Mein Teil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mein Teil
Singel zespołu Rammstein
z albumu Reise, Reise
Wydany

26 lipca 2004

Nagrywany

Sewilla, Hiszpania

Gatunek

industrial metal

Długość

23:11

Wydawnictwo

Motor Music

Producent

Jacob Hellner
Rammstein

Singel po singlu
Feuer frei!
(2002)
„Mein Teil”
(2004)
Amerika
(2004)

Mein Teil to utwór niemieckiego zespołu Rammstein z czwartego albumu studyjnego zespołu, zatytułowanego Reise, Reise. Mein Teil to także pierwszy singel promujący płytę. W 2004 roku znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Resident Evil²: Apokalipsa.

Refren utworu rozpoczyna się od słów Denn du bist was du isst (Ponieważ jesteś tym, co zjadasz), a sam utwór rzeczywiście zainspirowany został aktem kanibalizmu. Za kanwę posłużyła znana historia dwójki Niemców z Rotenburg an der FuldaArmina Meiwesa i Bernda Jürgena Brandesa. W marcu 2001 roku spotkali się oni w mieszkaniu jednego z nich, po czym odcięli Brandesowi penisa i zjedli go. Meiwes zabił Brandesa, a następnie poćwiartował go i zjadał po kolei części jego ciała. Brandes wyraził na wszystko zgodę. Meiwes został skazany na osiem i pół roku więzienia (w powtórnym procesie skazany na dożywocie).

Oliver Riedel, basista Rammsteinu, tak mówi o pomyśle na napisanie piosenki: Jeden z nas przyniósł gazetę, w której napisane było o gościu-kanibalu. Byliśmy jednocześnie zszokowani, zafascynowani i ubawieni[1]. Wokalista, Till Lindemann, komentuje to tak: To jest tak chore, że aż fascynujące. Po prostu chce się o tym napisać piosenkę[2].

Mein Teil wywołało sporo kontrowersji w rodzimych Niemczech (media nazwały piosenkę Kannibalensong – kanibalistyczna piosenka), co na początku sierpnia 2004 roku pomogło jej w zajęciu drugiego miejsca na niemieckich listach przebojów. Remiksy piosenki nagrali Arthur Baker i zespół Pet Shop Boys.

Mein Teil na żywo[edytuj | edytuj kod]

Wykonywanie na żywo Mein Teil było jednym z najbardziej spektakularnych widowisk podczas tournée zespołu promującego Reise, Reise (2004-2005).

W czasie występu wokalista pojawia się w zakrwawionym ubraniu szefa kuchni, trzymając mikrofon stylizowany na nóż rzeźnicki. Ciągnie za sobą ogromny kocioł z klawiszowcem w środku, który gra na keyboardzie w trakcie trwania piosenki. Do jego ramion i nóg przytwierdzone są metalowe cylindry. Po drugim refrenie Till bierze miotacz płomieni i rozpala pod kotłem, zaczynając „gotować” Flake’a, który wyskakuje z kotła i zaczyna biegać wokół sceny, a z jego ramion i nóg buchają płomienie. Jest jednocześnie ścigany po scenie przez Lindemanna, który biega za nim z rzeźnickim nożem.

Lorenz, zapytany o występy na żywo, odpowiada: Jest dobrze, to tylko ból. Chociaż nie można oddychać, ponieważ wtedy wdycha się płomienie, co może zakończyć się śmiercią[3].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje wokół piosenki spowodowały, że w niemieckiej MTV Mein Teil emitowane mogło być dopiero po godzinie dwudziestej trzeciej. Na samym początku teledysku słychać głos wypowiadający zdanie „Suche gut gebauten Achtzehn- bis Dreißigjährigen zum Schlachten – Der Metzgermeister” (Poszukuję do uboju dobrze zbudowanego mężczyzny, w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat - Mistrz masarski) jest to cytat pochodzący z internetowego ogłoszenia Meiwesa[4]. W dalszej części teledysku Till zjada anioła i uprawia z nim seks oralny, Christian tańczy balet, Richard uprawia zapasy z samym sobą, Paul jakby obezwładniony niewidzialną siłą krzyczy, a Oliver miota się w spazmach po podłodze. Cały zespół walczy ze sobą w błocie. Teledysk kończy się sceną, w której pięciu członków zespołu wychodzi na czworaka, niczym zwierzęta, z berlińskiego U-Bahn. Szósty, Christoph, przebrany za kobietę, prowadzi ich na smyczy ulicami Berlina.

Spis utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

  • Mein Teil (4:23)
  • Mein Teil (You Are What You Eat Edit), zremiksowane przez Pet Shop Boys (4:07)
  • Mein Teil (Return to New York Buffet Mix), zremiksowane przez Arthura Bakera (7:22)
  • Mein Teil (There Are No Guitars on This Mix), zremiksowane przez Pet Shop Boys (7:20)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziwne smaki, „Sunday Herald Sun” (Melbourne, Australia) – 24 października 2004
  2. Niemiecki kanibal inspiruje hardrockowy zespół Rammstein do nowego hitu, Agence France Presse27 sierpnia 2004
  3. Szokandrollowy cyrk (Shock’n’roll Circus), londyński „The Times” – 29 stycznia 2005
  4. MEIN TEIL by RAMMSTEIN - Songfacts (ang.). [dostęp 2016-09-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]