Meghan (księżna Sussexu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meghan
Rachel Meghan
Księżna Sussexu, hrabina Dumbarton, baronessa Kilkeel
ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Księżna Sussexu
Okres

od 19 maja 2018

Jako żona

Henryka, księcia Sussexu

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1981
Los Angeles

Ojciec

Thomas Markle

Matka

Doria Ragland

Rodzeństwo

Thomas Markle Jr.
Samantha Grant

Mąż

1. Trevor Engelson
2. Henryk, książę Sussexu

Dzieci

Archie
Lilibet

Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Meghan, księżna Sussexu (ur. 4 sierpnia 1981 w Los Angeles jako Rachel Meghan Markle) – amerykańska aktorka i aktywistka społeczna, od 2018 członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako żona Henryka, księcia Sussexu.

W 2003 ukończyła Northwestern University School of Communication w Evanston na kierunkach teatr i studia międzynarodowe.

W 2011 poślubiła Trevera Engelsona, z którym rozwiodła się w 2013. W 2018 wyszła za Henryka (księcia Sussex), z którym ma dwoje dzieci: Archiego (ur. 2019) i Lilibet (ur. 2021). Po ślubie z Henrykiem wstąpiła do brytyjskiej rodziny królewskiej i otrzymała tytuły: Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Sussexu, Hrabiny Dumbarton i Baronowej Kilkeel.

8 stycznia 2020 wraz z mężem publicznie oświadczyła o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej[1]; zakończyła ich sprawowanie 31 marca 2020[2].

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Do marca 2020 reprezentowała królową Elżbietę II w oficjalnych wystąpieniach i patronowała wybranym organizacjom. Jej aktywności związane są głównie z walką o prawa kobiet, ochroną środowiska oraz wspieraniem aktorstwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się i dorastała w Los Angeles[3]. Jej rodzicami są Doria Loyce Ragland oraz Thomas Wayne Markle[4], którzy poznali się na planie serialu Szpital miejski[5]. Jej matka jest Afroamerykanką, a ojciec ma pochodzenie holendersko-irlandzkie[6]. Jej matka jest terapeutką oraz instruktorką jogi[7][8]; jej rodzicami byli Jeanette Arnold i Alvin Ragland[9]. Ojciec Meghan jest operatorem filmowym; współpracował przy serialu Świat według Bundych, a w 2011 otrzymał nagrodę Emmy za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie[10]. Jej rodzice rozwiedli się po dwóch latach małżeństwa[5], gdy ich jedyna córka miała sześć lat. Wychowywała ją matka, jednak ojca widywała regularnie[5][11]. Z małżeństwa ojca z Roslyn Loveless ma starsze przyrodnie rodzeństwo: siostrę Samanthę Grant i brata Thomasa Markle’a juniora[12][13]. Nie utrzymuje jednak z nimi kontaktu[14].

Rodzina jej ojca wywodzi się od XIV-wiecznego króla Anglii Edwarda III Plantageneta i jego trzeciego syna Lionela z Antwerpii, który z małżeństwa z hrabiną Ulsteru Elisabeth de Burgh miał córkę Filipę Plantagenet, żonę hrabiego Edmunda Mortimera. Ich córka Elisabeth Mortimer z małżeństwa z rycerzem Henrym Percy (bohaterem sztuki Williama Szekspira Henryk IV) miała córkę Elisabeth Percy, żonę lorda Johna Clifforda. Urodzona z tego małżeństwa Mary Clifford wyszła za rycerza Filipa Wentwortha i miała z nim córkę Elisabeth. Mary Clifford i Filip Wentworth byli też przodkami księcia Henryka, męża Meghan Markle[9]. Elisabeth Wentworth wyszła za rycerza Martina De La See i z nim miała m.in. córkę Joan, żonę Petera Hildyarda lorda Winestead. Ich córka Isabel wyszła za Roberta Legarda i miała z nim córkę Joan, żonę Richarda Skeppera. Urodzony z tego związku Edward Skepper ożenił się z Mary Robinson, a ich synem był pastor William Skepper, który w 1639 wyemigrował z rodziną do Nowej Anglii. Jego córka Jane wyszła za Abrahama Browne, a ich córka Jane ze związku z Henrym Luntem miała córkę Jane, żonę Nataniela Drake’a. Urodzony z tego małżeństwa Abraham Drake ożenił się z Marthą Eaton, z którą miał córkę Marthę, żonę Johna Smitha. Ich syn John Smith miał ze związku z Mary Mudgett córkę Mary Smith, żonę Jacoba Lee Merrilla. Ich syn George Dawid Merrill z małżeństwa z Mary Bird miał córkę Gertrudę, żonę Fryderyka Sandersa. Pochodząca z tego małżeństwa Doris wyszła za Gordona Markle’a, z którym miała syna Thomasa[9].

Wychowywała się w Woodland Hills[15]. W okresie szkolnym była wybitną i ambitną uczennicą[16]. Po ukończeniu nauki w prywatnej szkole podstawowej Little Red Schoolhouse oraz katolickim gimnazjum i liceum dla dziewcząt w Los Feliz[5] studiowała jednocześnie stosunki międzynarodowe i historię teatru na Uniwersytecie Północno-Zachodnim, którego absolwentką została w 2003[17][18].

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Jej pierwszą pracą było kaligrafowanie zaproszeń okazjonalnych w ekskluzywnym sklepie papierniczym „Paper Source” w Beverly Hills; jednymi z jej klientów byli piosenkarz Robin Thicke i aktorka Paula Patton, dla których w 2005 stworzyła zaproszenia ślubne[17][19]. Pracowała także w ambasadzie amerykańskiej w Buenos Aires[20][21] oraz była opiekunką do dzieci[22]. Działała wolontaryjnie w organizacji Kappa Kappa Gamma[23].

Markle podczas Paley Center for Media w Kalifornii (2013)

Często brała udział w szkolnych przedstawieniach[24]. Aktorstwa uczyła ją Gigi Perreau[24]. W 1999 wystąpiła w teledysku do piosenki Tori Amos „1000 Oceans”[22]. Na szklanym ekranie zadebiutowała w 2002 epizodyczną rolą w serialu Szpital miejski, w którym zagrała u boku swojego ojca[25][26]. Jej debiut filmowy nastąpił w 2005 w filmie Zupełnie jak miłość, w którym zagrała epizodyczną rolę[17][27]. W latach 2006–2007 była jedną z hostess w teleturnieju Deal or No Deal? (NBC)[28]. Do 2010 zagrała epizodyczne role w serialach: CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, CSI: Kryminalne zagadki Miami, 90210 i Bez śladu[29], a także wystąpiła w telewizyjnej reklamie producenta chipsów i sosów Tostitos[30]. W 2010 zagrała w dramacie Twój na zawsze z Robertem Pattinsonem oraz Emilie de Ravin[31]. W latach 2010–2012 anonimowo pisała blog The Working Actress, w którym opisywała losy aktorki pragnącej zaistnieć w Hollywood[32].

W sierpniu 2011 odbyła się premiera filmu Szefowie wrogowie, w którym wcieliła się w postać Jamie[33]. W tym samym roku otrzymała jedną z głównych ról w serialu W garniturach, w którym wcieliła się w postać ambitnej asystentki Rachel Zane marzącej o karierze prawniczej[34][35][36]. Rola w serialu zapewniła jej ogólnokrajową rozpoznawalność, ona sama korzystała w tym okresie z usług firmy PR-owej „Kruger Cowne”, dzięki której pojawiała się w charakterze gościa na imprezach celebryckich oraz prelegentki na konferencjach lifestyle’owych[37]. W 2014 założyła lifestyle’owy blog The Tig[38], który zamknęła w kwietniu 2017[39].

W listopadzie 2017 twórcy serialu W garniturach poinformowali o odejściu Markle wraz z końcem siódmego sezonu serialu, ponieważ aktorka nie zdecydowała się na przedłużenie kontraktu[40].

We wrześniu 2018 premierę miała książka kucharska pt. Together: Our Community Cookbook, której pomysłodawczynią była Markle i do której księżna napisała wstęp; zbiór przepisów w ciągu kilku godzin od premiery stał się najczęściej kupowaną książką w serwisie Amazon[41], ponadto trafił na listę bestsellerów „The New York Timesa”, przekraczając sprzedaż 71 tys. egzemplarzy w pierwsze siedem tygodni po premierze[42]. W 2019 redagowała wrześniowe wydanie magazynu „Vogue”, które zostało najszybciej sprzedającym się numerem w historii czasopisma[43].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Meghan i książę Henryk podczas wizyty w Irlandii Północnej (2018)

W 2004 zaczęła się spotykać z producentem filmowym Trevorem Engelsonem[44]. Zaręczyła się w 2010 podczas wakacji w Belize, a 10 września 2011 wzięli ślub na Jamajce[45][46]. Już w 2013 się rozwiedli, a oficjalnym powodem rozstania były „różnice nie do pogodzenia”[47]. W latach 2014–2016 partnerem Markle był kanadyjski szef kuchni Cory Vitiello[48][49].

1 lipca 2016 podczas zaaranżowanej przez przyjaciół randki w ciemno poznała księcia Henryka[50][51]. Para spotykała się w tajemnicy do 31 października 2016, kiedy to dziennik „The Sunday Express” poinformował o ich związku[52][53]. Ogólnoświatowe media zaczęły opisywać nową partnerkę księcia, publikując przy tym wiele artykułów wykazujących rasizm i seksizm[54][55][56] oraz przypominając m.in. erotyczne sceny Markle w serialu W garniturach[57]. Fotoreporterzy próbowali dostać się do domu aktorki oraz kontaktowali się z osobami z otoczenia Markle, by zdobyć kompromitujące ją materiały. 8 listopada 2016 Pałac Kensington wydał oświadczenie, w którym zaapelował o zaprzestanie prześladowania Markle, jednocześnie potwierdzając relację łączącą księcia i aktorkę[58][59]. Prasa mimo to publikowała m.in. rozmowy z przyrodnim rodzeństwem Markle, które nieprzychylnie wypowiadało się o siostrze[60].

Zainteresowanie Markle wzrosło na tyle, że była najczęściej wyszukiwaną aktorką w wyszukiwarce Google w 2016[61].

We wrześniu 2017 znalazła się na okładce gazety „Vanity Fair[62], a w wywiadzie dla magazynu przybliżyła swoją relację z księciem, zapewniając, że nadal jest tą samą osobą, nowy związek jej nie zmienił, a jedyne, co uległo zmianie, to postrzeganie jej przez ludzi[63][64]. Pod koniec września tego samego roku para pojawiła się pierwszy raz publicznie podczas rozgrywek Invictus Games w Toronto[65][66].

27 listopada 2017 ogłoszono zaręczyny pary[67][68]. Po zaręczynach zamieszkali w Pałacu Kensington[69]. 6 marca 2018 Markle została ochrzczona w St. James’s Palace i tym samym wstąpiła do Kościoła Anglii[70][71]. 19 maja 2018 poślubiła Henryka podczas uroczystości na zamku w Windsorze[72]. Z tytułu małżeństwa z księciem Sussexu od 19 maja 2018 przysługuje jej tytuł księżnej Sussex, hrabiny Dumbarton, baronowej Kilkeel (ang. The Duchess of Sussex, Countess of Dumbarton, Baroness Kilkeel). Po ślubie zamieszkała z Henrykiem w Nottingham Cottage[73], a niedługo później we Frogmore Cottage[74].

15 października 2018 Pałac Kensington ogłosił, że Henryk i Meghan spodziewają się pierwszego dziecka[75][76]. Syn książęcej pary – Archie Harrison – urodził się 6 maja 2019 o godz. 5:26 w Portland Hospital w Londynie[77]. W lipcu 2020 Markle poroniła swoje drugie dziecko[78][79]. 14 lutego 2021 poinformowano o kolejnej ciąży księżnej[80]. 4 czerwca 2021 urodziła córkę, Lilibet Dianę[81].

W październiku 2019 pozwała redakcję „Mail on Sunday” za naruszenie prywatności, złamanie zasad ochrony danych i naruszenia praw autorskich w związku z opublikowaniem fragmentów jej prywatnego listu, który napisała do ojca w sierpniu 2018[82].

8 stycznia 2020 wraz z mężem publicznie oświadczyła o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej[1]; zakończyła ich sprawowanie 31 marca 2020[83]. Wraz z rezygnacją z wyższej funkcji w rodzinie królewskiej nie będzie już tytułowana Jej Królewską Wysokością. Zamieszkała z rodziną w Montecito, a w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii rezyduje we Frogmore Cottage w Windsorze.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Markle podczas pokazu USO dla członków służby amerykańskiej stacjonujących w Naval Station Rota oraz ich rodzin (2014)

Gdy miała 11 lat, napisała listy do ówczesnej pierwszej damy Hillary Clinton, prawniczki broniącej praw kobiet Glorii Allred oraz prezenterki telewizji Nickelodeon Lindy Ellerbee, wyrażając niepokój – jej zdaniem – seksistowskim przesłaniem reklamy płynu do mycia naczyń, której hasło brzmiało: Kobiety w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami[24][84][85]. Otrzymała odpowiedź od wszystkich adresatów, którzy wyrazili poparcie dla jej poglądu w tej sprawie, ponadto udzieliła wywiadu w programie emitowanym przez Nickelodeon[22], a firma produkująca środki czystości ostatecznie zmieniła hasło reklamy na: Ludzie w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami[86].

W 2015 wybrała się z przedstawicielami ONZ do Rwandy, gdzie odwiedziła obóz uchodźczy[87]. W 2016 została światową ambasadorką World Vision Canada, organizacji działającej na rzecz trwałych zmian w życiu dzieci, rodzin i społeczności w celu przezwyciężenia ubóstwa[88]. Markle w lutym 2016 udała się do Rwandy, by promować kampanię „Clean Water”, która uwypukla problem braku dostępu do świeżej wody wśród mieszkańców tego kraju[89][90]. W następnym roku wraz z organizacją udała się do New Delhi, gdzie dyskutowała o problemach z dostępem mieszkańców do ochrony zdrowia i edukacji[91].

Po ślubie z księciem Henrykiem dołączyła do organizacji dobroczynnej The Royal Foundation[92]. W ramach książecych obowiązków odbywała wizyty humanitarne i wolontaryjne w wielu krajach na świecie[93]. W styczniu 2019 ogłosiła zaangażowanie w działalność Smart Works, organizacji wspierającej bezrobotne kobiety, z którą to wcześniej współpracowała jako wolontariuszka[94]. W ramach współpracy z firmą m.in. stworzyła kolekcję garderoby kapsułkowej, a dochód z jej sprzedaży ubrań w sieci sklepów Marks & Spencer zasilił konto organizacji[43]. Należy także do organizacji ONZ Kobiety[95]. Wraz z Emmą Watson zaangażowała się w kampanię „HeForShe”, która ma zachęcać ludzi do walki o równość płci[96]. Angażuje się także w tematykę postrzegania kobiet mieszanych ras[97].

Jako księżna Susseksu patronowała organizacjom, m.in. Royal National Theatre i Stowarzyszeniu Uniwersytetów Wspólnoty Narodów oraz ośrodka opieki nad zwierzętami Mayhew[98], oprócz tego została mianowana wiceprezeską Queen’s Commonwealth Trust, organizacji skupiającej młodych liderów z krajów Wspólnoty Narodów i wspierającej finansowo ich działania[99].

Jesienią 2019 została narratorką w filmie dokumentalnym Disneynature Słoń (2020), a jej honorarium marka filmowa przekazała na rzecz organizacji dobroczynnej Elephants Without Borders[100].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie: IMDb[29]:

Rok Typ Tytuł Rola
2002 Serial Szpital miejski Jill
2004 Century City Natasha
2005 Cuts Cori
Film Zupełnie jak miłość Gorąca dziewczyna
Serial Love, Inc. Teresa Santos
2006 Domowy front Susan
Film TV Deceit Gwen
Serial CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku Veronica Perez
2008 Film TV Good Behavior Sadie Valencia
Serial 90210 Wendy
Dopóki śmierć nas nie rozłączy Tara
Film TV The Apostles Kelly Calhoun
2009 Serial Nieustraszony Annie Ortiz
Bez śladu Holly Shepard
Fringe: Na granicy światów Junior FBI Agent Amy Jessup
Wirtualna liga Claudette
2010 Film Twój na zawsze Meghan
Serial CSI: Kryminalne zagadki Miami Officer Leah Montoya
Film Idol z piekła rodem Tatiana
Film krótkometrażowy The Candidate Kat
2011 Film TV The Boys and Girls Guide to Getting Down Dana
Film Szefowie wrogowie Jamie
2011-2018 Serial W garniturach Rachel Zane
2012 Film Dysfunctional Friends Terry
Serial Castle Charlotte Boyd / Śpiąca Królewna
2013 Miniserial Suits Webisodes Rachel Zane
Film Random Encounters Mindy
2014 Film TV When Sparks Fly Amy Peterson
2015 Film Anti-Social Kirsten
2016 Film TV Dater’s Handbook Cass

Meghan Markle w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2017 roku przyrodnia siostra aktorki zadeklarowała, że pisze powieść o Markle, w której ujawni jej prawdziwe oblicze, oraz udowodni iż aktorka od dawna planowała zostać żoną księcia Henryka[101]. Książka ma się ukazać pod tytułem „The Diary of Princess Pushy’s Sister”, jednak nie podano dotychczas daty wydania[102].

We wrześniu 2017 roku potwierdzono, że kolejny film byłego męża aktorki ma opowiadać historię mężczyzny, który musi dzielić opiekę nad swoim dzieckiem po tym, jak jego była żona poślubiła brytyjskiego księcia[103]. Para nie doczekała się potomstwa, jednak Engelson przyznał, że pomysł na historię powstał podczas rozmowy o tym, jak wyglądałoby jego życie, gdyby mieli dzieci i musiałby on dzielić się opieką z księciem Henrykiem[104].

Meghan Markle została sportretowana w serialu komediowym The Windsors – wcieliła się w nią Kathryn Drysdale[105].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia oficjalnych funkcji. Instagram, 2020-01-08. [dostęp 2021-03-18]. (ang.).
 2. Harry and Meghan’s royal duties ending 31 March. BBC, 2020-02-19. [dostęp 2020-04-24]. (ang.).
 3. Meghan Markle Biography – imdb.com.
 4. Meghan Markle Biography – articlebio.com.
 5. a b c d Scobie i Durand 2021 ↓, s. 23.
 6. Meghan Markle Biography – frostsnow.com.
 7. Prince Harry meets Meghan Markle’s mum – who are the Suits actress’s parents? – express.co.uk.
 8. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 83.
 9. a b c Andrzej Hennel: Królewski ślub. Książę Harry i Meghan Markle są ze sobą spokrewnieni. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2018-05-11. [dostęp 2018-05-12].
 10. Who is Thomas W Markle? Meghan Markle’s father who is an Emmy winning lighting director – thesun.co.uk.
 11. Everything We Know About Meghan Markle’s Family – townandcountrymag.com.
 12. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 185.
 13. Meghan Markle: From her family life with parents and siblings to her incredible net worth, here’s all your questions about Prince Harry’s girlfriend answered – ok. co.uk.
 14. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 185–187.
 15. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 96.
 16. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 24.
 17. a b c Scobie i Durand 2021 ↓, s. 28.
 18. Who is Meghan Markle and how long has she been Prince Harry’s girlfriend? Everything we know about the royal relationship – telegraph.co.uk.
 19. Prince Harry’s girlfriend’s first name is not Meghan, and other unknown facts about Miss Markle – hellomagazine.com.
 20. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 27–28.
 21. – Meghan Markle: kim jest kobieta, która skradła serce księciu Harry’emu? – film.onet.pl. [dostęp 2017-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
 22. a b c Scobie i Durand 2021 ↓, s. 26.
 23. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 27.
 24. a b c Scobie i Durand 2021 ↓, s. 25.
 25. Meghan Markle Biography – biography.com.
 26. Meghan Markle Biography – thefamouspeople.com.
 27. Zupelnie jak milosc (2005) – imdb.com.
 28. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 28–29.
 29. a b Meghan Markle Filmography – imdb.com.
 30. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 29.
 31. Twój na zawsze (2010) – imdb.com.
 32. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 32.
 33. Szefowie wrogowie (2011) – imdb.com.
 34. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 30–31.
 35. W garniturach – imdb.com.
 36. Rachel Zane – suits.wikia.com.
 37. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 31.
 38. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 24, 32.
 39. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 123.
 40. Patrick J. Adams i Meghan Markle odchodzą z serialu W garniturach – naekranie.pl.
 41. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 297.
 42. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 299.
 43. a b Scobie i Durand 2021 ↓, s. 17.
 44. Marriage that paid the price for fame: How Meghan Markle and first husband Trevor Engelson divorced after just two years as their careers tore them apart – dailymail.co.uk.
 45. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 40.
 46. Before Meghan Markle Was Linked to Prince Harry, She Was Married to This Film Producer – popsugar.com.
 47. Everything you need to know about Meghan Markle’s film producer ex-husband – businessinsider.com.
 48. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 40–42.
 49. Meghan Markle’s Pre-Prince Dating History – marieclaire.com.au.
 50. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 37, 45.
 51. All the Things Meghan Markle Has Done in Her First Year as Royal Girlfriend – popsugar.com.
 52. His Majesty’s pleasure: Prince Harry secretly dating US TV star Meghan Markle – express.co.uk.
 53. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 87.
 54. Meghan Markle, Prince Harry and the myth of royal purity – theguardian.com.
 55. Word On The Street Is Prince Harry Has A Black Girlfriend – madamenoire.com.
 56. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 12, 94–95.
 57. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 100–101, 103.
 58. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 104–105.
 59. A Statement by the Communications Secretary to Prince Harry – royal.uk.
 60. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 186–187.
 61. The unexpected year of Meghan Markle, the most-Googled actress of 2016 – washingtonpost.com.
 62. Meghan Markle, Wild About Harry! – vanityfair.com.
 63. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 137–139.
 64. Meghan Markle on Dating Prince Harry: ‘It’s Really Simple. We’re Two People Who Are Really Happy and in Love’ – people.com.
 65. Thrilled Meghan Markle joins Prince Harry in first public appearance at Invictus Games opening ceremony – telegraph.co.uk.
 66. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 149–151.
 67. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 166.
 68. Książę Harry poślubi amerykańską aktorkę. Pałac ogłasza zaręczyny. tvn24.pl. [dostęp 2017-11-27].
 69. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 270.
 70. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 200.
 71. https://amp.cnn.com/cnn/2018/03/08/europe/meghan-markle-baptized-intl/index.html.
 72. Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle. Harry i Meghan powiedzieli sobie „tak”. wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2018-05-19].
 73. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 161–162.
 74. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 260–261.
 75. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 252.
 76. Royal baby: The Duke and Duchess of Sussex are expecting their first child in the spring.
 77. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 303–304.
 78. Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces, BBC News [dostęp 2019-05-08].
 79. Archie Harrison Mountbatten-Windsor! Meghan Markle and Prince Harry Reveal Their Baby’s Name, people.com [dostęp 2019-05-08].
 80. Oficjalnie! Księżna Meghan jest w ciąży!. wp.pl. [dostęp 2021-02-14].
 81. Księciu Harry’emu i Meghan Markle urodziła się córka. Poznaliśmy jej imię, Onet Wiadomości, 6 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-06] (pol.).
 82. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 330.
 83. Harry and Meghan’s royal duties ending 31 March. BBC, 2020-02-19. [dostęp 2020-04-24]. (ang.).
 84. Meghan Markle: A Timeline Of Everything – elleuk.com.
 85. Did You Know Meghan Markle Has Been A Badass Feminist Since Age 11? – elle.com.au.
 86. 5 Things You Didn’t Know About Meghan Markle – vogue.com.
 87. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 57.
 88. – Meghan Markle to nowa dziewczyna księcia Harry’ego? Byłaby piękną księżniczką – polskatimes.pl. polskatimes.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
 89. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 58.
 90. Kim jest Meghan Markle? To dziewczyna, w której media już widzą kolejną księżną – kobieta.wp.pl.
 91. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 121.
 92. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 180–181.
 93. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 267–269, 296–298, 324.
 94. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 281.
 95. Kim jest Meghan Markle? – elle.pl.
 96. Książę Harry podkochiwał się w Meghan Markle zanim jeszcze się poznali. Uważał ją za ideał kobiety! – viva.pl.
 97. Who is Meghan Markle: The ‘Suits’ actress, humanitarian and gender equality campaigner – independent.co.uk.
 98. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 282–283.
 99. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 286.
 100. Scobie i Durand 2021 ↓, s. 322–323.
 101. Meghan Markle’s estranged half-sister threatens to release embarrassing tell-all book about growing up with Prince Harry’s girlfriend – dailymail.co.uk.
 102. EXCLUSIVE: Prince Harry’s girlfriend’s family in ugly split over her half-sister’s plan for tell-all book as their brother says: 'Leave Meghan alone already.’ – dailymail.co.uk.
 103. Zaczęło się wielkie pranie brudów! Takiego skandalu w rodzinie królewskiej jeszcze nie było! – jastrzabpost.pl.
 104. Meghan Markle’s Ex-Husband Is Producing a Divorce Comedy About Marrying a British Prince – instyle.com.
 105. The Windsors w bazie IMDb (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Omid Scobie, Carolyn Durand, Harry i Meghan. Chcemy być wolni, Wydawnictwo Znak, 2021, ISBN 978-83-240-7929-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]