynarodowe i historię teatru na Uniwersytecie Północno-Zachodnim, którego absolwentką została w 2003[11]. Jej pierwszą pracą było kaligrafowanie zaproszeń okazjonalnych, a jednymi z jej klientów byli Robin Thicke i Paula Patton, dla których stworzyła zaproszenia ślubne[12]. Pracowała również w ambasadzie amerykańskiej w Buenos Aires[13].

Aktorstwo[edytuj | edytuj kod]

Markle podczas Paley Center for Media w Kalifornii (2013)

Od najmłodszych lat związana była z planem filmowym[14]. Debiutowała w 2002 u boku swojego ojca w serialu „Szpital miejski”, gdzie zagrała epizodyczną rolę[15]. Jej debiut filmowy nastąpił w 2005 w filmie Zupełnie jak miłość, gdzie wystąpiła u boku Ashtona Kutchera[16]. Do 2010 grała epizodyczne role w serialach „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „90210”, „Bez śladu[17]. W 2010 zagrała w dramacie Twój na zawsze wraz z Robertem Pattinsonem oraz Emilie de Ravin[18].

W sierpniu 2011 odbyła się premiera filmu Szefowie wrogowie, gdzie aktorka wcieliła się w postać Jamie[19]. W tym samym roku otrzymała jedną z głównych ról w serialu „W garniturach”, gdzie wcieliła się w postać ambitnej asystentki Rachel Zane, która marzy o karierze prawniczej[20][21]. W listopadzie 2017 twórcy serialu poinformowali o odejściu Meghan Markle oraz Patricka J. Adamsa wraz z końcem 7 sezonu serialu – aktorzy nie zdecydowali się przedłużyć kontraktów[22].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Meghan i książę Henryk podczas wizyty w Irlandii Północnej (2018)

W 2004 aktorka zaczęła się spotykać z amerykańskim producentem filmowym Trevorem Engelsonem[23]. Para zaręczyła się w 2010 i pobrała rok później na Jamajce[24]. Rozwód nastąpił w 2013, a oficjalnym powodem rozstania były „różnice nie do pogodzenia”[25]. W latach 2014–2016 partnerem Markle był kanadyjski szef kuchni Cory Vitiello[26].

W lipcu 2016 aktorka poznała księcia Henryka[27]. Para spotykała się w tajemnicy do 31 października 2016, kiedy to dziennik The Sunday Express poinformował o ich związku[28]. Ogólnoświatowe media zaczęły opisywać nową partnerkę księcia, publikując przy tym wiele artykułów wykazujących rasizm i seksizm[29][30]. Fotoreporterzy próbowali dostać się do domu aktorki oraz kontaktowali się z osobami z otoczenia Markle, by zdobyć kompromitujące ją materiały[31]. 8 listopada 2016 Pałac Kensington wydał oficjalne oświadczenie, w którym zaapelował o zaprzestanie prześladowania Meghan Markle, jednocześnie potwierdzając łączącą księcia i aktorkę relację[32]. Zainteresowanie Markle wzrosło na tyle, że była najczęściej wyszukiwaną aktorką w wyszukiwarce Google w 2016[33].

We wrześniu 2017 aktorka znalazła się na okładce gazety Vanity Fair[34]. W wywiadzie przybliżyła swoją relację z księciem zapewniając, że nadal jest tą samą osobą, nowy związek jej nie zmienił, a jedyne co uległo zmianie, to postrzeganie jej przez ludzi[35]. Pod koniec września tego samego roku para pojawiła się pierwszy raz publicznie podczas ceremonii otwarcia Invictus Games[36].

W listopadzie 2017 ogłoszono zaręczyny pary[37]. Ślub odbył się 19 maja 2018 na zamku w Windsorze[38]. 15 października 2018 roku, Pałac Kensington ogłosił, że para spodziewa się swojego pierwszego dziecka[39]. Syn książęcej pary – Archie Harrison przyszedł na świat 6 maja 2019 roku. W lipcu 2020 Meghan poroniła swoje drugie dziecko[40][41]. 14 lutego 2021 poinformowano o trzeciej ciąży księżnej Meghan[42]. 4 czerwca 2021 urodziła córkę, Lilibet Dianę[43].

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Z tytułu małżeństwa z Henrykiem księciem Sussexu od 19 maja 2018 przysługuje jej tytuł księżnej Sussex, hrabiny Dumbarton, baronowej Kilkeel (ang. The Duchess of Sussex, Countess of Dumbarton, Baroness Kilkeel). Wraz z rezygnacją z wyższej funkcji w rodzinie królewskiej nie będzie już tytułowana Jej Królewską Wysokością.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Markle podczas pokazu USO dla członków służby amerykańskiej stacjonujących w Naval Station Rota oraz ich rodzin (2014)

Jako jedenastoletnia dziewczynka obejrzała, podczas lekcji w szkole, reklamę płynu do mycia naczyń, której przewodnim hasłem było: „Kobiety w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami”[44]. Dziewczynka poruszona komentarzami kolegów, którzy uznali, że miejsce kobiet jest w kuchni, postanowiła napisać listy do ówczesnej pierwszej damy, Hillary Clinton, prawniczki broniącej praw kobiet Glorii Allred oraz do programu młodzieżowego[45]. Markle otrzymała odpowiedź od wszystkich osób, które wyraziły poparcie dla jej poglądu w tej sprawie, dzięki czemu po miesiącu firma produkująca środki czystości zmieniła hasło na: „Ludzie w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami”[46].

W 2016 aktorka została światową ambasadorką World Vision Canada, organizacji działającej na rzecz trwałych zmian w życiu dzieci, rodzin i społeczności w celu przezwyciężenia ubóstwa[47]. Aktorka udała się do Rwandy promować kampanię „Clean Water”, która uwypukla problem braku dostępu do świeżej wody wśród mieszkańców tego kraju[48].

Aktorka należy do organizacji ONZ Kobiety[49]. Wraz z Emmą Watson zaangażowała się w kampanię „HeForShe”, która ma zachęcać ludzi do walki o równość płci[50]. Markle angażuje się również w tematykę postrzegania kobiet mieszanych ras[51].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie: IMDb[17]:

Rok Typ Tytuł Rola
2002 Serial Szpital miejski Jill
2004 Serial Century City Natasha
2005 Serial Cuts Cori
2005 Film Zupełnie jak miłość Gorąca dziewczyna
2005 Serial Love, Inc. Teresa Santos
2006 Serial Domowy front Susan
2006 Film TV Deceit Gwen
2006 Serial CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku Veronica Perez
2008 Film TV Good Behavior Sadie Valencia
2008 Serial 90210 Wendy
2008 Serial Dopóki śmierć nas nie rozłączy Tara
2008 Film TV The Apostles Kelly Calhoun
2009 Serial Nieustraszony Annie Ortiz
2009 Serial Bez śladu Holly Shepard
2009 Serial Fringe: Na granicy światów Junior FBI Agent Amy Jessup
2009 Serial Wirtualna liga Claudette
2010 Film Twój na zawsze Meghan
2010 Serial CSI: Kryminalne zagadki Miami Officer Leah Montoya
2010 Film Idol z piekła rodem Tatiana
2010 Film Krótkometrażowy The Candidate Kat
2011 Film TV The Boys and Girls Guide to Getting Down Dana
2011 Film Szefowie wrogowie Jamie
2011-2018 Serial W garniturach Rachel Zane
2012 Film Dysfunctional Friends Terry
2012 Serial Castle Charlotte Boyd / Śpiąca Królewna
2013 Miniserial Suits Webisodes Rachel Zane
2013 Film Random Encounters Mindy
2014 Film TV When Sparks Fly Amy Peterson
2015 Film Anti-Social Kirsten
2016 Film TV Dater's Handbook Cass

Meghan Markle w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2017 roku przyrodnia siostra aktorki zadeklarowała, że pisze powieść o Markle, w której ujawni jej prawdziwe oblicze, oraz udowodni iż aktorka od dawna planowała zostać żoną księcia Henryka[52]. Książka ma się ukazać pod tytułem „The Diary of Princess Pushy's Sister”, jednak nie podano dotychczas daty wydania[53].

We wrześniu 2017 roku potwierdzono, że kolejny film byłego męża aktorki ma opowiadać historię mężczyzny, który musi dzielić opiekę nad swoim dzieckiem po tym, jak jego była żona poślubiła brytyjskiego księcia[54]. Para nie doczekała się potomstwa, jednak Engelson przyznał, że pomysł na historię powstał podczas rozmowy o tym, jak wyglądałoby jego życie, gdyby mieli dzieci i musiałby on dzielić się opieką z księciem Henrykiem[55].

Meghan Markle została sportretowana w serialu komediowym The Windsors – wcieliła się w nią Kathryn Drysdale[56].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia oficjalnych funkcji (ang.). Instagram, 08.01.2020. [dostęp 2021-03-18].
 2. Harry and Meghan's royal duties ending 31 March (ang.). BBC, 19.02.2020. [dostęp 2020-04-24].
 3. – Meghan Markle Biography – imdb.com
 4. – Everything We Know About Meghan Markle's Family – townandcountrymag.com
 5. – Meghan Markle Biography – articlebio.com
 6. – Meghan Markle Biography – frostsnow.com
 7. a b c Andrzej Hennel: Królewski ślub. Książę Harry i Meghan Markle są ze sobą spokrewnieni. W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2018-05-11. [dostęp 2018-05-12].
 8. – Prince Harry meets Meghan Markle's mum – who are the Suits actress's parents? – express.co.uk
 9. – Who is Thomas W Markle? Meghan Markle’s father who is an Emmy winning lighting director – thesun.co.uk
 10. – Meghan Markle: From her family life with parents and siblings to her incredible net worth, here's all your questions about Prince Harry's girlfriend answered – ok.co.uk
 11. – Who is Meghan Markle and how long has she been Prince Harry's girlfriend? Everything we know about the royal relationship – telegraph.co.uk
 12. – Prince Harry's girlfriend's first name is not Meghan, and other unknown facts about Miss Markle – hellomagazine.com
 13. – Meghan Markle: kim jest kobieta, która skradła serce księciu Harry'emu? – film.onet.pl. [dostęp 2017-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
 14. – Meghan Markle Biography – thefamouspeople.com
 15. – Meghan Markle Biography – biography.com
 16. – Zupelnie jak milosc (2005) – imdb.com
 17. a b – Meghan Markle Filmography – imdb.com
 18. – Twój na zawsze (2010) – imdb.com
 19. – Szefowie wrogowie (2011) – imdb.com
 20. – W garniturach – imdb.com
 21. – Rachel Zane – suits.wikia.com
 22. – Patrick J. Adams i Meghan Markle odchodzą z serialu W garniturach – naekranie.pl
 23. – Marriage that paid the price for fame: How Meghan Markle and first husband Trevor Engelson divorced after just two years as their careers tore them apart – dailymail.co.uk
 24. – Before Meghan Markle Was Linked to Prince Harry, She Was Married to This Film Producer – popsugar.com
 25. – Everything you need to know about Meghan Markle's film producer ex-husband – businessinsider.com
 26. – Meghan Markle's Pre-Prince Dating History – marieclaire.com.au
 27. – All the Things Meghan Markle Has Done in Her First Year as Royal Girlfriend – popsugar.com
 28. – His Majesty's pleasure: Prince Harry secretly dating US TV star Meghan Markle – express.co.uk
 29. – Meghan Markle, Prince Harry and the myth of royal purity – theguardian.com
 30. – Word On The Street Is Prince Harry Has A Black Girlfriend – madamenoire.com
 31. – Oficjalne oświadczenie Kensington Palace w sprawie księcia Harrego i jego dziewczyny – gwiazdy.wp.pl
 32. – A Statement by the Communications Secretary to Prince Harry – royal.uk
 33. – The unexpected year of Meghan Markle, the most-Googled actress of 2016 – washingtonpost.com
 34. – Meghan Markle, Wild About Harry! – vanityfair.com
 35. – Meghan Markle on Dating Prince Harry: 'It’s Really Simple. We’re Two People Who Are Really Happy and in Love' – people.com
 36. – Thrilled Meghan Markle joins Prince Harry in first public appearance at Invictus Games opening ceremony – telegraph.co.uk
 37. Książę Harry poślubi amerykańską aktorkę. Pałac ogłasza zaręczyny. tvn24.pl. [dostęp 2017-11-27].
 38. Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle. Harry i Meghan powiedzieli sobie „tak”. wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2018-05-19].
 39. Royal baby: The Duke and Duchess of Sussex are expecting their first child in the spring
 40. Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces, BBC News [dostęp 2019-05-08].
 41. Archie Harrison Mountbatten-Windsor! Meghan Markle and Prince Harry Reveal Their Baby's Name, people.com [dostęp 2019-05-08].
 42. Oficjalnie! Księżna Meghan jest w ciąży!. wp.pl. [dostęp 2021-02-14].
 43. Księciu Harry'emu i Meghan Markle urodziła się córka. Poznaliśmy jej imię, Onet Wiadomości, 6 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-06] (pol.).
 44. – Meghan Markle: A Timeline Of Everything – elleuk.com
 45. – Did You Know Meghan Markle Has Been A Badass Feminist Since Age 11? – elle.com.au
 46. – 5 Things You Didn’t Know About Meghan Markle – vogue.com
 47. – Meghan Markle to nowa dziewczyna księcia Harry’ego? Byłaby piękną księżniczką – polskatimes.pl
 48. – Kim jest Meghan Markle? To dziewczyna, w której media już widzą kolejną księżną – kobieta.wp.pl
 49. – Kim jest Meghan Markle? – elle.pl
 50. – Książę Harry podkochiwał się w Meghan Markle zanim jeszcze się poznali. Uważał ją za ideał kobiety! – viva.pl
 51. – Who is Meghan Markle: The 'Suits' actress, humanitarian and gender equality campaigner – independent.co.uk
 52. – Meghan Markle's estranged half-sister threatens to release embarrassing tell-all book about growing up with Prince Harry's girlfriend – dailymail.co.uk
 53. – EXCLUSIVE: Prince Harry's girlfriend's family in ugly split over her half-sister's plan for tell-all book as their brother says: 'Leave Meghan alone already.' – dailymail.co.uk
 54. – Zaczęło się wielkie pranie brudów! Takiego skandalu w rodzinie królewskiej jeszcze nie było! – jastrzabpost.pl
 55. – Meghan Markle’s Ex-Husband Is Producing a Divorce Comedy About Marrying a British Prince – instyle.com
 56. The Windsors w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]